CHP'den seret çıkış! "Meclisten çekiliriz"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, kesin olmayan referandum sonuçlarına ilişkin, "16 Nisan'da yapılan referandum yok hükmü...

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, kesin olmayan referandum sonuçlarına ilişkin, "16 Nisan'da yapılan referandum yok hükmündedir irademiz gasp edilmiştir. Demokratik tüm haklarımızı kullanacağız bunun içine Meclis'ten çekilmek de Meclis'te çalışmaya devam etmek de girer. Demokratik hakkımızı gerekirse kürsüden, gerekirse mahalle kahvelerinden, gerekirse toplandığımız alanlardan dile getireceğiz. İlan edilen bu referandum sonucunu tanımıyoruz. Tanımayacağız da. AGİT gözlemcilerine 'Haddini bil' diye söylediğinizde suçu kabul ettiğiniz anlamına geliyor" dedi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK Toplantısının gündemini ve kesin olmayan referandum sonuçlarına ilişkin konuştu.

 

"16 NİSAN'DA İRADEMİZ GASP EDİLMİŞTİR"

Böke, "Referandumdan 'Evet' sonucu çıkmamış ve bir anaysa değişkliği gerçekleşmemiştir. 16 Nisan'da yapılan referandum yok hükmündedir. Bu açıkça mühürsüz bir seçim olmuştur. Referandumda her aşamasında her türlü hile ve sahtekarlığa başvurulmuştur. Halkın oyları ile elde edilemeyen sonuç, YSK'nın açtığı yollarla ve bu yolda örgütlenen bir diz hile ile elde edilmeye çalışılmıştır. Bu referandum şaibeli, tartışmalı bile değildir. Bu referandum açıkça hukuka aykırıdır. Gayri meşrudur ve geçersizdir. Her türlü baskıya rağmen sandığa gitmiş olan milyonlar, hiçbir hile yapmadan, vicdanları ile oy kullanmış olan milyonlar, hile ile oldu bitdiye getirilerek onların kullandığı bu değerli oylar çalınmıştır. Çalınmış olan milletin iradesidir. İrademiz gasp edilmiştir" diye konuştu.

 

"SONUCUNU TANIMIYORUZ"

Böke, "Hayır sonucunu 'Evet'e çevirmek için her türlü hile sahtekârlığa başvurulmuştur. Hile ile alel acele balkon konuşmaları ile bir algı operasyonu yürütülmektedir. Bunlarla asla gerçeğin üzerini örtemezsiniz. Milyonlar, biz buna izin vermeyeceğiz. İlan edilen bu referandum sonucunu tanımıyoruz. Tanımayacağız da. Her türlü zorluğa baskıya, korkutmaya rağmen sandığa gitmiş olan oyunu dürüstçe kullanmış olan cesur milyonların sorumluluğumuzu taşıyoruz. Bu sorumluluğu taşıdığımızın da bilincindeyiz" ifadelerini kullandı.

 

BÖKE OYUNA SAHİP ÇIKANLARA SESLENDİ

Böke, "Oyuna sahip çıkan milyonlara buradan sesleniyorum; Hepimizin oyunu sonuna kadar her ne olursa olsun hep birlikte savunacağız. İrademizin bir oldu bitti ile çalınmasına asla izin vermeyeceğiz. Bu referandum bu iradenin ortaya çıkmasına imkân verecek biçimde yenilenmelidir" dedi.

 

GERİ ATACAĞIMIZI SANANLAR...

Böke, "Birileri geri adım atacağımızı, gayri meşruluğu meşru sayarak yola devam edeceğimizi sanıyorsa büyük bir yanılgı içerisindeler. Bu referandum tekrar edilecek. Biz olmayan yeni bir anayasa varmış gibi davranmayacağız. Bu oyunun bir parçası olmayacağız. Oldu bittilere boyun eğmeyeceğiz" diye konuştu

 

MECLİSTEN ÇEKİLMEK

Böke, "Bütün hukuki yolları ve her türlü meşru demokratik hakkı kullanacağımızdan da milyonlar adına yapacağımızdan da kimsenin ene ufak bir şüphesi olmasın. Türkiye demokrasiye sahip çıktı. Milyonlar ve biz sahip çıkmaya devam edeceğiz. Demokratik tüm haklarımızı kullanacağız bunun içine Meclis'ten çekilmek de Meclis'te çalışmaya devam etmek de girer. Kurullarımızda bütün bunları değerlendirerek ama iradeye sahip çıkmamıza imkan verecek doğru adımı atarak Türkiye'de demokrasiyi mutlaka yaşatacağız. Yetkili kurullarımız bu değerlendirmeleri yapmak üzere de önümüzdeki günlerde detaylı toplantılarını yapmaya başlayacaklar. Gayri meşru bir sonucu meşrulaştırarak hiçbir adımın parçası olmayacağız" açıklamasında bulundu.

20 Nisan 2017 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR