AKP, Kocaeli adaylarını tanıttı

7 Haziran'daki genel seçimler için geri sayım sürerken, gözler Ankara Arena Spor Salonu'ndaydı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da büyük katılımla g...

7 Haziran'daki genel seçimler için geri sayım sürerken, gözler Ankara Arena Spor Salonu'ndaydı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da büyük katılımla gerçekleştirilen AKP Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı'nda içinde başkanlık sistemine geçiş planı da olan "Yeni Türkiye Sözleşmesi"ni okudu. Davutoğlu, "Yeni Türkiye Sözleşmesi 2023" başlığı altında 100 madde sıraladı.

 

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Seçim beyannamesinde başkanlık sisteminin nasıl yer alacağına dair ipuçlarını da bu sözleşmeyi tanıtırken verdi. Başkanlık sistemi beyannamede, "Demokratik denge ve kontrol mekanizmalarının öngörüldüğü bir yönetim modeli" olarak tanımlanıyor. Yeni Türkiye Sözleşmesi beyannamede yer alan maddelerden satırbaşları içeriyor.

 

BESMELE ÇEKEREK BAŞLADI

Başbakan Davutoğlu, seçim beyannamesini okumaya başlamadan önce "Vatandaşlara, rakibimiz olan siyasi partilere, STK'lara, Türkiye'nin entelektüel camiasına aydınlara yönelik olarak 2023'e giderken 'Yeni Türkiye Sözleşmesi'ni onlara takdim ediyorum. İşte AK Parti vizyonunun 2023 Yeni Türkiye sözleşmesi. Bu sözleşmeyi buradan bu kürsüden okuyacağım. Çağrıda bulunacağım, ya bu sözleşmeyle ilgili kanaatlerinizi bildirin, yada kendi sözleşmenizi çıkarın. Ta ki 77 milyona hitap eden ortak bir metinde anlaşalım. 100 maddeden oluşan sözleşmeyi okuyacağım." dedi.

 

BAŞKANLIK SİSTEMİ İLE İLGİLİ MADDELER

Davutoğlu'nun 100 maddelik Yeni Türkiye Sözleşmesi'nde Başkanlık Sistemi ile ilgili okuduğu maddeler şunlar;

- Yürütme erkinin yeniden düzenlenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Başkanlık sistemi bir zarurettir.

- İdari yapının başkanlık sistemi çerçevesinde yeniden düzenlenmesini gerekli görüyoruz.

- Başkanlık sistemi, yetki karmaşasını giderecek, millet kendi yöneticilerini kendisi seçecek.

 

"MİLLETİN SESİ OLMAYA VAR MISINIZ?"

"AKP kadroları milletin sesi olmaya var mısın? Bugün sizlerin huzurunuzda sadece bir genel başkan olarak değil, aynen sıradan bir nefer gibi beyaz kefenini giymiş Alparslan gibi çıkıyorum ve sizlere diyorum ki bundan sonra bu davanın… Başbakan, ama daha önemlisi AKP davasının bir neferi olarak huzurunuzdayım diyen Davutoğlu “7 Haziran'a kadar hiçbir unvan farklı gözetmeden sizlerle birlikte omuz omuza yürümenin şerefini onurunu hayatımın en büyük şerefi ve onuru olarak görüyorum. Biz son 13 yıl içinde bir çok kez milletimizin huzurunda divana durduk, kıyama kalktık. Ama hiçbir baskıya boyun eğmeden, kararlı şekilde yolumuza devam ettik. Bakınız bu 13 yılın tarihi eşiklerini bir kez daha zihnimizden geçirelim. Bütün bu seçimlerden zaferle çıkmış AKP kadrolarını selamlıyorum. Seçim meydanlarında bu kadroda liderlik yapmış, sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı selamlıyorum” dedi.

 

"6223 ADAY ADAYIMIZI BURADAN TEBRİK EDİYORUM"

Davutoğlu “Yoğun bir tempoyla son iki üç hafta içinde, gece gündüz 6223 aday arasından onlar kadar kıymetli 550 adayımızı seçmeye çalıştık. Bu aday adaylarının her biri kıymetliydi. Ben 6223 aday adayımızı da buradan tebrik ediyorum. AKP hareketinin ferdi olmak milletvekili olmak kadar önemlidir. Bizler için artık onlar AKP kadrolarının neferleridir. Bundan sonra da her biri gönlümüze yazılmıştır. 24'ncü dönemde milletvekilliği yapıp, milli iradeyi ayakta tutan kardeşlerime sesleniyorum. Mesele 'liste dışı kalmak' diye bir tabir var. Allah şahittir ki hiçbir kardeşimiz liste dışı değildir. Çünkü onlar gönlümüzün ta derinindedir. Onlar bu davayı omuzlayarak en zor şartlarda, kumpasların, sabotajların olduğu dönemde bu bayrağın davasını yücelttiler” ifadelerini kullandı.

 

TEMAYÜLLER YAPILDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşması sonrasında milletvekili adaylarının tanıtımına geçildi. AKP 7 Haziran genel seçimleri öncesinde milletvekili adaylarının belirlerken ince eleyip sık dokudu. Temayül yoklamaları, STK temayülleri derken anketlerin de yapılması sonrasında 11 kişilik isim listesi belirlendi. Belirlenen milletvekili adayları AKP genel merkezi tarafından düzenlenen aday tanıtım programına kamuoyuna ilan edildiler.

 

KÜRSÜYE GELDİLER

Başbakan – AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla yapılan programda bütün illerin milletvekili adayları kürsüye gelerek tanıtımları yapıldı. Kocaeli’den milletvekili adayı olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz, Cemalettin Kaflı, Sami Çakır, Ayşe Müge Olşen, Halit Çokan, Yalçın Coştur,  Yahya Coşkun ve İl Başkanı Şemsettin Ceyhan kürsüye gelerek kamuoyuna tanıtıldılar. Serkan BORLAK

15 Nisan 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR