Tüpraş işçisi Yüksek Hakem’i istemiyor

Tüpraş’ta çalışan 1200 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkandı. Arabulucu raporu beklenen süreçte uzlaşma sağlanamazsa sözleşme Yü...

BÜYÜT

Tüpraş’ta çalışan 1200 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkandı. Arabulucu raporu beklenen süreçte uzlaşma sağlanamazsa sözleşme Yüksek Hakem Kurulu’na gidecek.

Petrol-İş Sendikası ile Tüpraş işvereni arasında süren ve Türkiye genelinde 3 bin 377 İzmit’te ise 1200 işçiyi ilgilendiren Topu İş Sözleşmesi görüşmeleri tıkandı. Tarafsız arabulucuyla yapılan görüşmeden de bir sonuç alınamadı. Grev ve lokavt yasağı kapsamındaki Tüpraş’ta sözleşme Yüksek Hakem Kurulu’na kaldı. Yaklaşık 20 gün içinde taraflar uzlaşma sağlayamazsa Yüksek Hakem Kurulu, son kararı verecek.

ARA BULUNAMADI
Tarafsız arabulucu Doç. Dr. Aşkın Kesen nezaretinde yapılan toplantıya Petrol-İş Sendikası adına Toplu Sözleşmelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Güray ve Kocaeli Şube Başkanı Ali Ufuk Yaşar, işyeri baştemsilcisi Faruk Arıkan, işveren adına TÜPRAŞ Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Bayraktar ve İnsan Kaynakları Müdürü Nezih Akçınar katıldı. 2 saat süren toplantı sonrasında taraflar kalan vardiya sistemi, taşeron çalıştırma ve işe ilk giriş ücreti ve zam gibi konuları kapsayan 13 maddede herhangi bir uzlaşma sağlayamadı.

RAPOR BEKLENİYOR
Arabulucu Doç. Dr. Aşkın Kesen, tarafların uzlaşamadığını rapor haline getirip 3 gün içerisinde Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne gönderecek. Bölge Çalışma Müdürlüğü raporu en geç altı gün içinde taraflara iletecek. Bu sürede de anlaşma sağlanamaması durumunda konu Yüksek Hakem Kurulu’na taşınacak. Üçlü temsil sistemine sahip Yüksek Hakim Kurulu, başvuru dilekçesini aldığı günden itibaren 6 iş günü içinde toplanarak, toplu sözleşme hükmündeki kesin kararını açıklayacak. Yüksek Hakem Kurulu’nda 1 Yargıtay üyesi, Bakanlar Kurulunca seçilen bir tarafsız üye, YÖK tarafından seçilen bir akademisyen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Genel Müdürü, işçi konfederasyonlarından 2 üye, işveren konfederasyonlarından seçilen bir üye, kamu işverenleri adına seçilen bir üye bulunuyor.

UZLAŞMAK İSTİYORLAR
Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız, Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Ali Ufuk Yaşar uzlaşmak istediklerini belirtti. Yaşar şöyle konuştu “Biz konuyu yakından takip ediyoruz. Arabulucu 3 günlük süreyi dolduracak. Ondan sonra 15- 20 günlük bir süreç başlayacak. Raporun bize geri dönmesi yaklaşık 20 gün sürecek. Daha sonrasında da Yüksek Hakem Kurulu süreci başlıyor. Grev hakkımız olmadığı için biz işverenle masaya oturup uzlaşmak istiyoruz. Konunun Yüksek Hakem Kurulu’na taşınmasını istemiyoruz.”

07 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR