Kartepe Belediyesi tarihi kitabelere sahip çıkıyor

İpek yolunun da geçmiş izlerini taşıyan Kartepe İlçesi’nin tarihi dokusu kaybolmadan gün yüzüne çıkartarak turizm değerlerine artı değer daha kazandı...

BÜYÜT

İpek yolunun da geçmiş izlerini taşıyan Kartepe İlçesi’nin tarihi dokusu kaybolmadan gün yüzüne çıkartarak turizm değerlerine artı değer daha kazandırma hedefindeki Kartepe Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü, Maşukiye Mezarlık Alanı ile ilgili bir proje çalışması başlattı. Başkan Üzülmez, “Geçmişini bilmeyen, geleceğini inşa edemez sözünden hareketle yola çıkarak, mevcut değerlerimizi gün yüzüne çıkartıp hem tarihimize hak ettiği değeri vermeyi hem de bu varlıklarımızı önce Kartepelilerin tanımasını, öğrenmesini sonra da turizm değerine dönüştürerek ilçemize prestij ve kazanç sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Kartepe’de koruma altında olan tarihi Maşukiye Kabristanlığı’nda eski mezar taşları kitabelerinin okunması ve çevre düzenlemesi ile ilgili proje Kültür Varlıkları Kurulu tarafından da onaylandı. Kartepe’nin turizm değerlerine eski mezar taşları kitabelerini de katarak kültür turizmine de katkı vermek düşüncesiyle yürütülen projenin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanması ile ilgili ihale çalışması da başladı.

Kartepe’nin tarihi dokusunu ortaya çıkartacak çalışma ışığında hayat bulacak mezarlık alanındaki çevre düzenleme projesi ile ilçenin tarihsel değerlerinin gelecek nesillere aktarılması sağlanacak.

02 Aralık 2014 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Mehmet KOÇ - Güzel olmuş. Tebrik ederim. Sakın üzerinize alınmayın, güzel olan SAKARYA ÜNİVERSİTESİ SANAT TARİHİ BÖLÜMÜ Hoca ve Öğrencilerinin çalışması. Çünkü bu çalışma ULUSLARARASI bir dergide yayınlanmıştır ve ben de okudum.Gerçekten çok güzel bir çalışma idi. Çirkin olan ise; böylesi değerli bir AKADEMİK çalışma yapılırken,otları ve dikenleri elleriyle temizleyen bu insanlara KOLAY GELSİN bile diyemeyen Kartepe Belediyesi ile Başka çalışma alanları için Kapılarına kadar gelen bu gençlere "İLGİLENMİYORUZ" diyerek yardımcı olmayan Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürü!!! nün BELEŞE konma ayıbıdır. Haa aklımız başımıza şimdi geldi diyorlarsa Önce EMEK HIRSIZLIĞINDAN vazgeçerek Allah'tan af bu insanlardan da ÖZÜR dilemeleri gerekmez mi ?

Yanıtla . 0Beğen 02 Aralık 10:52
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR