MARKA’dan çevreci destek

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın Temiz Üretim Mali Destek Programı kapsamında EFE Market Ekipmanları ve Endüstriyel Soğutma firmasının hazırl...

BÜYÜT

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın Temiz Üretim Mali Destek Programı kapsamında EFE Market Ekipmanları ve Endüstriyel Soğutma firmasının hazırladığı “Soğutma Sistemlerinde Çevreci Hammaddelerin Kullanımına Uygun Kalıp Tasarımlarının Yapılması ve Test Odalarının Kurulması” projesi faaliyete geçti.

 

TEST ODASI KURULACAK

MARKA’nın desteği ile hazırlanan projenin toplam bütçesi 793 bin TL. Bu proje ile EFE firması tarafından poliüretan üretilirken ozona zarar vermeyen bir gazın kullanımına bağlı olarak yeni kalıpların tasarlanması, bu şekilde dolaylı olarak çevreye verilen zararın azaltılması ve sistem verimliliğin artırılması için gerekli, ISO 23953'te belirtilen standartlar çerçevesinde test odasının yapılması amaçlanıyor.

 

KİRLİ GAZ AZALDI

EFE Market Ekipmanları ve Endüstriyel Soğutma firmasını ziyaret eden ve konuyla ilgili bir açıklama yapan MARKA Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut; “Ajans olarak firmamıza soğutma sistemlerinde çevreci hammaddelerin kullanımına uygun kalıp tasarımlarının yapılması ve test odalarının kurulması amacı ile hibe destek sağlanmıştır. EFE firması bu destekle doğaya salınan kirli gazları yüzde 60 oranında azaltmış aynı zamanda da verimliliğini artırmıştır. Ajansımızın bu desteği firmalarımızın kârlılığına etki ederken aynı zamanda rekabet gücünü de artırmaktadır” dedi.

 

ÇEVRECİ SOĞUTMA SİSTEMLERİ GELİŞECEK

Proje Koordinatörü Cenk Gürkol ise açıklamasında, 793 bin TL bütçeye sahip projede, su ile yüzey ısıtması yapılabilmesi için 5 adet yeni kalıp tasarımı, 1 adet test laboratuvarı ve çevre dostu, enerji tüketimi düşük soğutma sistemlerinin üretimi için gerekli altyapının kurulması, doğaya salınan gazların yüzde 60 azaltılması, müşteri sayısının yüzde 20 oranında artmasının hedeflendiğini ifade etti. Projeyi en iyi şekilde uygulamak için çalışmalara başladıklarını aktaran Gürkol, “Enerji verimliliği yüksek, enerji tüketimleri düşük çevreci soğutma sistemleri üreteceğiz” dedi.

31 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR