İzmit Simidi markalandı

2014 yılında Turhal Yoğurtmacı, Maraş Burma Bileziği, Safranbolu Lokumu, Gönen İğne Oyası, Tomarza Kabak Çekirdeği ve Merzifon Keşkeği olmak üzere 6...

2014 yılında Turhal Yoğurtmacı, Maraş Burma Bileziği, Safranbolu Lokumu, Gönen İğne Oyası, Tomarza Kabak Çekirdeği ve Merzifon Keşkeği olmak üzere 6 coğrafi işaret başvurusu tescil edildi. Aynı yıl başvurusu yapılan coğrafi işaret sayısı ise 74 oldu. Ankara Simidi, Maraş Dondurması, Kars Balı, Hakkari Ters Lalesi, Şile Bezi bunlardan en bilinenleri.

 

TÜRKİYE MARKALAŞIYOR

AB nezdinde korunan yöresel değerler Türkiye’nin ülke olarak markalaşmasına önemli ölçüde katkı sağlıyor. Antep Baklavası/Gaziantep Baklavası, AB nezdinde koruma altına alınan ilk coğrafi işaret oldu. İnceleme süreci devam eden Aydın İnciri, Afyon Sucuğu ve Afyon Pastırmasına 2014 yılında Malatya Kayısısı da eklendi.

 

İŞARETLERİN ÖNEMİ

Coğrafi işaret tescilleri, belirli bir coğrafyadan kaynaklanan belirli nitelikleriyle ün kazanmış ürünlerin “gerçek üreticileri” adına kayıt altına alınmasını sağlıyor. Ürünlerin geleneksel özelliklerinin, kalitesinin korunarak gelecek nesillere aktarılmasını mümkün kılması kadar, kaynaklandıkları bölgeye ve üreticilere kazandırdıkları marka değeri ile hem yerel hem ulusal ekonominin gelişmesine katkı sağlıyor.

 

SİMİDİMİZ MARKALANDI

2014 yılında başvurusu yapılan coğrafi işaretlerin listesinde İzmit Simidi de yer aldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde coğrafi olarak markalanan ürünlerin listesi yayınladı. Listenin beşinci sırasında İzmit Simidi yer aldı. Pişmaniyenin durumunun ne olacağı ise merakla bekleniyor.

23 Ocak 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR