Pehlivan’ın başı çok ağrıyacak

Körfez Belediyesi’nce 2009 yılında yapılan Park Bahçelerin Temizlik İşi ihalesine fesat karıştırıldığı şüphesiyle açılan davanın ilk duruşması, Körfez...

BÜYÜT

Körfez Belediyesi’nce 2009 yılında yapılan Park Bahçelerin Temizlik İşi ihalesine fesat karıştırıldığı şüphesiyle açılan davanın ilk duruşması, Körfez Adliyesi 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü

Körfez Belediyesi’nce yapılan Park Bahçelerin Temizlik İşi ihalesine fesat karıştırıldığı şüphesiyle açılan davanın ilk duruşması Körfez Adliyesi 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan ile YARPAŞ AŞ eski Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İsmail Baran ve birçok sanığın yargılandığı dava, 13 Mart 2014 tarihine ertelendi.

PEHLİVAN KATILMADI
20 sanığı bulunan davanın ilk duruşmasına Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, başkan yardımcısı Mehmet Şendoğan ile İsmail Baran mazeretlerinden dolayı katılmadı. Duruşmaya Yener Cimşit, Caner Cimşit, Taner Cimşit, Ali Osman Yıldırım, Sinan Çeçen, Ayşegül Soydaş, Ali Osman Yıldırım, Akif Özecik, Sedat Doğramacı, Muammer Tunay Aygün, Şahin Yılmaz ve Yüksel Özdemir katıldılar.

İHALEYE KATILMAMIZI İSTEMEDİLER
Dün Körfez Adliyesi’nde görülen duruşmada savunma yapan sanık Yener Cimşit, “YARPAŞ’taki ihaleye katılmak için içeriye giremedik. Daha sonra Mehmet Şendoğan ile görüştük ve içeri girebildik. Bizim içeri girmemizi işçiler engelledi” dedi. Caner Çimşit de benzer bir ifade kullanarak ihalenin yapıldığı yere kendilerinin sokulmak istemediğini belirtti.

SENDİKACI DA VARDI
Okan Temizlik firmasının yetkilisi olan Sinan Çeçen ise, savunmasında şu sözlere yer verdi: “İhaleye girmek için YARPAŞ’a gittiğimizde üç kişi vardı ve birden 200 işçi etrafımızı çevirdi. Başlarında da sendika başkanları vardı. İhaleye katılmamı engellediler. Bende polisi çağırdım” dedi.

SADECE İKİ FİRMA KATILDI
İhale komisyonu üyesi Şahin Yılmaz ise, ihaleye iki firmanın katıldığını ve kapalı zarf usulüyle yapılan ihalede YARPAŞ AŞ’nin belgelerinin tam olduğunu söyledi. İhale Komisyonu Başkanı Selahattin Sönmez ise yaptığı savunmasında, “Ben ihale komisyonu başkanıydım. İhaleye iki firma katıldı. YARPAŞ ile Alkanlar. Ancak Akıncılar’ın dosyasında eksiklik olduğu için ihale YARPAŞ’a verildi” dedi.

TELEFON DİNLEMESİNE TAKILDI
İddianamede yer alan bilgilere göre Körfez Belediyesi tarafından 2009 yılında düzenlenen ihaleyi kazanan firma YARPAŞ AŞ oldu. Sanıklardan Akif Özecik, Sinan Çeçen, Yener Cimşit, Caner Cimşit ve Taner Cimşit’e bir başka dava nedeniyle uygulanan telefon dinlemesin uygulandığı ve bu dinlemelerde YARPAŞ AŞ isimli firmanın ihaleyi kazandığı, ancak firmanın SGK borcu olmadığına ilişkin belgenin sahte olduğu, bunun yanı sıra ihaleye girecek başka firma yetkililerine para verdikleri konuşmaları tespit edildi.

İHALESİZ ÇIKAR SAĞLAMAYA ÇALIŞTILAR
YTC Grup ve bu gruba bağlı Akıncılar Temizlik firması yetkilileri Yener Cimşit, Caner Cimşit ve Taner Cimşit kardeşler ile ihalelerde ortak hareket ettikleri Okan Temizlik firması yetkilisi Sinan Çeçen’in, davanın diğer sanıklarından Kocaeli Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’nde şef olarak çalışan Akif Özecik’ten YARPAŞ AŞ’nin SGK’ya olan borcunu öğrenmeleri üzerine şartname satın alarak ihaleye girmeden çıkar sağlamaya çalıştıkları iddia edildi.

İHALE SORUNLU OLDU
Bütün bunların yanı sıra YARPAŞ firmasının çalışanları, Körfez Belediyesi tarafından ihale salonuna getirilerek, ihaleye katılmak isteyen diğer firmaların korkutulması amaçlandığı iddia edildi. Ayrıca telefon dinlemelerinde, konuyla ilgili Sinan Çeçen’in polisi arayarak ihbarda bulunup, şikayet etmek amacıyla da savcılığa gitmeye çalıştığı belirlendi. Sanıkların diğer telefon görüşmelerinde ise Yener Cimşit’in ihaleden elenmek için YARPAŞ AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Baran’dan, Körfez Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Şendoğan aracılığı ile 15 bin lira aldığı tespit edildiği iddia edildi. Yapılan ihalede değerlendirmelerin de gerektiği gibi yapılmadığı ileri sürülürken, teklif zarfının ön yüzünde teklifin hangi işe ait olduğunun belirtilmesi gerektiği, ancak bunu uygulamayan YARPAŞ AŞ’nin teklifinin değerlendirmeye alındığı belirtildi.

SUÇLAR AÇIKLANDI
Açıklanan iddialar üzerine Okan Temizlik yetkilisi Sinan Çeçen’in, menfaat karşılığı ihaleden vazgeçmekten, Akıncılar Temizlik yetkilileri Yener Cimşit, Caner Cimşit ve Taner Cimşit kardeşlerin ihale evraklarını ihaleden elenecek şekilde hazırladıkları için, YARPAŞ AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Baran ve üyeler Bahattin Baycur, Enver Alçık, Mustafa Köroğlu, Yusuf Baki ve Recep Lütfi Köse ihaleye tek girmek için anlaşma yapmaları, Akif Özecik görevi kötüye kullanmak, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Şendoğan ve ihale yetkilisi Park ve Bahçeler Müdürü Muammer Tunay Aygün ise konudan haberdar oldukları halde bir müdahalede bulunmayıp, ihaleye fesat karıştırdıkları iddialarıyla haklarında dava açıldı.

DAVA ERTELENDİ
Yapılan savunmaların ardından mahkeme heyeti davayı, eksik savunmaların yapılması amacı ile 13 Mart tarihine erteledi.

SANIKLAR
Cezası 2 yıldan 7 yıla kadar olan TCK 235/1 maddesi (İhaleye Fesat Karıştırmak) ve cezası kamu hizmetlerinden mahrumiyet olan 53/1 maddelerinden suçlanan şüpheliler:
Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan
Körfez Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Şendoğan
YARPAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Baran
YARPAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Bahattin Baycur
YARPAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Enver Alçık
YARPAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Köroğlu
YARPAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Baki
YARPAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Recep Lütfi Köse
Park ve Bahçeler Müdürü Muammer Tunay Aygün
Akıncılar Temizlik Yetkilisi Yener Cimşit
Akıncılar Temizlik Yetkilisi Caner Cimşit
Akıncılar Temizlik Yetkilisi Taner Cimşit
Okan Temizlik Yetkilisi Sinan Çeçen
Mustafa Köroğlu
Ayşegül Soydaş
Yüksel Özdemir
Sedat Doğramacı
Şahin Yılmaz
Ali Osman Yıldırım

Cezası 6 aydan 2 yıla kadar olan 257/1 (Görevi kötüye kullanma) ve kamu hizmetlerinden mahrumiyet olan 53/1 suçundan suçlanan kişi:
Kocaeli Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’nde Şef Akif Özecik

SANIKLAR HAKKINDAKİ İDDİANAME…

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından şüpheliler Akif Özecik, Yener Cimşit. Sinan Çeçen, Caner Cimşit ve Taner Cimşit hakkında yürütülmekte olan 2009/4889 numaralı dosya kapsamında adı geçen şüpheliler hakkında uygulanan iletişimin tespiti çalışmaları esnasında Körfez Belediye Başkanlığınca 24/07/2009 tarihinde yapılan Park Bahçelerin Temizlik işine ait ihale ile ilgili olarak şüphelilerin yapmış oldukları telefon görüşmelerinde, YARPAŞ isimli firmanın ihaleyi kazandığı ancak söz. konusu firmanın vermiş olduğu ihale evrakları içerisinde bulunan SGK borcunun olmadığına ilişkin belgenin sahte olduğu yine firma yetkililerinin ihaleye istekli olarak katılmak isteyen diğer firmaları ihale dışı bırakabilmek için istekli firma yetkililerine para verdikleri yönünde birbirleriyle görüştüklerinin tespit edilmesi üzerine soruşturma evrakının bu yönüyle Yetkisizlik Kararı ile C.Başsavcılığımıza gönderildiği,

Yetkisizlik Kararına konu eyleme ilişkin olarak C.Başsavcılığımızca yürütülen soruşturma kapsamında toplanan tüm deliller birlikte değerlendirildiğinde; YTC Grup ve bu gruba bağlı Akıncılar Temizlik firması yetkilileri şüpheliler Yener Cimşit, Taner Cimşit ve Caner Cimşit kardeşler ile ihalelerde ortak hareket ettikleri Okan Temizlik firması yetkilisi şüpheli Sınan Çeçen’nin ihaleden önce Kocaeli Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğünde şef olarak çalışan şüpheli Akif Özecik'ten Körfez Belediyesi'ne ait kuruluş olan ve ihaleyi kazanan YARPAŞ A.Ş.’nin SGK'ya yüklü miktarda prim borcu, Vergi Dairesine ise vergi borcu olduğunu öğrenmeleri üzerine: Akıncılar Temizlik ile Okan Temizlik firmalarının Körfez Belediyesinden Park Bahçe ve Yeşil Alanların Bakımı ve Temizliği işi ile ilgili şartname satın almak sureti ile ihaleye katılmadan çıkar sağlamak istedikleri, bu amaçla şartname satın aldıkları ve ihale yapılmadan önce Yarpaş Yönetim Kurulu Başkanı şüpheli İsmail Baran ve Körfez Belediye Başkan Yardımcısı şüpheli Mehmet Şendoğan ile irtibata geçerek. YARPAŞ AŞ'nin ihale tarihi itibariyle borcu olduğunu bilmelerinden dolayı ihaleye katılmama ya da elenme karşılığında menfaat temin etmeye çalıştıkları, yine ihale aşamasında ihale salonuna Yarpaş firmasında çalışan işçilerin Belediye tarafından getirilerek ihaleye katılmak isteyen diğer firmaların korkutulmak istenmesi ve ihaleye katılımlarının engellenmeye çalışıldığı, bu nedenle şüpheli Sinan Çeçen'in 155 Polis imdat hattını arayarak ihbarda bulunduğu, ayrıca şikayet amacıyla savcılığa gitmeye çalıştığı, bu durumun şüpheliler Sinan Çeçen, Caner Cimşit ve Yener Cimşit arasında yapılan telefon görüşmelerinden anlaşıldığı, yine telefon görüşme kayıtlarından anlaşıldığı şekliyle şüpheli Yener Cimşit'in ihale öncesinde Körfez Belediye Başkan Yardımcısı şüpheli Mehmet Şendoğan ile makam odasında görüşerek maddi menfaat karşılığında ihaleden elenmek için anlaştıkları, bunun karşılığı olarak Yarpaş AŞ firması yetkilisi İsmail Baran'dan Körfez Belediye Başkan Yardımcısı şüpheli Mehmet Şendoğan'ın talimatı ile 15.000 TL aldıkları, ayrıca Körfez Belediyesine ait çay bahçesini işletme vaadinde bulunulduğu, bu anlaşmalardan sonra şüpheli Sinan Çeçen'in ihale ile ilgili olarak şikayetçi olmaktan vazgeçtiği, yine anlaşma sağlanması üzerine Akıncılar firmasının ihaleden elenmesi için teklif dosyasında bulunan Banka Referans Mektubunun çıkarıldığı ve Akıncılar firmasının eksik evrak verilmesi nedeniyle ihaleden elendiği, bu hususun da ihale dosyasının incelenmesi ile ihale tarihinden sonra şüpheliler Yener Cimşit, Caner Cimşit ve İsmail Baran arasında geçen telefon görüşmelerinden anlaşıldığı.

Soruşturma dosyamıza konu "Park ve Bahçelerin Bakım ve Temizlik İşi" ihalesine ilişkin olarak aldırılan bilirkişi raporlarında; yapılan ihaleye fesat kandırıldığı hususunun tespit edildiği,

Bu şekilde bilirkişi raporlarında da belirtildiği gibi;

A- Menfaat karşılığında ihaleye teklif vermekten vazgeçen Okan Temizlik firması yetkilisi şüpheli Sinan Çeçen’in,

B- Menfaat karşılığında, ihale evraklarını ihaleden elenecek şekilde eksik veren Akıncılar Temizlik firması yetkilileri şüpheliler Caner Cimşit, Taner Cimşit ve Yener Cimşit'in,

C- Kamu İhale Genel Tebliğinde yer alan; vadesi geçtiği halde ödenmemiş ancak ilgili kurum tarafından belli bir vadeye bağlanarak tecil edilmiş prim ve vergi borçlarının, vadesindeki ödemeler aksatılmadığı sürece, kesinleşmiş prim ve vergi borcu olmadığı kabul edilecektir şeklindeki açıklamaya istinaden. Kamu İhale Kanunu'nun 10 maddesinin dördüncü fıkrasının (c) ve (d) bentleri ile Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliğinin 51. maddesinde yer alan hükümler uyarınca, ihale üzerinde kalan YARPAŞ A.Ş.'den, sözleşme imzalanmadan önce 24/07/2009 ihale tarihi itibariyle istenilen kesinleşmiş sosyal güvenlik prim ve vergi borcu bulunmadığına dair belgeleri araması gerekirken aramayan (Körfez Vergi Dairesi Müdürlüğü’nün 02/12/2010 tarihli cevabi yazsında. Yarpaş Gıda ve İhtç. Mad. Top ve Per. Paz. Tic. ve Yat. A.Ş.'nin 24/07/2009 tarihi itibariyle ödenmemiş 9 446.595.58 TL vergi aslı, 11.683.562,36 TL gecikme zammı olmak üzere toplam 21.130.157.94 TL vadesi geçmiş vergi borcu olduğu, ihale sözleşme tarihi olan 17/08/2009 tarihinde ise ödenmemiş 9.647.944,92 TL vergi aslı, 11.875.231,62 TL gecikme zammı olmak üzere toplam borcun 21.523.176.54 TL olduğunun belirtildiği, yine Kocaeli Sosyal Güvenlik İI Müdürlüğü İzmit Sosyal Güvenlik Merkez’nin 01/12/2010 tarihli cevabi yazısında; Yarpaş Gıda İht. Mad. Top. ve Per. Paz. Tic. ve Yat. A.Ş.’nin 24/07/2009 tarihi itibariyle 11.139.315,66 TL asıl, 7.576.004,56 TL gecikme zammı olmak üzere toplam 18.715.320,22 TL borcu, 17/08/2009 tarihi itibariyle ise; 11.139.315,66 TL asıl, 7.713,933,30 TL gecikme zammı olmak üzere toplam 18.853.248.96 TL horcu bulunduğunun belirtildiği,)

Teklif zarfının ön yüzünde teklifin hangi işe ait olduğu yazılı olmayan YARPAŞ firması teklifini değerlendirmeye almamaları gerekirken, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 30 ve 36. maddeleri hükümlerine aykırı olarak değerlendirmeye alan, İhale Komisyonu Başkanı şüpheli Sefahattin Sönmez, İhale Komisyonu Üyeleri şüpheliler Sedat Doğramacı, Yüksel Özdemir, Şahin Yılmaz ve Ali Osman Yıldırım'ın,

D- Akıncılar Temizlik firması yetkilileri ile ihaleye katılmamaları veya elenmeleri için anlaşan YARPAŞ A.Ş. yönetim kurulu başkanı şüpheli İsmail Baran ve yönetim kurulu üyeleri şüpheliler Bahattin Baycur, Enver Alçık, Mustafa Köroğlu, Yusuf Baki ve Recep Lütfi Köse'nin,

E- Yine YARPAŞ A.Ş. firmasının, Körfez Belediyesinin %99,9 oranında hissesine sahip olduğu bir A.Ş. olduğu dikkate alındığında, yaklaşık maliyet hesabını hazırlayan şüpheliler Ayşegül Soydaş ve Şahin Yılmaz’ın, YARPAŞ A.Ş.'nin 2005 yılından devreden kesinleşmiş vergi borcu ve 2009 yılından devreden kesinleşmiş sosyal güvenlik prim borcu olduğunu bilmemelerine imkan ve ihtimal bulunmadığı, bu nedenle şüpheliler Ayşegül Soydaş ve Şahin Yılmaz'ın,

F- Aynı şekilde ihale yetkilisi olan Körfez Belediye Başkanı şüpheli Yunus Pehlivan’ın da ihale sürecinden haberdar olduğu ve yine dosyaya Belediye Başkanı Yunus Pehlivan imzası ile sunulan 02/12/2010 tarih ve 4002 sayılı yazı ile sözleşme imzalanmadan önce ihale uhdesinde kalan YARPAŞ firmasından, 24/07/2009 ihale tarihi itibariyle, mevzuat hükümleri uyarınca kesinleşmiş sosyal güvenlik prim ve vergi borcu bulunmadığına dair belgelerin istenmediğinin belirtilmesinin de bu hususu doğruladığı ayrıca ihalenin YARPAŞ firmasında kalması için Akıncılar Temizlik firması yetkilileri ile anlaşan Körfez Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Şendoğan ve ihale yetkilisi Park ve Bahçeler Müdürü şüpheli Muammer Tunay Aygün’ün de ihaleye fesat karıştırdıkları,

Suç tarihinde Kocaeli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nde şef olarak çalışan şüpheli Akif Özecik’in ise görevi nedeniyle erişebildiği YARPAŞ A.Ş. firmasının SGK’ya yüklü miktarda prim borcu, vergi dairesine ise vergi borcu olduğu ve bu borçlarla ilgili herhangi bir ödeme ve yapılandırma yapılmadığı bilgisini Akıncılar Temizlik firması yetkilileri şüpheliler Yener Cimşit, Caner Cimşit, ve Taner Cimşit kardeşler Okan Temizlik lık firması yetkilisi .şüpheli Sinan Çeçen’e vermesi nedeniyle görevini kötüye kullandığı, bu nedenle hakkında 4483 Sayılı Kanun uyarınca Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma izni talebinde bulunulduğu, yapılan ön inceleme sonucunda Kocaeli Valiliği İI İdare Kurulu Müdürlüğünün 16/08/2012 tarih ve 45 numaralı kararı uyarınca şüpheli Akif Özecik hakkında soruşturma izni kararına şüpheli Akif Özecik tarafından itiraz edildiği, ancak itirazın Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’nin 18/10/2012 tarih ve 2012/247 numaralı kararı ile reddedildiği, böylece şüpheli Akif Özecik hakkındaki soruşturma izni verilmesi kararının kesinleştiği,
Bu şekilde yürütülen soruşturma sonucunda şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işledikleri hususunda haklarında kamu davası açılması için gerekli ve yeterli şüphe oluşturacak delil elde edildiği tüm dosya kapsamından anlaşılmakla,

Şüphelilerin yargılamalarının mahkemenizde yapılarak atılı suçlardan eylemlerine uyan ve yukarıda gösterilen sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmalarına, hapis cezası ile mahkumiyet halinde haklarında güvenlik tedbirleri uygulanmasına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur. 20/18/2013


TAYLAN ÇİLTAŞ 101486
Cumhuriyet Savcısı

10 Aralık 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Ahmet YUMUŞAK - Ey Yüce Yaradanım..... Ekmeğimi elimden sahte belgelerle alıp beni işten çıkaranların torunlarının bile acısını göster..

Yunus ve şendoğan vede baran kor ateşler düşsün ocağınıza ne deyim ki...denecek her şeyi dedim sayın!!!

Yanıtla . 0Beğen 10 Aralık 17:15
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek
Düğünde oynarken kalp krizi geçirdi! mask
Düğünde oynarken kalp krizi geçirdi!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR