Devletin yasaklarına selam midye kaçakçılığına devam

Marmara denizinde ve Kocaeli’nde 2014 yılına kadar midye avcılığı yasak. Ancak yasak dinlemeyip avlanmaya devam edenlerKörfezde yasağı dinlemeyen midy...

BÜYÜT

Marmara denizinde ve Kocaeli’nde 2014 yılına kadar midye avcılığı yasak. Ancak yasak dinlemeyip avlanmaya devam edenler

Körfezde yasağı dinlemeyen midye avcıları denizde cirit atıyor. Yalova sınırı Hersek’ten Kandıra’ya kadar olan sahili kontrol Kocaeli İl Tarım Müdürlüğüne ait. İl Müdürlüğü emrinde 2 tekne var, biri arızalı kullanılmıyor. Faal olup kullanılabilecek durumdaki tek tekne de Kocaeli’de demirli. İlçelerdeki midye kaçakçılığını önlemek için görevli Su ürünleri Mühendisleri denizdeki kaçakçıları ancak karadan kara aracı ile takip ederek yakalamaya çalışıyor!..
Karamürsel İlçe Tarım Müdürlüğü düzenlediği baskında, sevk için karaya çıkarılmış 15 çuval midye ve deniz salyangozuna el koydu. Sahilde bekleyen yetkilileri gören midye kaçakçıları topladıkları midyeleri tekneleriyle kaçırdı.

Teknesi olmayan Su Ürünleri yetkilileri peşlerinden gidemedikleri için kaçakçıların yerine sahile bıraktıkları çuvallanmış midyeleri yakaladı! Marmara Denizi’nde midye ve deniz salyangozu avlanması 2009 yılından 2014 yılına kadar 5 yıl süreyle yasaklanmıştı. Kocaeli ve sahillerinde yasak uygulaması için İl Tarım Müdürlüğüne bağlı “Su Ürünleri” elemanlarınca yapılan tüm uyarı ve alınan önlemlere, uygulanan cezai müeyyidelere rağmen kaçakçılığına devam ediyor.

KARAMÜRSEL’DE BASKIN
Uzun süredir Karamürsel açıklarında denizden midye toplayan ve belli zamanlarda belli kişilere pazarlayan kaçakçılar, şikayet üzerine İlçe Tarım Müdürlüğüne bağlı ekiplerce yakalanıp cezai işlem yapılmasına rağmen icraatlarına Karamürsel sahilinin bir başka kesiminde devam edince, İlçe Tarım Müdürü ve Su Ürünleri Mühendisi tarafından kıskaca alındı. Kaçakçıların denizden çıkardıkları midyeleri çuvallayarak koydukları mahalle gelen İlçe Tarım Müdürü Şakir Nogay ve Su Ürünleri Mühendisi Murat Aktaş, kaçakçıların sahilde sevk için bıraktıkları 15 çuval midye ve deniz salyangozunun başında kaçakçıların tekrar gelmesini bekledi. Bir buçuk saat bekleyişin ardından midye kaçakçıları tekneler ile midye çuvallarını bıraktıkları yere gelirken, İlçe Tarım Müdürü ve Mühendisi görünce tekneleriyle tornistan tam yol kaçtı.

TEKNE YOK Kİ !
Karamürsel İlçe Tarım Müdürü ve Mühendis Murat Aktaş, kaçakçıları kovalayacak tekneleri olmadığı için midye kaçakçılarının tekneleriyle uzaklaşmasını çaresizlik içinde bakarak izlediler.

15 ÇUVAL MİDYEYE EL KOYDULAR
Midye kaçakçılarının karaya bıraktığı 15 çuval midye ve deniz salyangozuna el koyan İlçe Tarım Müdürü Şakir Nogay ve Su Ürünleri Mühendisi Murat Aktaş, Belediye’den temin ettikleri araca elleri ile çuvalları yükleyerek imha etmek üzere balıkçı barınağına götürdü ve denize döktü.

MEMUR NE YAPSIN?
Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kuruluşu belli. İlçe Tarım Müdürlerinin görevleri belli. İlçe Tarım Müdürlüğüne bağlı “Su Ürünleri” elemanlarının da kadrosu var. Birçok ilçede (sahili olanlarda) Su Ürünleri Mühendisleri de var. Var amma, Su Ürünlerinin kaçakçıları takip edip yakalamak için, denizlerde bu elemanların tekneleri yok!

CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL
Midye kaçakçıları ilk yakalamada 600 ila 900 lira arasında para cezası ile cezalandırılıyor. İkinci kez yakalanırsa teknesine el konuyor. Fakat uyanık kaçakçılar onun da yolunu bulmuşlar, ilk yakalanan ikinci defa yakalanıp teknesine el konmasın diye işi başka bir tekneyle yapıyor.
ÜNLÜ FİRMALAR İŞİN İÇİNDE
Kocaeli ve Karamürsel’de en son Midye kaçakçılığı olayına Çanakkale’de kurulu bir büyük balıkçılık firması “Kocaman Balıkçılık” adı karıştı.

Karamürsel sahilinde bu firmanın aracına midye teslim eden tekne ve kişiler araçla birlikte görüntülendi. Karamürsel İlçe Tarım Müdürü Şakir Nogay ve Su Ürünleri Mühendisi Murat Aktaş çeşitli zamanlarda Karamürsel’de midye kaçakçıları yakaladıklarını, ceza kesmelerine rağmen kaçakçıların bu işe devam ettiklerini, ihbar aldıklarında yakalamak için çalıştıklarını ama bazen denizde tekneleri olmadığı için çaresiz kaçakçılara ulaşmanın zor olduğunu belirttiler.

İLGİLİLERE İLETECEKLER
Sizlere Kocaeli’nde ve Karamürsel’ de “Devletin yasaklarına selam, Midye Kaçakçılığına devam” diyerek 2014 yılına kadar denizden çıkarılması (Marmara denizinden) yasak olan Midye ve Deniz Salyangozu’nu çıkaran, taşıyan, pazarlayan ve nakledenlerin “Kaçıkçılık” öyküsünü fotoğrafları ile sunuyoruz. Gerisi, bu konuyla ilgili “yasak” koyanların ve bu belgelerden sonra gerekli işlemi yapacaklarını umduğumuz yetkililerin işi!

HABER: Abdullah KARAGÖZ

17 Haziran 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR