Özdağ: Kadın girişimciliği destekleyen politikalar üretmeliyiz

62 üyesi bulunan Kocaeli Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu, geçtiğimiz yıl Aralık ayında yapılan seçimlerden bu zamana kadar geçen sürede gerçe...

62 üyesi bulunan Kocaeli Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu, geçtiğimiz yıl Aralık ayında yapılan seçimlerden bu zamana kadar geçen sürede gerçekleştirdikleri çalışmaların değerlendirmesini yapmak üzere Sırça Köşk Restaurant’ta bir araya geldi. KOTO Kadın Girişimciler İcra Kurulu Üyeleri;  Nuriye Köksal, Meryem Ustaoğlu, Yasemin Ağra Alemdar, Hatice Duysak, Huriye Banu Canayakın, Zeynep Cici, kurul üyeleri Emine Turan, Neşe Köse ve Nezahat Çini'nin  ev sahipliği yaptığı toplantıya kurul üyelerinin yanı sıra Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ ile yönetim kurulu üyesi Murat Altun da katıldı. Değerlendirme toplantısı Nuriye Köksal’ın, seçimden bu yana yapılan çalışmaları içeren sunumuyla başladı. Kadınların iş hayatında daha aktif rol üstlenmelerini teşvik etmek için icra komitesi olarak birçok etkinlikte yer aldıklarını ifade eden Köksal, “Organizasyonlarımızda sizler de yer alarak bizlere güç verin” dedi.

 

“KADIN GİRİŞİMCİ DOSTU POLİTİKALAR”

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ da toplantıda yaptığı konuşmasında, kadınlardan tüm organizasyonlara katılmalarını talep ederek, “TÜİK’in Haziran 2015 İşgücü İstatistiklerine göre ülkemizde 19,8 milyon kadın istihdama dahil değil. Ama daha çarpıcı olanı, yaklaşık 2 milyon işverenin sadece yüzde 6’sı, yani 110 bini kadındır. Şimdi size soruyorum; Bu durumdaki bir ülke uluslararası piyasada rekabet edebilir mi? Böylesine bir insan kaynağı israfına göz yumacak lüksümüz yoktur. ‘Elinin hamuruyla erkek işine karışma” denilerek insanlarımızın pek çoğunun yenilikçi vasıfları törpülendi.

 

“KADIN ELİ MUTLAKA DEĞMELİ”

Oysa, kadın elinin değmediği bir ekonominin büyümesi, bereketi olmayacağı düşüncesindeyiz. O halde, kadınların genel anlamda iş hayatında yer alması, özellikle de iş kadını olarak üretim süreçlerinde yer alması için, pozitif ayrımcılık dahil kadın girişimciliği destekleyen politikalara ağırlık verilmelidir. Bu konuya ‘sosyal bir mesele veya yoksullukla mücadele’ perspektifinden değil, ekonomik bir bakış açısıyla, istihdam, eğitim ve sanayi politikalarının bir unsuru olarak yaklaşmalıyız” şeklinde konuştu. Değerlendirme toplantısının sonunda Özge Moda ve Plaj Aksesuarları’nın sahibi Özge Yüzer’e başarılı çalışmalarından ötürü plaket takdim edildi.

 

KOCAELİ TİCARET ODASI KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU

Atiye Sevgi Güleryüz

Aygül Olak

Aysun Altın

Doç. Dr. Ayşe Günsel

Ayşe Sena Alkan

Beyza Melis Okyay Tol

Burcu Soyer

Deniz Şebnem

 Karabel Çetin

Dilek Alp

Elif Bülbül

Av.Emel Ceylan Balcıoğlu

Doç. Dr. Emel Karagöz

Emine Turan

Emine Zafer Öçbe

Esma Bektaş

Esra Hatipoğlu

Fatma Kadıoğlu

Fatma Marmara

Gülay Burhan

Gülşah Soyer

Handan Kümeli

Hatice Bulut

Herdem Baba

Hicran Uzun

Hülya Polat

Itır Aladağ

Görentaş

Kadriye Sarımeşe

Mediha Boynukara

Muazzez Özentürk

Müzeyyen Tan

Neşe Köse

Neşe Sert Vurur

Nevin Gamze Karslı Yılmaz

Nezahat Çini

Nilüfer Akcoşkun Bozbağ

Nurcan Babalık

Nurgül Moldur

Nurhayat Güldüren

Nursel Seda Ünal

Nurten Çakmak

Olcay İlter

Rabia Çır

Rana Kaplan

Selma Uzuner

Sema Kalafat

Serap Demirer

Serap Karakaş

Serap Uzuner Sayın

Serpil Sarman

 Sevgül Işık

Sibel Mungan

Sinem Sarman

Şeniz Fahralı Bilgin

Şule Şahbaz

Prof. Dr. Tijen Utkan

Yasemin Ağra Alemdar

Zerrin Aladağ

Zeynep Cici

11 Kasım 2015 Kocaeli- GündemYÜKLENİYOR