Civelek Kandıra’da inceleme yaptı

AKP Kocaeli İl Başkanı Mahmut Civelek, Kandıra’ya giderek Namazgah Barajı ve Kandıra Devlet Hastanesi’nin son durumunu görerek yerinde bilgi aldıKocae...

BÜYÜT

AKP Kocaeli İl Başkanı Mahmut Civelek, Kandıra’ya giderek Namazgah Barajı ve Kandıra Devlet Hastanesi’nin son durumunu görerek yerinde bilgi aldı

Kocaeli Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Hasan Aydınlık ve İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’ın verdiği bilgilere göre Kandıra Devlet Hastanesi yıl sonuna kadar hazır olurken, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’da bir sonraki kış su tutulacak olan Namazgah Barajı’nın 2014 yazında işletmeye alınacağı müjdesini verdi.

KANDIRA DEVLET HASTANESİ
YILSONU AÇILIYOR

Kandıra Devlet Hastanesi’nin yılsonuna kadar devreye alınacağını belirten Kocaeli Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Hasan Aydınlık, “Hastanemizin Başhekimi Adil Kurban’ın da ekleyeceği bilgiler muhakkak olacaktır ama önce ben biraz bilgi vereyim. Dünya’da daha güzeli olmayan bir hastane yapıyoruz. Hastanemiz bu yılın sonuna kadar hazır olacak ve devreye alınacak. Bize maliyeti yaklaşık olarak 8 milyon TL olacak. Eski hastanemizi de sadece tarihi taş bina kalacak şekilde tekrar elden geçireceğiz. Yeni olarak bilinen tüm binaları yıkıp eski taş binayı restore ettirerek burada yeni hastaneye gitmelerine gerek kalmadan ayaktan tedavileri yapmak üzere tekrar planlayacağız” dedi.

“HASTANENİN YOLLARI
YILSONUNA KADAR HAZIR”

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, “Yeni Kandıra Devlet Hastanesi’nin tüm çevre yolları da yıl sonuna kadar hazır olacak. Hatta ulaşım konusunda planlamaları da bitirdik ve buraya yeni minibüs hatları koyarak mevcut hastanenin gidiş gelişlerini de sorun olmadan çözmüş olacağız” şeklinde konuştu.

“YENİ HASTANE KENTİN ÖRNEK
SAĞLIK KURULUŞU OLACAK”

Kandıra Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Kurban, “Yaklaşık 75 yataklı olmasını planladığımız hastanemiz, bölgenin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlandı ve yapılıyor. Şu anda eski hastanemizde 220 personelimiz var ama tabi artan yatak ve klinik kapasitesine göre yeniden yapılandırılacak. Ayrıca yeni hastanemiz 2-3 katlı 7 adet bloktan oluşacak. Eski hastanemiz 4 bin 500 metrekareyken yeni hastanemiz 10 bin metrekare kapalı alana sahip olacak” dedi.

ÇAMURDAN ELEKTRİK
ÜRETİLECEK

İlhan Bayram, Namazgah Barajı ve arıtma tesisleri ile altyapı ve bağlantılarını bir sunumla anlattı. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram evladıymışçasına değer verdiğini gösterdiği Namazgah Barajı’nın tüm detaylarını anlatırken, “Bu baraj tüm terfi ve dağıtım istasyonları, boru hatları ve Kefken, Kerpe, Cebeci ve diğer tüm sahil beldelerinin bağlantıları ile tatlı su ve atık su arıtma tesisleri de olmak üzere yaklaşık 168 milyon TL’lik bir yatırım gerektirmiştir. Sadece arıtma tesislerinin çalışması için aylık olarak 2 milyon TL elektrik parası ödemekteyiz. Ama bunun telafisi için değişik yol ve metotları uygulamaya koyacağız. Mesela elde ettiğimiz atık su arıtma tesisi çamurlarından metan gazı ile elektrik üretme gibi planlamalarımız var. Namazgah bir barajdır. Bir su birikintisine baraj diyebilmek için bazı kriterler vardır. Mesela Yuvacık bir barajdır ama Namazgah’ta bir barajdır. 2 milyon metreküp’ün üzerinde su tutan her yer barajdır. Bunu ben söylemiyorum Dünya kriterleri söylüyor. Yuvacık Barajının genişliği 400 metre iken Namazgah’ın genişliği 505 metredir. 35-40 metre derinliği olacak olan Namazgah’ın su tutma miktarı 25 milyon metreküptür. Bu rakam Yuvacık’ta 50 milyon metreküptür. Ama maliyetlerine bakarsak Namazgah Barajı Yuvacık Barajı’nın maliyetlerinin çok altında kalacaktır” dedi.

ARITMA TESİSLERİ DE
HAZIRLANIYOR

“Kandıra merkez, Cebeci ve Bağırganlı’da yapımları devam eden atık su arıtma tesisleri çok kısa aralıklarla işletmeye alınacaklar” şeklinde konuşan İlhan Bayram, “Tam 13 kilometre çelik boru döşedik. Daha önce 400 mm’lik boru kullanılırken bunu 800 mm’lik yaptık. Temiz su arıtma tesisi kuruyoruz ve Ütük Göleti’nden alacağımız suları arıtma tesisinden geçirdikten sonra bu yaz tüm sahil beldelerinin hizmetine sunacağız ve tek bir kez bile su sıkıntısı olmayacağını iddia ediyorum. Arıtma ile Baraj arasında 12 km. boru döşedik. Kamulaştırma bedelleri dahil tüm yaptığımız altyapı çalışmaları dahil, borular, izale hatları, terfi istasyonları, atık su ve temiz su arıtma tesislerinin tamamı dahil olmak kaydıyla harcadığımız para 168 milyon TL’yi buldu. Sadece barajın maliyeti 70 milyon TL olacak. Tüm baraj çevresindeki köylerin tamamının atık sularını arıtacak bir arıtma tesisini devreye sokacağız. Önümüzdeki sonunda ay hepsi hazır olacak. Ayrıca Bağırganlı ve Kayakaltı arıtma tesisinin haricinde Cebeci’ye bir modüler biyolojik arıtma tesisi kurulacak. Daha önce yapılmış olan modüler arıma tesislerin söküp ihtiyacı olan bölgelerde tekrar kuracağız” şeklinde konuştu.

CHP YASAYI KÖTÜLÜYOR

AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, “Eğer AKP hükümetinin çıkardığı Büyükşehir Yasası olmasaydı bu yatırımlar buralara yapılabilir miydi? Bir iki köy gezerek CHP il başkanı ve İlçe başkanı Büyükşehir Yasasını kötüleyip duruyorlar. Ama doğrudur. Bin yıllık tulumu ‘gayda’ yapan bir genel başkanın il başkanı da böyle olur tabi. Baraja ‘gölet’ derler” dedi.

KANDIRA MUHTARLAR DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİLER

AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Hasan Aydınlık, İlhan Bayram ve partinin il yöneticileri Kandıra’da Muhtarlar Deneği’ni ziyaret ettiler. Mahmut Civelek, “Bakın sabahtan beri gazetecileri bilgilendirip bu bölgede neler yaptığımızı anlatıyorum. Siz muhtarlarda bunları biliyorsunuz. Bu nedenle sizleri ziyarete geldik ve yanımızda tatlı yiyelim tatlı konuşalım babında çikolata getirdim ama önce İSU Genel Müdürü İlhan beye vermek istiyorum. Çünkü bu bölgeye inanılmaz hizmetler getiriyor” dedi. Kandıra muhtarlar derneği Başkanı Mevlüt Akdeniz’de İSU’nun hizmetleri için İlhan Bayram ‘a teşekkür etti.
Haber:Aybey KAHRAMANLI

09 Mayıs 2013 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR