Atatürk İ.Ö.O.’nu Pakmaya yapacak

İlimizin en köklü ilköğretim okullarından biri olan Atatürk İlköğretim Okulu sene sonunda yıkılacak. Yıkılan okulun yerine yaklaşık 6 milyon TL’ye mal...

BÜYÜT

İlimizin en köklü ilköğretim okullarından biri olan Atatürk İlköğretim Okulu sene sonunda yıkılacak. Yıkılan okulun yerine yaklaşık 6 milyon TL’ye mal olacak okulun
Pakmaya Fabrikası yönetim kurulu ile Kocaeli Valiliği arasında dün protokol imzalandı.

Uzun yıllardır ilimizde eğitim veren ve son yıllarda binası faal yapıdan uzaklaşarak kullanılamayacak bir hal alan Mehmet Ali Paşa Mahallesi’ndeki Atatürk İlköğretim Okulu sene sonunda yıkılacak. Okulun yerine yeni bir ilköğretim okulu inşa edilecek. Daha önceden sözlü olarak anlaşması sağlanan okul inşaatı için dün Kocaeli Valiliği ve Pakmaya Yönetim Kurulu arasında protokol imzalandı. Pakmaya Fabrikası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen protokol törenine yerel basının köşe yazarları da davet edildi. Protokol töreninde ilk olarak Kocaeli Valisi Ercan Topaca söz aldı. Topaca konuşmasında şu ifadeleri kullandı

500 BİN ÖĞRENCİ VAR
“Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası'' çerçevesinde yapılacak okulun protokolü için toplandıklarını belirten Topaca, Kocaeli'de her yıl öğrenci sayısının artmasıyla derslik açığının da arttığını kaydetti. Pakmaya kentimizin ve ülkemizin en köklü kuruluşlarından biri. Bugün Pakmaya Fabrikası’nda hayırlı bir iş için bir araya geldik. Pakmaya’yla ilgili bir iki ufak tefek sorun yaşadık. Pakmaya’yı Düzce Valiliğim döneminde de yakından takip ediyordum. Son zamanlarda yaptıkları çevre yatırımları ve özel filtreleme sistemleriyle yaşadığımız ufak tefek sorunlar da sona erdi. İlimizde 320 bin öğrenci var. Üniversite öğrencileri ve dershane ile açık öğretim öğrencilerini de bu rakama eklersek 450 – 500 bin öğrenci ilimizde eğitim görmekte.

TEKLİF ETMEDEN KABUL ETTİLER
Eğitimle ilgili projelerimiz hız kesmeden devam ediyor. Bin 200 derslik kazandırmak için çabalıyoruz. Yapılacak olan bu okul protokolü benim Kocaeli’de göreve başladığım süre içerisinde en çabuk imzaladığım protokol. Canan hanım ve eşi beni ziyarete geldiklerinde kendilerine ilimizde bulunan Atatürk İlköğretim Okulu’nun durumunu anlattım ve bu okulu yıkıp yerine yeni bir okul inşa etmek istediğimizi söyledim. Konuyu duyunca daha biz teklif etmeden okulun yapımını kendileri üstlenmek istediklerini belirttiler.

29 EKİM’DE AÇILACAK
Pakmaya ile aynı grup çatısı altında yer alan Kartonsan ile de geçtiğimiz aylarda bir protokol imzalamıştık. Kendilerinin eğitime verdikleri önemi biliyoruz. Kendilerine Atatürk İ.Ö.O.’nun arsasını 1 Haziran tarihinde teslim edeceğiz. İlk belirlenen tarih 20 Eylül ancak herhangi bir aksama olmasını göze alarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılışı yapmaya hazır olmayı planlıyoruz. Eğitim öğretimin aksamaması için elimizden geleni yapacağız. Kendileriyle okulun ismi hakkında da görüştük. Mevcut ismin okulda kalmasını, Atatürk isminin yaşatılmasını istediler. Oldukça memnun olduk.

15 SENEDE 24 OKUL
Canan hanım ve eşi Mehmet beyin işledikleri sevaplar çek olarak yazılıyor. Umarım bu çekleri ahirette tahsil ederler.” Vali Ercan Topaca’nın konuşmasının ardından Pakmaya grubu adına Canan Pak İmregün’ün eşi Mehmet İmregün söz aldı. İmregün şöyle konuştu “Bizim her yıl bir okulu ülkemize kazandırmak gibi bir projemiz var. Bunu başarıyoruz. 15 sene içerisinde yaklaşık 24 okulu ülkemize kazandırdık.” İmregün’ün kısa konuşmasının ardından yapılması planlanan yeni yatırımlar gündeme geldi.

ÖĞRETMENEVİ İSTEDİ
Vali Ercan Topaca yeni yatırımlarla ilgili olarak “Biz 2012 yılında bir öğretmenevi yapmak istiyoruz. Öğretmenevimiz istediğimiz gibi faal değil. Umarım bu konuda da bize yardımcı olabilirsiniz. Mali durumunuzu tam bilmiyorum ama 2012 bütçenizi belirlerken bunu da göz önünde bulıundurmanızı rica ediyorum” dedi. Topaca’nın öğretmenevi isteğini Mehmet İmregün yanıtladı. İmregün, Vali Ercan Topaca’nın öğretmenevi isteği için “Mesaj alınmıştır” yanıtını verdi. Konuşmaların ardından Kocaeli Valiliği ve Pakmaya arasında protokol imzalandı.

GENÇLEŞMEK İSTEDİK
Protokol töreninin ardından Pakmaya Fabrikası’nın arıtma tesisi ve kalite kontrol laboratuarları vali beraberindeki heyet tarafından gezildi. Kalite kontrol laboratuarında yapılan çikolatalı kekten tadan Vali Ercan Topaca’ya fabrika hakkında bilgi verildi. Fabrikanın logosunun değiştiğini fabrikayı dolaştığı sırada fark eden Ercan Topaca sebebini sordu. Topaca’ya esprili bir dille cevap veren Mehmet İmregün “Gençleşmek istedik. Logomuzu biraz revize ettik. Yeni logomuz eski fırıncımızın oğlu gibi” dedi. Fabrikanın dolaşılmasının ardından Pakmaya yönetimi tarafından heyette bulunanlara kuru maya ve el kitapçıkları hediye edildi. Mehmet Ali Paşa Mahallesi'nde 4 bin 790 metrakare arazi üzerinde inşa edilecek okul, 32 derslik, 2 ana sınıf ve çok amaçlı salondan oluşacak. Okulun 6 milyon TL’ye mal edilmesi tahmin ediliyor. Okulun gelecek eğitim-öğretim yılına yetiştirilmesi planlanıyor.

03 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR