Filinta’da ‘filinta’ gibi bir bölüm daha yaşandı!

Filinta Mustafa kendi geçmişinin peşinde Bala Hatun’u aradı. Fakat onun izini bulamadı. Geçmişinin peşini bırakmamaya yemin eden Mustafa’nın yanı sır...

BÜYÜT

Filinta Mustafa kendi geçmişinin peşinde Bala Hatun’u aradı. Fakat onun izini bulamadı. Geçmişinin peşini bırakmamaya yemin eden Mustafa’nın yanı sıra öteki tarafta Boris Zaharyas kendi geçmişinin acı ve nefret dolu sırlarıyla yüzleşiyordu. Seyircinin Salı akşamlarını merakla ve heyecanla beklediği Filinta’nın dün geceki bölümünde yaşananlara ve çarpıcı bölümlere göz atalım..


Mehmet Özgür’ün kendi dizelerinden Ayşe Hatun'a cevabı...

Dün gece ‘Filinta’nın en dikkat çeken sahnelerinden bir tanesi Kadı Gıyaseddin’in eşi Ayşe Hatun’la yaptığı konuşmalardan biriydi. Ayşe Hatun'un ona, işlerinin ağırlığının, yaralanmasının ve kaçırılmasının üzerine ‘Niyetin bizi sensiz bırakmak mı?’ sözünün üzerinde Kadı da ona, yaşam içinde eşlerin birbirlerine anlayışlı ve güçlü bağlılık yeminini de önemsemeleri gerektiğini anlatan ince sözleriyle verdiği cevaplar dikkat çekti. Kadı Gıyaseddin’in ‘Haklısın Ayşe Hatun. Amma velakin, önce sen güçlü olacaksın ki ben adaletli olayım. Sen benim sırtımı dayadığım dağ olacaksın ki, ben düşmeden ayakta durayım. Sen olmazsan Ayşe Hatun, Gıyaseddin ne ki?’ sözü  sosyal medyada, özellikle kadın hayranlarını etkileyen sözlerinden oldu. Konuşmanın devamında usta sanatçı Mehmet Özgür’ün kendi şiirlerinden okuduğu bir bölüm de, dizinin en can alıcı sahnelerinden biriydi. Mehmet Özgür kendi şiirini Kadı Gıyaseddin’in ağzından eşi Ayşe Hatun’a okudu:

“Bu fani, bu alemden, sensiz göç eder mi,

Rab istemez ise, yaprak kımıldamaz elbet,

Kalbimin orta yerinden, sevdan hep tüter mi?”

 

Hakan Eratik’e bıçak darbesi…

İngilizlerin, osmanlı topraklarından silah ticareti yapmak ve Osmanlı topraklarında güç oyunları yaratmak üzerine görevlendirdiği Ajan 001 rolünde konuk oyuncu olarak izlediğimiz oyuncu Hakan Eratik, tuzağa düştü.  Kendisini takip eden Filinta Mustafa’nın bu büyük hesaplaşma oyununu bozduğu bu sahnelerin arka planında ‘Bu şehir benim’ diyen kendi menfaatlerini düşünen Boris vardı.  Ajan 001, Mustafa’yı vurmak isterken, Bıçak Ali’nin bıçağıyla omuzundan vuruldu. Denize düşen Eratik, yaralı bir şekilde bir kayıkla kaçtı ve ‘Seninle işim bitmedi Mustafa’ diyerek, adaletin arkasındaki güç ve hırs oyunlarının mimarı Boris’ten habersiz denizde uzaklaşıp gitti.

 

Boris’in hesaplaşmaktan kurtulamadığı geçmişi…

Banka kurmak için Padişah huzuruna çıkmadan geçmişi bir film şeridi gibi sürekli gözlerinin önünden  geçen Boris, gençliğinde yediği dayakların içinde patlayan öfkesiyle yanıp tutuşken, dün geceki bölümün içindeki bir sahne onu yine kendi gerçeğiyle yüzleştirdi. Dizide flashback sahnelerinin bugünkü patlamasına tezahür eden en çarpıcı sahnelerinden at arabacısının yaşlı bir at’ın sırtına vurduğu sahnelerde kendi geçmişini yaşayan Boris’in acısıydı. Sağ kolu Sansar’ı (Hakan Yufkacıgil) ‘Bu at çok yaşlı acısını dindir.’ diyerek at’ı öldürtmesi, kendi geçmişinin bir uzantısı olarak seyirciye yansıyan ilginç, zekice sahnelerden biriydi.

 

Emrullah’a kardeşi Foto Abdullah destek oldu!

Foto Abdullah’ın silah tüccarları için çalıştığı, sevmediği kardeşi Emrullah (Gökçe Özyol) sattığı silahların eşkıyaların eline geçmesi ve bir köyün halkını yok etmesiyle acı içindeki köylü tarafından aranırken, kaçak silah tüccarlığı yapan rakibi olan Boris Zaharyas’ın da bu işin parçası olduğu ortaya çıktı. Hepsinin peşinde olduğu Emrullah kardeşi Foto Abdullah’ın yanına sığındı ve Filinta Mustafa ile Bıçak Ali’yle birlikte kardeşinden destek aldı. Her ne kadar  zıt karakterler olsa da kardeşine yardım elini uzatan Foto Abdullah (Kamil Güler) seyirciden bu sahneleriyle tam not aldı.  

 

Padişah’ın Süreyya ve Boris’i şok eden kararı!

Filinta’nın son birkaç bölümünde Osmanlı Bankası kurma hayalleriyle yanıp tutuşan ve Almanya’dan ve ortaklarından para temin etmeye çalışan Boris Zaharyas’ın (Serhat Tutumluer) bu hayali can düşmanı Süreyya’nın ortaya çıkışıyla sallantıdaydı. Ve Süreyya’nın (Nur Fettahoğlu) ortaya çıkışı ve kendisini yok etme planlarına bankaya ortaklığı da dahil olunca Boris tüm imkanlarını bu işi almak üzere sonuna kadar kullanmaya çalışmıştı. Padişah, dün gece yayınlanan bölümde bankayı kurma ile ilgili Süreyya ve Boris’e son kararını açıkladı: ‘Bankayı ikiniz birlikte kuracaksınız. Ve bu bankanın icra kurulunun başında Kadı Gıyaseddin olacak!’ dedi. Boris ve Süreyya bu karara şoke oldular.. Bu sahneler dün gecenin en heyecan veren karar sahnelerinden biri oldu.

 

Dadının ölümü Boris’in elinden oldu!

Boris Zaharyas’ın kızı Lara’yı büyüten Dadı Gülbahar (Feyza Işık) dün gece yayınlanan 21. Bölümde diziye veda etti. Süreyya ile konuşmalarını işittiği Boris’in gerçek yüzünü öğrenen Dadı’nın, kızı gibi sevdiği Lara’ya vicdan azabıyla gerçekleri anlatmak istediği anda Boris’in sağ kolu Sansar Cemil’e yakalandı. Ve genç kız olanı biteni öğrenemeden Dadı kendini Boris’in odasında buldu. Ve Boris’le yüzleştiği anda, bu onun sonu oldu. Boris onu kendi elleriyle öldürdü.

 

Yönetmenliğini Gökhan Erkut yaptığı, senaryosunu Altuğ Küçük’ün yazdığı, Salı akşamlarının vazgeçilmez dizisi Filinta’nın 19 Mayıs’ta yayınlanacak 22. Bölümünde, yeni bir macera izleyenlerini bekliyor olacak.

Başrollerinde; Onur Tuna, Serhat Tutumluer, Mehmet Özgür, Nur Fettahoğlu, Cem Uçan, Damla Aslanalp, Naz Elmas, Yosi Mizrahi, Hakan Yufkacıgil, Bülent Alkış, Kamil Güler, Wilma Elles, Kemal Topal, Serhan Ernak, Kemal Zeydan, Feyza Işık, Alona Kral, Ebubekir Öztürk, Ercan Demirel, Sencer Serta, Alican Bayhan, Emre Canpolat, Ceyhun Ergin, Çağrı Erceber, Uğur Yıldıran, Engin Yüksel, Gökçe Özyol ve Selim Gürata gibi önemli oyuncuların ve konuk oyuncu Hakan Eratik’in yer aldığı Filinta’nın 22. bölümü 19 Mayıs Salı ve her Salı TRT1’de.

13 Mayıs 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR