Ekonomi Bakanlığı Rekabetçiliğin Geliştirilmesi için 150 Bin Dolara kadar Hibe Destek Veriyor…

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Erkan AYAN, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ – UR-GE P...

BÜYÜT

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Erkan AYAN, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ – UR-GE Proje Bazlı Destek Programı (Tebliğ No: 2010/8) tebliğ çerçevesinde Ekonomi Bakanlığı’nca, yurtdışı pazarlama ve alım heyeti programlarının desteklenmesinin amacı ile firmaların ulusal ve uluslararası düzeyde marka değerinin oluşturulması firmaların bir bütün olarak hedef pazarda görünür ve bilinir kılınması, ve bu yolla projeye dahil olan firmaların belirlenmiş olan hedef pazarlarda ihracatlarının başlatılıp, geliştirilmesi ile ilgili yapılacak projeler kapsamında 10 adet alım heyeti program başına 100.000 ABD$, 5 adet yurt dışı pazarlama faaliyeti program başına 150.000 ABD$ desteklendiğini söyledi. Destekten Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, İhracatçı Birlikleri, İl Ticaret ve Sanayi Odaları, Organize Sanayi Bölgeleri, Endüstri Bölgeleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Sektörel Üretici Dernekleri, Sektörel Dış Ticaret Şirketleri, İmalatçı Dernek/Birlik/Kooperatifler faydalanabiliyor.
Uluslararası rekabetçiliğinin geliştirilmesi dünya genelinde Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Avrupa Birliği ve Avrupa İmar Bankası’nca, Türkiye’de Ekonomi Bakanlığı başta olmak üzere KOSGEB ve Kalkınma Ajansları aracılığı ile desteklenmektedir. Türkiye’de Uluslararası rekabetçiliğinin geliştirilmesi çalışmaları 23.09.2010 tarihli resmi gazetede yayınlanan “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ – UR-GE Proje Bazlı Destek Programı (Tebliğ No: 2010/8)” tebliğ çerçevesinde Ekonomi Bakanlığı’nca yürütülmektedir. İlgili tebliğ 08.06.2011 tarihinde değişikliğe uğramıştır. Tebliğin amacı;
• Aynı bölgede ve aynı iş kolunda olan,
• Aynı değer zincirinde faaliyet gösteren,
• Birbiriyle işbirliğinde bulunan ve aynı zamanda birbirine rakip olan,
• Birbiriyle ilişkili işletmelerin ve onları destekleyici kurumların bir araya gelerek
• Birbirlerine değil dünyaya karşı birlikte rekabet edebilmelerinin zeminini sağlamak ve bu yolla işletmelerin dış ticaret hacimlerinin artmasına katkı sunmaktır.
Uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesi kapsamında belirlenen stratejik hedefler ise; işletmelerin verimliliğinin ve etkililiğinin arttırılması, İşletmeler arası yeni işbirliği olanaklarının ortaya çıkarılması, işletmelerin Yenileşim (inovasyon) faaliyetlerinin desteklenmesi ve yeniliğin ticarileşmesinin kolaylaştırılması, dış ilişkilerin koordinasyon maliyetlerinin düşürülmesi, Bilgiye, teknolojiye ve gerekli kurumlara erişimde avantaj sağlanması, Ortak sorunların ve gereksinmelerin güç birliği yapılarak daha kolay ve ortak çözülmesinin sağlanması, İşletmelerin dış ticaret kapasitelerinin uluslararası standartlara ulaştırılmasıdır.
Tebliğden yararlanabilecek organizasyonlar ise; İşbirliği Kuruluşları (aracılığıyla üye şirketler), Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, İhracatçı Birlikleri, İl Ticaret ve Sanayi Odaları, Organize Sanayi Bölgeleri, Endüstri Bölgeleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Sektörel Üretici Dernekleri, Sektörel Dış Ticaret Şirketleri, İmalatçı Dernek/Birlik/Kooperatifler olarak belirlenmiştir.
Tebliğ kapsamında uygulanacak projenin süresi en fazla 36 ay, destek oran ise %75 olacaktır. Projeye “İşbirliği Kuruluşları’nın üyesi olan şirketler başvurabileceklerdir. Projede Bölgesel Rekabet Edilebilirlik Operasyonel Programı illerinde en az 5 şirket, diğer illerde en az 10 şirket katılımcı olarak yer alabilecektir. İşbirliği Kuruluşu aynı anda en fazla 5 proje yürütebilecektir.
Tebliğ gereği desteklenen proje faaliyetleri; Eğitim ve Danışmanlık Programları, Yurtdışı Pazarlama Programları (Ortak Pazar Araştırmaları, Pazar Ziyaretleri, Küme Tanıtım Faaliyetleri, Ticaret Heyetleri, Yurtdışı Fuar Ziyaretleri, Eşleştirme vb. Organizasyonlar), Alım Heyetleri, Bireysel Danışmanlık, İşbirliği Kuruluşuna İstihdam Desteği olarak tespit edilmiştir. Eğitim ve Danışmanlık Programlarının desteklenmesinin amacı; Projeye dâhil olan firmaların belirlenen hedef pazarlarda ihracat yapmaya hazır hale getirilmesi, Projeye dâhil olan firmalar arası işbirliklerinin geliştirilmesi, Projeye dâhil olan firmaların ortak kalite standartlarında buluşturulması, Firmaların hedef pazarda ister bireysel ister konsorsiyumlar şeklinde birlikte iş yapabilir hale gelmelerinin sağlanması olarak sıralanabilir. Yurtdışı pazarlama ve alım heyeti programlarının desteklenmesinin amacı ise; Projeye dâhil olan firmaların ulusal ve uluslararası düzeyde marka değerinin oluşturulması, Projeye dahil olan firmaların bir bütün olarak hedef pazarda görünür ve bilinir kılınması, ve bu yolla projeye dahil olan firmaların belirlenmiş olan hedef pazarlarda ihracatlarının başlatılıp, geliştirilmesidir. Proje kapsamında 10 adet alım heyeti program başına 100.000 ABD$, 5 adet yurt dışı pazarlama faaliyeti program başına 150.000 ABD$ desteklenmektedir.
Başvurular proje başlangıç tarihinden en az 2 ay önce İşbirliği Kuruluşu tarafından Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’ne yılın tüm iş günlerinde yapılabilir. Projeye istenilen zamanda istenilen faaliyet eklenebilir. Eğitim veya danışmanlık faaliyetlerine katılmayan şirketler yurt dışı pazarlama programları ve alım heyetlerine katılamazlar. Hazırlanan proje kapsamında istihdam edilen 2 uzman personelin her biri için proje süresince ve toplamda 3 yılı aşmamak üzere, ilgili İşbirliği Kuruluşunun emsal personeli brüt ücreti tutarı kadar destek verilir ve 3 yıllık süre uzman personelin işe başlama tarihiyle başlar.
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Erkan AYAN, bu destekten yararlanmak isteyen ilgili tüm taraflara proje hazırlaması konusunda ücretsiz hizmet verdiklerini Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova’da kurulu yatırım destek ofislerinden ve www.marka.org.tr sitesinden konu hakkında detaylı bilgi alınabileceğini belirtti. Genel Sekreter Erkan AYAN, uluslar arası rekabetçiliğin geliştirilmesi için her türlü yardıma hazır olduklarını ifade etti.

07 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR