Genel seçimlere kaç parti girecek?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 7 Haziran’da yapılacak olan 25. dönem genel seçimlerine katılacak olan siyasi partileri açıkladı. YSK’nın Resmi Gazete’de...

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 7 Haziran’da yapılacak olan 25. dönem genel seçimlerine katılacak olan siyasi partileri açıkladı. YSK’nın Resmi Gazete’de yer alan kararına göre, seçimlere toplam 31 partinin katılabileceği açıklandı. Öte yandan YSK, seçim takvimini de açıkladı. Kurulun açıkladığı takvime göre seçim sürecinin başlangıç tarihi 10 Mart.

 

KP İTİRAZ EDECEK

YSK’nın açıkladığı seçime girebilecek partiler listesinde bir süre önce ikiye bölünen ve sadece tabela partisi olarak kalan Türkiye Komünist Partisi (TKP) yer alırken bu partiden ayrılanların kurduğu Komünist Parti (KP) ile Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) yer almadı. KP Genel Başkanı Özlem Şen, seçime girme yeterliliğine sahip olduklarını belirterek YSK’nın kararına itiraz edeceklerini söyledi. Şen, seçime ilişkin kararlarını, Birleşik Haziran Hareketi ile yapacakları değerlendirmeden sonra vereceklerini söyledi.

 

SEÇİM TAKVİMİ

14 MART: Muhtarlık bölgesi askı listeleri saat 08.00’de askıya çıkarılacak. Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri de güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılacak. Yurtdışı seçmen kütüğü "www.ysk.gov.tr" adresinde ilan edilecek ve itirazlar başlayacak. "www.ysk.gov.tr" adresinden bina bazında seçmen kayıtlarının sorgulanmasına başlanacak. Siyasi partiler, hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını Ysk'ya saat 17.00'ye kadar bildirecek.

15 MART: YSK, siyasi partilerin, hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını ilgili seçim kurullarına bildirecek.

24 MART: Siyasi partiler, ön seçim ya da aday yoklaması seçmen listelerini kesinleştirecek.

27 MART: Muhtarlık bölgesi askı listeleri ile tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri askıdan indirilecek. “www.ysk.gov.tr”de bina bazında seçmen kayıtları sorgulanmasının son günü.

29 MART: Muhtarlık bölgesi askı listeleri, yurtdışı seçmen kütüğü ile tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listelerine yapılacak itirazlar karara bağlanacak.

3 NİSAN: Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK tarafından kura çekilecek.

7 NİSAN: Bağımsız milletvekili adaylığı için il seçim kurullarına başvurularda son gün.

15 NİSAN: Milletvekili geçici aday listeleri radyo, televizyon ve Resmi Gazete'de yayınlanacak. Geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına ve YSK'ya yapılacak itirazlar başlayacak ve incelenecek.

16 NİSAN: Geçici aday listelerine karşı ilgili il seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü.

19 NİSAN: Milletvekili geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına yapılan itirazlar üzerine bu kurullarca verilen kararlara yönelik itirazların YSK tarafından karara bağlanmasının ve milletvekili geçici adaylığından istifa edenlerin YSK’YA bildirmesinin son günü.

24 NİSAN: Siyasi partilerin seçim çevreleri itibarıyla milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar, radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.

8 MAYIS: Gümrük kapılarında ve yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemi başlayacak.

23 MAYIS: Radyo ve televizyonda yayın için başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından kura çekilecek.

28 MAYIS: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.

31 MAYIS: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak.

1 HAZİRAN: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek.

6 HAZİRAN: Saat 18.00'de seçim propagandası sona erecek.

7 HAZİRAN: Oy verme günü.

 

SEÇİME GİRECEK PARTİLER

1. Adalet ve Kalkınma Partisi

2. Alternatif Parti

3. Anadolu Partisi

4. Bağımsız Türkiye Partisi

5. Büyük Birlik Partisi

6. Cumhuriyet Halk Partisi

7. Demokrat Parti

8. Demokratik Gelişim Partisi

9. Demokratik Sol Parti

10. Doğru Yol Partisi

11. Emek Partisi

12. Genç Parti

13. Hak ve Adalet Partisi

14. Hak ve Eşitlik Partisi

15. Hak ve Özgürlükler Partisi

16. Halkın Kurtuluş Partisi

17. Halkın Yükselişi Partisi

18. Halkların Demokratik Partisi

19. Hür Dava Partisi

20. İşçi Partisi

21. Liberal Demokrat Parti

22. Merkez Parti

23. Millet Partisi

24. Millet ve Adalet Partisi

25. Milliyetçi Hareket Partisi

26. Muhafazakar Yükseliş Partisi

27. Özgürlük ve Dayanışma Partisi

28. Saadet Partisi

29. Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi

30. Türkiye Komünist Partisi

31. Yurt Partisi

11 Şubat 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR