‘Ahbap Çavuş’ adlı tiyatro oyunu

Şube Başkanı Mollarecep, yaptığı açıklamada, "Geçen yıllarda da izlediğimiz ‘Ahbap Çavuş’ adlı tiyatro oyununun, ‘Dostlar alışverişte görsün’ adlı ye...

BÜYÜT

Şube Başkanı Mollarecep, yaptığı açıklamada, "Geçen yıllarda da izlediğimiz ‘Ahbap Çavuş’ adlı tiyatro oyununun, ‘Dostlar alışverişte görsün’ adlı yeni bir perdesini izledik. Eğitim Bir-Sen`in kendi internet sayfasından, 27 Temmuz 2015 tarihinde ilan ettiği toplu sözleşme teklifine baktığımızda maaş artış oranı, 2016 birinci altı ay yüzde 8, ikinci altı ay yüzde 8, 2017 birinci altı ay yüzde 7, ikinci altı ay yüzde 7 + seyyanen zam (taban aylığa 150 lira) + enflasyon farkı + refah payı + diğer maaş kalemlerinde istedikleri oran hesaplandığında, iki yıl için istediklerinin yüzde 50 oranını geçtiğini ama anlaşmada ise 2016 birinci altı ay yüzde 6, ikinci altı ay yüzde 5, 2017 birinci altı ay yüzde 3, ikinci altı ay yüzde 4 ve enflasyon farkı şeklinde. Ülkenin ekonomik realitelerinden uzak." dedi.

 

Memurun, 2014-2015 yılında da aynı sendikanın yaptığı anlaşmayla kaybettiğini söyleyen Mollarecep, son iki haftada döviz ve altındaki fiyat artışından kaynaklı alım gücü kaybını bile karşılamayacak seviyede, göstermelik bir zam teklifine imza attıklarını ifade etti. Mollarecep, “Öğretmenlerin nöbet ücreti, eş yardımı, çocuk yardımı, sendika ikramiyesi, gelir vergisi kaybının önlenmesi, kamu görevlilerine siyaset yasağının kalkması ve benzeri teklif ettikleri konuların birçoğunda istedikleri gibi bir anlaşma sağlanamadığını ama kendileri teklif ettikleri maddelerde yüzde 100'e yakın başarı elde ettiklerini, medyada zafer olarak yansıtıyorlar.” diye konuştu. Çalışanların haklarını savunmakla görevli sendikaların, yetkili sendika tarafından medyada tembel ve rakip olarak nitelenmesini ilgili şube başkanına yakıştıramadıklarını belirterek, sendikaların rakip değil, dayanışma içerisinde olması gereken sivil toplum kuruluşları olduğunu söyledi.

 

Son olarak Mollarecep; “Görünen o ki kamu çalışanları olarak hak ettiklerimizi alabilmemiz için; Her zaman Hakkın ve Haklının yanında olan, Ülkenin, milletin ve üyelerinin çıkarlarını kişisel/kurumsal çıkarlardan önde gören, Millete rağmen değil milletle birlikte kazanmayı ilke edinen, Hiçbir siyasi-ideolojik-etnik vb. yapının koşulsuz yanında ya da karşısında olmayan bir sendikal anlayışın yetkili olması gerekecek ve bunun için Aktif Eğitim-Sen ailesi olarak milletimize, meslektaşlarımıza ve öğrencilerimize karşı sorumluluğumuzun gereği olan ilkeli mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir” dedi.

02 Eylül 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR