Marmara Geri Dönüşümcüler, yatırımı 1 milyar dolara çıkaracak

Son 10 yılda Çayırova’ya 600 milyon dolarlık yatırım yapan Marmara Geri Dönüşümcüler Yapı Kooperatifi, kısa vadede yatırımı 1 milyar dolara, istihdamı...

BÜYÜT

Son 10 yılda Çayırova’ya 600 milyon dolarlık yatırım yapan Marmara Geri Dönüşümcüler Yapı Kooperatifi, kısa vadede yatırımı 1 milyar dolara, istihdamı ise 5 bin kişiye çıkarmayı hedefliyor.

Çayırova’ya bağlı Şekerpınar bölgesinde 20 yıl önce ilk kazması vurulan Marmara Geri Dönüşümcüler Yapı Kooperatifi, bugün geri dönüşüm ve hurda sektörlerinde dünyanın en büyük yapılanması haline geldi. 600 dönüm arazi üzerine kurulu bulunan Marmara Geri Dönüşümcüler Yapı Kooperatifi, geri dönüşüm ve hurda sektörünü ortak çatı altında toplayarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Sektörü merdiven altından kurtaran ve hurda sektörüne yeni bir vizyon kazandıran Marmara Geri Dönüşümcüler Yapı Kooperatifi, 100 milyon doları alt yapı, 500 milyon dolar da üst yapı olmak üzere Şekerpınar’a toplam 600 milyon dolarlık yatırım yaptı.

İSTİHDAM 5 BİNE ÇIKACAK
Kocaeli Valisi Ercan Topaca’yı ziyaret eden Marmara Geri Dönüşümcüler Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Yaşar, kısa vadede yatırımda 1 milyar doları aşmak istediklerini söyleyerek, Şekerpınar’da 2 bin 500 kişiye iş imkanı sağladıklarını aktardı. Başkan Yaşar, “Değerli yöneticilerimiz önümüzü açarsa ülkemize, Kocaeli’ye ve Çayırova’ya hizmet etmek istiyoruz. Kendi sektörümüzde dünyanın en büyük ve en modern yapılanmasıyız. Kısa vadede yatırım maliyetlerimiz 1 milyar doları geçer. Şuan 2 bin 5 00 kişiye iş veriyoruz. Bu rakamı 5 bin kişiye çıkartacağız ve çalışanlarımızı Çayırova bölgesinden seçeceğiz” dedi.

YOL SORUNU GÜNDEM OLDU
Kooperatif Genel Müdürü Gökay Orhun, yaptıkları yatırımları dosya halinde vali Topaca’ya sunarken, yönetim kurulu üyeleri, kooperatife gelen ana yolun trafiğe açılması ve yolun asfalt ile iyileştirilmesi için Vali Ercan Topaca’dan yardım talep etti. Ziyarette Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan randevu alınarak ziyaret konusunda görüş birliğine varıldı. Gayet samimi ve sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyarette Vali Topaca, kooperatif yönetimiyle yakından ilgilendi. Yöneticilerin anlattıklarını tek tek not alan Topaca, en kısa zamanda iade-i ziyarette bulunacağını söyledi.

03 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR