Hürriyet’ten köylülere çağrı!

Kandıra’nın Akçaova ve Teksen köyleri ile birlikte 18 köyde yapılacağı açıklanan, halkın köylerini terk etmesine ve verimli tarım arazilerini de sula...

Kandıra’nın Akçaova ve Teksen köyleri ile birlikte 18 köyde yapılacağı açıklanan, halkın köylerini terk etmesine ve verimli tarım arazilerini de sular altında bırakacak olan Sungurlu Barajı ile ilgili ÇED süreci devam ediyor. Hazırlanan rapora vatandaşların itirazları dün de devam etti. Konuyu daha önce kentin gündemine getiren CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet de, halktan gerçeklerin saklandığını ve oluşturulan raporun yeterli olmadığını dile getirdi.

 

“TARIM ARAZİLERİ YOK OLACAK”

Proje ile Teksen ve Akçaova köylerinin sular altında kalacağını, 18 köyün de koruma sahası içinde yer alacağı boşaltılacağını hatırlatan Hürriyet, hazırlanan raporla alakalı sert ifadeler kullandı. Raporda insanların yurtlarından edileceği ve tarım arazilerinin sular altında kalacağının açık açık belirtildiğini dile getiren Hürriyet, “Bu raporda ‘Sungurlu Barajı rezervuar alanı içerisinde tarım arazileri yer almaktadır’ ve ‘Su altında kalacak yerleşim alanları söz konusudur’ denmesine rağmen hala projede ısrar edilmesi burnumuza rant kokularını getiriyor” dedi.

 

“BARAJ İSTANBUL’A YARAYACAK”

Raporun eksik hazırlandığını ifade eden Hürriyet, “Halkın nereye taşınacağı da belli değil. Ayrıca kamulaştırma çalışmaları sırasında su altında kalacak olan çiftlik, hane, okul, değirmen gibi yapıların sayısal değerleri bile henüz çıkartılmamış. Teksen ormanları, Aladağ ve fındık bahçeleri telef olacak, tarım alanlarının yanı sıra 5 bin ton orman ürünü, 2 bin ton fındık, 5 bin ton sütün, 10 bin ton beyaz etin ve 60 ton mantar üretimi olan bölgeler sular altında kalacak. Üstelik bu baraj Kocaeli’ye değil, İstanbul’a yarayacak” diye konuştu.

 

“HALKIMIZ TOPRAKLARINA SAHİP ÇIKMALI”

Raporda belirtilen insanların yurtlarından edileceği konusunun kabul edilemez olduğunu söyleyen milletvekili Hürriyet, şöyle konuştu: “Ortada bir rant olmasa, bilinen bu gerçekleri kimse göz ardı edemez. Meclis’te barajın yapılmasının araştırılmasını istedik. Önergemiz hala gündemde, fakat komisyonun kurulmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Meclis susuyorsa, insanlar davalarına, topraklarına sahip çıkmalı. Sungurlu Barajı insanımız, tarım alanları ve ormanlar için tehdit oluşturuyor. İstanbul için Kandıra’nın rant uğruna kurban edilmesine izin vermeyiz, halkımızı yalnız bırakmayız.”

04 Mart 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR