Bekaertte direniş sürüyor

Bekaert fabrikasında işverenle yetkili sendika Birleşik Metal İş arasında toplu iş sözleşmesinin imzalanmasının ardından işten çıkarılan 9 işçi direni...

BÜYÜT

Bekaert fabrikasında işverenle yetkili sendika Birleşik Metal İş arasında toplu iş sözleşmesinin imzalanmasının ardından işten çıkarılan 9 işçi direnişlerini sürdürüyor. İşçilere sendika üyesi diğer işçiler de destek veriyor. Dün işçilerin aileleri de fabrikaya gelerek destek verdi.

Birleşik Metal-İş Sendikası'nın MESS Grup TİS sözleşmesi kapsamında grev kararı alması ve işverenlerle tek tek toplu iş sözleşmesi imzalamasının ardından, grevi hazmedemeyen metal patronlarının örgütü MESS, metal işçilerine saldırmaya başlamış ve Standart Depo'nun ardından Bekaert'te de işten atılmalar yaşanmıştı.

DİRENİŞ BAŞLAMIŞTI
Alikahya’da kurulu fabrikada 9 işçi önceki akşam çeşitli bahanelerle işten atılmış ancak işçiler fabrikadan çıkmayarak direniş sürecini başlatmıştı. 3 gündür fabrikada direnişlerini sürdüren işçilere dün aileleri destek verdi. Fabrikada direnişlerini sürdüren işçileri ziyaret eden aileleri birliktelik mesajı verdi. Bekaert işçilerinin yanında ayrıca çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi parti de yer aldı.

YARIYA İNEN MAAŞLARI KABUL ETTİLER
Birleşik-Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Selçuk Göktaş işçilere ve işçi ailelerine seslenerek mücadelelerinin devam edeceğini duyurdu. Göktaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi “Bekaert işçileri yarıya inen maaşlarıyla çalışmayı kabul ettiler. Ancak bugün Mess sürecinde 5.35’i kabul etmeyip biraz daha iyileştirilmiş maaş taleplerini ilettiklerinde bir anlaşmaya varıldı.

GEREKÇELERİ NET
Hemen o anlaşmanın ardından Bekaert işverini 9 arkadaşımızın fazla olduğunu kamuoyuna sunduğu gerekçelerle belirtti ve bu arkadaşlarımızı işten çıkardı. Bize göre işten çıkarılma gerekçeleri nettir. Bize bir gözdağı verilmek istenmektedir. 2007 yılında yarıya inen ücretle çalışan ve bu fedakarlığı gösteren işçilere yapılan muamele ortadadır.

İNSANCA ÇALIŞMA HAKKI
Birleşik Metal İş Sendikası olarak biz bu sürece hayır dedik. 9 arkadaşımızı tekrar tezgah başında görmek istiyoruz. 9 arkadaşımızın işten çıkarılmasına müsade etmeyeceğiz. Çünkü onların bakmakla yükümlü oldukları eşleri var, çocukları var. Bu ülkede insanca çalışma hakkı olması gerekiyor. Arkadaşlarımız bu çalışma haklarını kullanmaya devam edecekler.

AVRUPA’DA NEYSE TÜRKİYE’DE DE O OLACAK
Çalışma hakkı evrensel bir haktır. Ama benim ülkemde nedense bu evrensel değerler kullandırılmıyor. Ama Bekaert Türk işçisine yaptığını Belçika’da yapamıyor. Belçika’da yapamıyorsa Türkiye’de de yaptırmayacağız. Türk işçisi köle değil, atılıp kakılmayı hak eden bir işçi değil. Bekaert’in Avrupa’da kıstasları neyse Türkiye’de de kıstasları o olacak.

EMEĞİMİZİN KARŞILIĞI BU OLAMAZ
Nasıl ki Avrupa’da haksız yere işçiler işten atılamıyorsa Türkiye’de de atılamayacak. Buna müsaade etmeyeceğiz. İşçi arkadaşlarımız buna müsaade etmeyecek. Çünkü işçi arkadaşlarımız biliyorlar ki bu düzene, 9 arkadaşlarının işten çıkarılmasına göz yumarlarsa sıra kendilerine gelecektir. Bir gün gelecek tezgah başlarında bel fıtığı olacağız, gün gelecek tezgah başlarında öleceğiz, emeğimizin karşılığı bu olamaz.

KENDİ YASAMIZI YAPARIZ
Eğer durum bu şekilde devam ederse Bekaert işçileri bu düzene karşı çıkarlar ve kendi yasalarını yaparlar. Biz 3 gündür fabrikada yatıyoruz, 3 gün daha yatacağız, gerekirse 3 gün daha yatacağız. Bu zulüm sonuçlanıncaya kadar Bekaert’te yatmaya devam edeceğiz. Biz işverenle konuştuğumuz süreçte barışçıl davrandık. Bunu korktuğumuz için yapmadık.

DÜŞMANLIĞIMIZI GÖRÜRLER
Bizim dostluğumuzu gördüler, bu şekilde devam ederlerse düşmanlığımızı da görecekler. Düşmanlığımızda bütün ülkede tepkimizi dile getiririz. Başbakana soruyorum, biz işçiler ne zaman bu ülkenin yasalarından faydalanacağız? Eğer bu düzen böyle giderse biz kendi yasalarımızı yaparız.”

07 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR