Şevket Kazan BÇG, Atina'da şekillenmiş

Saadet Partisi Genel Başkan Danışmanı Şevket Kazan, ''BÇG'ye şekil veren toplantı 11 Aralık'ta Atina Büyükelçiliği'nde yapıldı'' dedi.Saadet Partisi G...

BÜYÜT

Saadet Partisi Genel Başkan Danışmanı Şevket Kazan, ''BÇG'ye şekil veren toplantı 11 Aralık'ta Atina Büyükelçiliği'nde yapıldı'' dedi.

Saadet Partisi Genel Başkan Danışmanı Şevket Kazan, Batı Çalışma Grubu'na (BÇG) şekil veren toplantının 11 Aralık'ta Atina Büyükelçiliği'nde yapıldığını belirterek, ''TÜSİAD, iş adamları, birtakım çevreler ve basın temsilcilerinin de katıldığı toplantıda Refahyol istifaya zorlanıncaya kadar hangi stratejilerin uygulanacağı belirlendi'' dedi.

Kazan, ESAM Genel Merkezi'nde düzenlenen ''28 Şubat Postmodern Darbesinin Yargılanması'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, 28 Şubat'ın Refahyol hükümetinin kurulduğu 30 Haziran 1996'da hazırlığı başlayan, hükümetin istifasına kadar süren ve adını MGK toplantısının tarihinden alan bir sürecin adı olduğunu belirtti.

Bazı medya gruplarının seçimlerden birinci parti olarak Refah Partisi'nin çıkmasına rağmen, bu durumdan endişe duyarak ertesi gün manşetlerinde ''Millet 'Anayol' dedi'' ifadelerini kullandığını hatırlatan Kazan, o süreçte askerin de ''Anayol''u tercih ettiğini ancak bu hükümetin iş başına geldiğinde bir şey yapamadığını ve son bulduğunu anlattı.

Ardından Refahyol hükümetinin göreve geldiğini belirten Kazan, ''Cumhuriyet tarihinde bizden önceki dönemde böyle bir muhalefete rastlanmadı'' diye konuştu. ABD'de 20 Temmuz'da bir panel düzenlendiğini ve bu panelde ''Erbakan'ın başbakanlığında Türkiye nereye gider'' konusunun tartışıldığını savunan Kazan, panelden Erbakan'ın asla ülkesinin menfaati dışında hareket etmeyeceği, İslam ülkeleriyle yakınlaşacağı sonucuna varıldığını ve bunun üzerine birtakım kararlar alındığını dile getirdi.

BÇG'YE ŞEKİL VEREN TOPLANTI
Batı Çalışma Grubu'na (BÇG) şekil veren toplantının 11 Aralık 1996'da Atina Büyükelçiliği'nde yapıldığını ifade eden Kazan, şöyle devam etti:

''TÜSİAD, iş adamları, birtakım çevreler ve basın temsilcilerinin de katıldığı bu toplantıda Refahyol istifaya zorlanıncaya kadar hangi stratejilerin uygulanacağı belirlendi. Bazı gazetelerde 11 Aralık'tan itibaren tam 10 gün sürecek ilanlar yayımlandı. Ardından stratejiler başladı ve hepsi uygulandı. Bu süreçte Aczmendiler de piyon olarak kullanıldı. BÇG, irticai konuları televizyonlarda tartışarak Refahyol hükümetini yıpratmaya çalıştı. Şu anda Balyoz'dan tutuklu olan Çetin Doğan, Genelkurmay'da Harekat Dairesi Başkanıyken üniversiteli gençlere 'din elden gidiyor' dedi. Aralık ayına gelindiğinde Güven Erkaya MGK gündeminin irtica olmasını teklif etti ancak Cumhurbaşkanı bunu nedense uygun bulmadı. 28 Şubat toplantısı ise bu gündemle yapıldı.''

MGK toplantısının 11 saat sürdüğünü ve Erkaya'nın 6 saat boyunca basından topladığı tüm malzemeleri tek tek göstererek Türkiye'nin irtica tehlikesi altında olduğunu anlattığını aktaran Kazan, Necmettin Erbakan'ın toplantıda sonuna kadar direndiğini ve ''Ben bu kararların altına imza atanların Müslüman olduğundan şüphe duyarım'' dediğini söyledi.

BÇG'nin adının ilk olarak 5 Mayıs'ta ortaya çıktığını belirten Kazan, dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener'in kendisini arayarak ellerine geçen önemli bir belgeye ilişkin kendisini görüşmeye çağırdığını, o belgenin de Çevik Bir imzasıyla askeri birliklere gönderilen ve fişleme yetkisi veren belge olduğunu ifade etti. Kazan, ''Çevik Bir şimdi işte bundan yargılanıyor'' dedi.

20 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR