Erdağ: Artroskopik yöntemle menisküsten kurtulmak mümkün

Menisküs yırtığı tanısı konduktan sonra, tedavisi günümüzde artroskopi denen kapalı diz ameliyatları ile başarılı şekilde yapılabiliyor. VM Medical P...

BÜYÜT

Menisküs yırtığı tanısı konduktan sonra, tedavisi günümüzde artroskopi denen kapalı diz ameliyatları ile başarılı şekilde yapılabiliyor. VM Medical Park Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Yiğit Erdağ, menisküs yırtıklarında artroskopik yöntemin kullanımıyla ilgili bilgi verdi.

 

DİZ EKLEMLERİ

Menisküsler, diz ekleminin arasında bulunan ve kıkırdaktan oluşmuş yarım ay şeklinde yapılardır. Diz ekleminin iç ve dış kısmında bulunurlar ve genellikle C harfine benzerler. Menisküsler diz kemikleri arasında iletilen basıncı emerler. Eklem kapsülünün iki kemik arasına sıkışıp ezilmesini engellerler. Menisküsün bir diğer görevi de diz ekleminin sağa yada sola dönme hareketidir.

 

SPOR YAPARKEN DİKKAT

Diz ekleminde dönme hareketleri arasında yapılan zorlamaların etkisi ile özellikle diz yarı bükük durumundayken oluşan zorlamaların etkisi ile çeşitli derecelerde yırtıklar ortaya çıkabilir. Bu bahsettiğimiz hareketler daha çok spor yaralanmalarında özelliklede futbol, basketbol ve tenis gibi ani durma gerektiren sporlarda oluşmaktadır. Aynı zaman da günlük yaşamda oluşabilecek düşme ve kayma hareketlerinde de menisküs yırtıkları ortaya çıkabilmektedir.

 

MENİSKÜS TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Menisküs yaralanmaları dikkatli öykü ve fizik muayene ile kolayca teşhis edilebilir. Geçmişe yönelik öykü önemlidir. Diz bükük şekildeyken baskı uygulanması sonucu şişlik, hastanın dizinden gelen sesi duyması ve ardından dizin balon gibi şişmesi tanıda yardımcıdır. Menisküs yırtıldığında diz aralıklarla şişer, sıklıkla kilitlenme ve takılma söz konusu olur. Dız arka kısmında ağrı oluşabilir. Hastaya ağrıyı arttıran hareketler sorulur. Özellikle arabadan inerken, merdiven çıkarken ki  şikayetleri teşhiste önemlidir. Teşhiş; hastanın muayenesi ve hikayesinin dinlenmesinden sonra, diz rontgenleri ile devam eder. Diz röntgenlerin de kırıklar ,bağ yaralanmaları ve kireçlenmeye ait değişiklikler ayırt edilmelidir. Ayakta yük binerek çekilen röntgenlerde eklemde daralma ve dizilim bozukluğu olup olmadığı saptanır. Menisküs yırtıklarında, çok değerli olan tanı yöntemi, diz MR  görüntülemesidir. Yüzde 90`a yakın tanı koydurucudur.

 

ARTROSKOPİK YÖNTEM RAHATLIĞI

Menisküs yırtığı tanısı konduktan sonra, tedavisi günümüzde artroskopi denen kapalı diz amelıyatları ile başarılı şekilde yapılmaktadır. Artroskopi ameliyatları dizin ön dış ve ön iç kısımlarından yaklaşık 0.5 cm lik kesiler aracılığı ile yapılır. Bu küçük kesilerden kamera ve yardımcı cihazlar kullanılarak menisküs yırtıkları tedavi edilmektedir. Yırtığın boyutlarına ve şekline göre bazen tamir edilemeyen yırtıklar uygun şekilde temizlenmektedir. Artroskopi ameliyatı sonrasında uygun şekilde rehabilitasyonla başarılı sonuçlar alınmaktadır. Menisküs yırtıkları özellikle sporcularda ve aktif yaşamı olan insanlarda tercih edilmelidir.  Ameliyat yapılmayan ve ötelenen tedaviler, hastalarda var olan yırtıkların ilerlemesi ve dizin erken kireçlemesine neden olabilir. Günümüzde menisküs yırtıklarının tanısı ve tedavisi başarılı şekilde yapılabilmekte ve hastaların yaşam kaliteleri yükseltilmektedir.

19 Ağustos 2015 Kocaeli- Sağlık


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR