MARKA’dan doğa dostu bir destek

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)'nın Temiz Üretim Mali Destek Programı kapsamında EFE Market Ekipmanları ve Endüstriyel Soğutma Sanayi Ticaret A....

BÜYÜT

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)'nın Temiz Üretim Mali Destek Programı kapsamında EFE Market Ekipmanları ve Endüstriyel Soğutma Sanayi Ticaret A.Ş.’nin hazırladığı “Soğutma Sistemlerinde Çevreci Hammaddelerin Kullanımına Uygun Kalıp Tasarımlarının Yapılması ve Test Odalarının Kurulması" projesi faaliyete geçti.

 

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın desteği ile hazırlanan projenin toplam bütçesi 793 bin TL. Bu proje ile EFE firması tarafından poliüretan üretilirken ozona zarar vermeyen bir gazın kullanımına bağlı olarak yeni kalıpların tasarlanması ve dolaylı olarak çevreye verilen zararın azaltılması ve sistem verimliliğin artırılması için gerekli, ISO 23953'te belirtilen standartlar çerçevesinde test odasının yapılması amaçlanıyor.

 

Bu Destekle, Doğaya Salınan Kirli Gaz %60 Azaltıldı

EFE Market Ekipmanları ve Endüstriyel Soğutma Sanayi Ticaret A.Ş.’yi ziyaret eden ve konuyla ilgili bir açıklama yapan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Fatih AKBULUT; “Doğu Marmara Kalkınma Ajansı olarak EFE firmasına, soğutma sistemlerinde çevreci hammaddelerin kullanımına uygun kalıp tasarımlarının yapılması ve test odalarının kurulması amacı ile hibe destek sağlanmıştır. EFE firması bu destekle doğaya salınan kirli gazları % 60 oranında azaltmış aynı zamanda da verimliliğini artırmıştır. Ajansımızın Temiz Üretim Mali Destek Programı kapsamında vermiş olduğu bu destek firmalarımızın ciddi oranda kârlılığına etki ederken aynı zamanda rekabet gücünü de artırmaktadır. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı olarak bölgemizin sürdürülebilir kalkınmasına her zaman destek vermeye devam edeceğiz Projenin EFE Market Ekipmanları ve Endüstriyel Soğutma Sanayi Ticaret A.Ş. firmasına ve bölgemize hayırlı olmasını diliyor, projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

 

"Enerji Tüketimi Düşük Çevreci Soğutma Sistemleri Üreteceğiz"

Proje koordinatörü Cenk GÜRKOL yaptığı açıklamada 793 bin TL bütçeye sahip projede, su ile yüzey ısıtması yapılabilmesi için 5 adet yeni kalıp tasarımı, 1 adet test laboratuvarı ve çevre dostu, enerji tüketimi düşük soğutma sistemlerinin üretimi için gerekli altyapının kurulması, doğaya salınan gazların %60 azaltılması, müşteri sayısının %20 oranında artmasının hedeflendiğini ifade etti. Projeyi en iyi şekilde uygulamak için çalışmalara başladıklarını aktaran Cenk GÜRKOL, "Enerji verimliliği yüksek, enerji tüketimleri düşük çevreci soğutma sistemleri üreteceğiz" dedi.

28 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR