Kaplan: Sultanların saltanatına son verin

Dilovası’nda halka seslenen CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, AKP hükümetinin saltanatına son verilmesini istediCHP Kocaeli Milletvekili M...

BÜYÜTDilovası’nda halka seslenen CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, AKP hükümetinin saltanatına son verilmesini istedi

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, önceki akşam Dilovası’nda düzenlenen toplantıda vatandaşlara, “Sultanların saltanatına son verin” çağrısında bulundu. CHP’nin Dilovası belediye başkan adayı Ercan Dalkılıç’ın seçim ofisindeki toplantıda partililere hitap eden Milletvekili Kaplan hem yerel hem de genel iktidarı sert bir dille eleştirdi.
“SANAYİ DÜŞMANI DEĞİLİM”
CHP’nin çözüm süreciyle ilgili düşüncelerini de aktaran Kaplan, Dilovası halkına ise çağrıda bulunarak, “Sanayi düşmanı değilim ancak plan ve proje olmadan insanların yaşam hakkını daraltılmasına karşıyım. Sonuna kadar haklarınızı savunmaya devam edeceğim. Ben mecliste bunu yaparken, yerel ayağını da Sayın Ercan Dalkılıç oluşturacak. Sessiz kalmayın, sahip çıkın. Sultanların saltanatına son verin. Sizin her zaman emrinizdeyim, ev ev dolaşacağız ve çalışacağız. Ama burada seçimi alacağız” diye konuştu.

“BARIŞIN KALICI OLMASI
İÇİN DEMOKRASİ ŞART”

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, parti heyetiyle birlikte bir süredir Doğu ve Güneydoğu’da gerçekleştirdiği Çözüm Süreci ile ilgili çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Çoğunluğunu Doğu ve Güneydoğulu vatandaşların oluşturduğu Dilovası halkına CHP’nin çözüm süreciyle ilgili düşüncelerini anlatan Milletvekili Kaplan, “Partimizle birlikte bir süredir Doğu ve Güneydoğu’da CHP’nin çözüm süreci ile ilgili düşüncelerini ve sunduğu katkıları anlatıyoruz” dedi.
“KÜRT DEVLETİ
İSTEMİYORLAR”
Kaplan, “CHP çözüm sürecine katkı sunmuyor mu, engel mi diye soru işaretleri var onları gideriyoruz. Görüştüğümüz insanlar ayrı bir Kürt devleti istemiyor, barış ve demokrasi istiyor, anadilde konuşmak istiyorlar. Anadil evrensel, kültürel ve temel insan haklarındandır kimsenin yasaklamaya hakkı yok. Ancak Türkiye’de kamu alanlarında kullanılan resmi dil Türkçe’dir. İkinci bir resmi dil olursa ya federasyon ya da özerklik olur. Dünya üzerinde 2 resmi dil olan –kısmen Belçika hariç- ülke yok. İkinci resmi dil için henüz ülkemizde koşullar uygun değil. Biz CHP olarak anadili savunuyoruz ancak resmi dil Türkçe diyoruz” dedi.
“SEÇİM BARAJI KALKSIN”
Kaplan konuşmasını şöyle sürdürdü:“Hükümet, dış güçlerin katkısıyla bir adım attı. Bu dikilmiş fidanı yaşatmalıyız dedik ancak sonrasında ne olacak? Siz Kürtlerin haklarını vermediğinizde 2 yıl sonra ne olacak? Sayın başbakan bu konuyla ilgili kimseyle konuşmuyor. Barış süreci bizi mutlu ediyor ancak kaygılarımız var. Biz CHP olarak yüzde 10 seçim barajı kalksın, düşünce özgürlüğü suç olmaktan çıksın, antidemokratik uygulamalar son bulsun, toplumda inanç özgürlüğü olsun, barışçı ve demokratik bir şekilde hep birlikte yaşayalım diye TBMM’ye kanun teklifleri verdik ancak AKP hükümeti reddetti. Barışın kalıcı olması için demokrasi, toplumsal mutabakat ve adaletin herkese eşit uygulanması gerekiyor.”

DALKILIÇ: SEÇİMİ
KAZANACAĞIZ

Toplantıya CHP Dilovası Belediye Başkan Adayı Ercan Dalkılıç, ilçe başkanı İsmail Kaya ve çok sayıda partili katıldı. Ercan Dalkılıç da toplantıda yaptığı konuşmada, “Sayın milletvekilimize verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Ben Dilovası’nın ilk ve kurucu belediye başkanıyım. Dilovası’nın bütün sorunlarını biliyorum. Önümüzdeki seçimleri kazanmak için gece-gündüz çalışıyoruz. Belediyeyi yeniden kazanıp Dilovası halkına hak ettiği hizmeti vereceğiz” diye konuştu.

23 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR