GPRS ile kalite arttı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ülkemizde bazı kurumlar ve kargo şirketleri tarafından da uygulanan ve pek çok açıdan fayda sağlayan uydu destekli araç...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ülkemizde bazı kurumlar ve kargo şirketleri tarafından da uygulanan ve pek çok açıdan fayda sağlayan uydu destekli araç takip sistemi kullanıyor. Uygulamayla bu alandaki hizmetlerin hızlı ve sistematik bir şekilde kontrollü yapılabilmesi sağlanıyor. Büyükşehir Ulaşım Dairesi Başkanlığı’na bağlı 1.350 halk otobüsü ve 127 belediye otobüsü ile Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı, 265 iş ve hizmet makinesinde uygu takip sistemi bulunuyor. 
 
İLK KEZ UYGULANIYOR
Kocaeli’nde İlk kez uygulanan sistem araçlara takılan GSM operatörleri destekli takip cihazıyla çalışıyor. Kurulan bir operasyon merkezi kanalıyla takip edilen araçların günlük çalışmaları izlenebiliyor. Ayrıca merkez, acil durumlarda hızlı bir şekilde yönlendirme de yapabiliyor. Bu sayede hizmetler hızlı bir şekilde yürütülürken, birimler arasındaki koordinasyon da daha sistemli sağlanıyor.
 
YER VE HIZ BİLGİLERİ TOPLANIYOR
Büyükşehir Belediyesi, araçlara cihazların takılmasından önce bünyesinde bir takip sistemi kurma çalışması gerçekleştirmişti. Araçlara cihazlar bu çalışmanın ardından takılmıştı. Araçların yer ve hız bilgileri cihazlar yardımıyla kurulan bu sistemde bilgisayar ortamında toplanıyor. Fen İşleri’ne ve Ulaşım Dairesi’ne bağlı tüm araçlar anlık olarak kontrol edilebiliyor. Sistemden araçların gün içerisinde ne kadar çalıştığı, hangi bölgede çalıştığı, çalışma bölgesinin dışına çıkıp çıkmadığı kontrol ediliyor. Kaç km yaptığı, kaç litre yakıt aldığı da sistem sayesinde izlenebiliyor.
 
ARACIN PERFORMANSI ÖLÇÜLÜYOR
Sistem, ilgili araçların tüm güzergâhtaki hareketlerini takip ederek uyarı ve raporlama işlemlerini gerçekleştiriyor. Görevlendirme dışı hareketler sistem tarafından uyarılmakta olup, gerekli işlemler için ilgililere aktarılıyor. Tüm araçların verilen görevleri düzgün bir şekilde yerine getirmeleri sağlanıyor. Tüm araçların gündelik performansı ölçülerek, verimi kontrol ediliyor. Aracın hızı, istikameti, bulunduğu yer, saat kaçta kontak açıp kaçta kapattığı anlık olarak tespit edilebiliyor.
 
BAŞKAN: KALİTE VE VERİMLİLİK ÖNCELİĞİMİZ
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Yaptığımız çalışmalarda iş verimliliği ve kalite çok önemli. Makine parkımızı ekonomik ve verimli şekilde kullanmaya dikkat etmeliyiz. Personelimizin eğitimine de önem veriyoruz. Büyükşehir ve Fen İşleri, adeta bir eğitim yuvası, bir okul gibi olmalıdır. Önceliklerimizi iyi belirleyip, hizmetlerimizi buna göre yönlendirmeliyiz. Yaptığımız her hizmet bize ayrı bir mutluluk veriyor. İşimize sevgimizi ve gönlümüzü katarak çalışıyoruz. Tüm çalışanlarımız bizim için çok değerlidir’’ dedi.

26 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR