Yarış Pisti, artık Körfezlilerin

İstanbul Motor Sporları Kulübü’ne kiralanan Körfez Yarış Pisti’ndeki yer tahsisinin ödenmeyen borçlar nedeniyle kaldırılmasına oy birliği ile karar v...

İstanbul Motor Sporları Kulübü’ne kiralanan Körfez Yarış Pisti’ndeki yer tahsisinin ödenmeyen borçlar nedeniyle kaldırılmasına oy birliği ile karar verildi.

 

Körfez Belediyesi’nin ekim ayı ilk birleşimi önceki gün meclis toplantı salonunda yapıldı. Belediye başkanı İsmail Baran’ın başkanlık ettiği toplantıda mazeretli sayılan AKP’li Habib Aşı dışındaki tüm meclis üyeleri hazır bulundu. 13 gündem maddesinin görüşüldüğü mecliste, Fenergölü bölgesinde bulunan Körfez Yarış Pisti’nin, İstanbul Motor Sporları Kulübü’ne yapılan yer tahsisinin kaldırılmasına oybirliğiyle karar verildi.

 

PLAN VE PROGRAMA TEPKİ

Mecliste, Körfez Belediyesi 2015-2019 Stratejik Planı ile 2015 Yılı Performans Programı da meclis üyeleri ile paylaşıldı. Rapor görüşmeleri sırasında Başkan Baran’ın özellikle oy birliği ile karara verilmesini istemesine rağmen, raporlar içerisinde yer alan rakamsal verilerin Baran’ın ifadeleri ile çelişmesi sonucu MHP ve CHP’li meclis üyeleri tarafından reddedildi. MHP’li üyeler raporun gelişigüzel hazırlandığını ve kendi içinde tutarsız olduğunu belirtti.

 

STRATEJİK PLAN ÖNEMLİ

Raporlarla ilgili açıklamada bulunan belediye başkanı İsmail Baran ise, şehrin geleceğinin ve belediye yatırımlarının şekillenmesi amacıyla hazırlanan Stratejik Plan için detaylı çalışmalar yapıldığını ve bu planın hedeflenen noktaya ulaşmada izlenecek yol haritasını ortaya çıkarttığını belirtti. Her iki rapor da oy çokluğu ile kabul edildi.

 

GÜNDEM GÖRÜŞÜLDÜ

Mecliste ayrıca Ağadere Caddesi’nde yapılan çalışmalarla ilgili bazı eleştiriler gelmesine rağmen genel olarak duyulan memnuniyet muhalif partiler tarafından dile getirildi. 5 ve 6. gündem maddeleri olan 2015 Mali Yılı Belediye Bütçesi’nin görüşülmesi ve 2015 yılı Mali Yılı Belediye Tarifelerinin görüşülmesi Plan ve Bütçe Komisyonu’na havalesi ile belediye gelirlerinin haczedilemeyeceğini maddesi oy birliğiyle karara bağlandı. Ayrıca imar plan noktalarında imar alanı lejantında bulunan alanlardaki yapıların zemin kat ticari kullanımıyla ilgili maddenin eklenmesi için İmar ve Şehircilik Komisyonu’na sevkine oy birliğiyle kabul edildi.

 

ARAÇ KİRALAMADA SON 5 YIL

Bu arada araç kiralama sistemini önümüzdeki 5 sene içinde kaldırmak istediklerini belirten Baran, “Siyah plakalı belediye araçlarını biz de özledik. Şu an belediyenin 30 araca ihtiyacı var. Şimdi bu araçları alma gücümüz yok, ancak önümüzdeki 5 yıl içinde satın alarak kiralama sistemine son vereceğiz” ifadelerini kullandı. Baran’ın bu sözü mecliste tüm üyelerden destek gördü.

 

YARIŞ PİSTİNDEN YER TAHSİSİ KALDIRILDI

Öte yandan dilek ve temenniler maddesinde ilk olarak Körfez’de bulunan tarihi mekanların restorasyon çalışmaları ile işlevsellik kazandırılması konusu ele görüşüldü. Gerekli çalışmanın yapılması ve bu madde oy birliği ile karar bağlandı. Bu arada meclise önemli bir önerge verildi. Körfez Kent Konseyi’nin yaptığı araştırmalar sonucunda Körfez Fener Gölü’nün çevresindeki alan ve tesislerin, sosyal donatılarla birlikte Körfez halkına kazandırılması ile ilgili önergesi oybirliğiyle kabul edildi.

 

“FİNGİRDEŞECEKLERİNE BORÇLARINI ÖDESİNLER”

Körfez Pisti’nde hafta sonu yapılan yarışlar sebebiyle halkın sık sık belediyeye şikayetlerde bulunduğunu da hatırlatılarak getirisi olmayan bu pist alanının, İstanbul Motor Sporları Kulübü’ne verilen tahsisinin kaldırılmasına karar verildi. Derneğin belediyeye yaklaşık 700 bin lira da borcunun olduğunu belirten Başkan Baran, “Zenginler lüks araçlarla oraya gelip fingirdeşeceklerine borçlarını ödesinler. Bu halkın hakkını yedirmeyiz” şeklinde konuştu. Hilal GÜDÜCÜ

02 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

gokhan - Zenginler lüks araçlarla oraya gelip fingirdeşeceklerine borçlarını ödesinler

böyle bir açıklamayı yapacak bir zihniyeti yönetci yapan belediyeye yazık.

Yanıtla . 0Beğen 02 Ekim 11:36
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR