Odabaş: Devlet zararı 78 milyona ödetiyor

Odabaş fındık fiyatlarının maliyeti karşılamayacak kardar az olduğunu su sölerle ifade etti “Fındık 2 TL ye düştüğü için masraflarını karşılamaması n...

Odabaş fındık fiyatlarının maliyeti karşılamayacak kardar az olduğunu su sölerle ifade etti “Fındık 2 TL ye düştüğü için masraflarını karşılamaması nedeni ile vatandaş Hükümete tepki için fındığı yollara döküyor ve iktidarı protesto ediyordu”.

 

DEVLET ZARARI 78 MİLYONA ÖDETİYOR

Açıklamanın devamında Odabaş, Devlet Fındığı, satın aldığı fiyatın altında Avrupa’ya satmak zorunda kalıyor, zararını 78 Milyona ödetiyordu. Sonunda Devlet fındık alımından çekileceğini ilan edip ayrıca üretimi azaltmak için fındıkları kesenlere destek vermeye başlamıştı. Odabaş fındık üreticilerinin sorunlarına değindi “Devletten hiçbir destek göremediğimiz gibi Tarım Bakanlığının depolarında bekleyen 500000 Ton Fındığın Fındığı işleyip Dünyaya pazarlayacak firmalara alış fiyatından devredilerek Milletin Milyonlarca zarardan kurtarılması teklifimize de Eski Bakan Mehdi Ekerden de bir cevap alamadık. Üç yıl boyunca Depodaki fındıklara bir taraftan Depo ve Güvenlik paraları ödendi, bir taraftan yağ yapılarak 1/3 fiyatına değerlendirilerek zarar edildi, bir bölümü çürütülerek ve bir bölümü de yandaşlara aktarılarak Millet zarara uğratıldı”. İfadelerini kullandı.

Odabaş açıklamasını “Şimdi Tarım Bakanı Faruk Çelik’e sesleniyorum(iki ay önce mektup yazarak randevu istemiştim, henüz cevap yok) Fındığa asla müdahale etmemeli, üreticilere alan bazlı destek verebilir fakat en kestirme yol Fındığı işleyip yeni ürün geliştirip iç ve dış piyasaya pazarlayanlara faizsiz kredi desteği vererek bir anda fındığın fiyatı 13-15 TL’yi bulabilir”. ifadeleriyle sonlandırdı.                                                                                                       

 

08 Şubat 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR