Macarlar bayramlarını Kocaeli’de kutlayacak

Vali Güzeloğlu’na yapılan ‘Hayırlı olsun’ ziyaretleri hız kesmeden devam ediyor. Birkaç hafta önce İstanbul’daki görevine başlayan Macaristan Başkons...

Vali Güzeloğlu’na yapılan ‘Hayırlı olsun’ ziyaretleri hız kesmeden devam ediyor. Birkaç hafta önce İstanbul’daki görevine başlayan Macaristan Başkonsolosu Balazs Hendrich de ilimize gelerek Vali Güzeloğlu’nu makamında ziyaret etti. 23 Ekim’in Macaristan’ın milli bayramlarından olduğunu belirten Hendrich, Güzeloğlu’nu İstanbul’daki kutlamalara davet etti ve bayramlarını 25 Ekim’de Kocaeli’de kutlayacaklarını duyurdu.

 

GÖREVE YENİ BAŞLADI

Ziyarete Türk-Macar Sanayi Odası Başkanı ve Macaristan Fahri Konsolosu Alpaslan Kaya ve tercümanı ile birlikte gelen Hendrich, hayırlı olsun dilekleri ile söze başladı ve “Daha önce yaptığımız işbirliği anlaşmamızı yenilemeye geldim” dedi. Konsolosluğun Güzeloğlu ile Mersin Valisi olduğu dönemde ikili ilişkileri geliştirdiğini belirten Hendrich, İstanbul’da yeni göreve başlamış olmasına da değindi.

 

“BU YÜZÜ UNUTMAYIN”

Hendrich, şöyle konuştu: “Türk insanı için yüz çok önemli ve ben de yeni bir yüzüm. Umarım ki Vali’miz siz bu yüzü aklınızda tutacaksınız. Türk Macar ilişkileri gelişmezse, benden hesap soracaksınız. Alpaslan Kaya’yı tanıtmak istiyorum. Onun yüzünü de öğrenmeniz gerekiyor. Biz ikimizde bu ilişkileri derinleştirmeye çalışacağız. Umarız sadece kültürel ilişkiler değil, ticaret alanında da işbirliğini daha da derinleştirebileceğiz” şeklinde konuştu.

 

KOCAELİ’DE MACAR BAYRAMI

Konuşmasının devamında ise Vali Güzeloğlu’nu Macarların önemli bayramının İstanbul’daki kutlamalarına davet etti ve 25’inde de Kocaeli’de tören düzenleyeceklerini belirtti. Hendrich’in Macarca konuşarak tercüman aracılığı ile gerçekleştirdiği konuşmasının ardından Vali Güzeloğlu, kendisine teşekkür dileklerini iletip aynı zamanda Hendrich’i yeni görevi sebebiyle tebrik etti. Konsolosun, iki ülke arasındaki işbirliğinin gelişmesine katkı sunacağına inandığını dile getiren Güzeloğlu, Mersin’de bir fahri konsolosluğu büyükelçi ile birlikte açtıklarına değindi.

 

TÜRKÇE’Yİ ÖĞRENECEK

Konsolosluk açtıkları Macar Büyükelçisi’nin Türkçe’yi çok iyi konuştuğunu aktaran Güzeloğlu, “Umarım Başkonsolos da görev süresi sona ermeden Türkçe’yi en az bizim kadar güzel konuşan düzeye erişmiş olur” dedi ve Hendrich’ten “Çalışacağım” yanıtını aldı. Sözlerine devam eden Güzeloğlu, Kocaeli’deki böyle bir konsolosluk açılması düşüncesinin de ikili ilişkileri zenginleştirici ve güçlendirici bir katkı sağlayacağını ifade etti.

 

CUMHURİYET BAYRAMI’NA KATILACAK

Hendrich’in davetine karşılık, “Ekim ayı bizim için de çok önemli. 29 Ekim’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yıldönümü. 25 Ekim Kocaeli buluşması hem anlamlı hem de değerli olacak, katılacağım” sözlerini söyledi. Güzeloğlu, konuk Hendrich’i Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına davet etti. Hilal GÜDÜCÜ

21 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR