Kocaeli’ndeki 50 bin yeşil kartlı tedirgin

1 Ocak 2012 tarihi itibariyle Türkiye genelinde yeşil kart uygulaması değişiyor. İlimizde bulunan 5 bin 772 yeşil kartlı genel sağlık sigortası kapsam...

BÜYÜT

1 Ocak 2012 tarihi itibariyle Türkiye genelinde yeşil kart uygulaması değişiyor. İlimizde bulunan 5 bin 772 yeşil kartlı genel sağlık sigortası kapsamına alınacak. Daha sonra yapılacak olan gelir testlerinin ardından ise pirim ödeyecekler ve ödemeyecekler şeklinde iki gurup oluşturulacak. Yeni yasaya göre yeşil kart statüsündeki kişiler özel hastanelerden de faydalanabilecek

Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında yapılan düzenlemeye göre, yeni yılla birlikte sağlık alanında Genel Sağlık Sigortası Sistemi’ne geçiliyor. Bu sistem ile birlikte artık yeşil kart kullanımı olmayacak, yerine herkes Genel Sağlık Sigortalı olacak. Yeşil kart yerine ise, gerekli koşulları taşıyan yoksulların primini devlet ödeyecek.

GELİR YÜZDESİNE GÖRE PRİM
1992 yılında DYP-SHP hükümeti tarafından uygulamaya konulan yeşil kart değişime uğruyor. Bu değişimle hakkı olmayanın kart almasının önüne geçilecek. Gelir testindeki parametreler doğrultusunda kişilerin evlerinde ve devlet dairelerinde yapılacak incelemelerinin ardından test sonunda, teste göre kişi başı gelir askeri ücretin üçte biri nden az ise pirim ödemeyecek. Askeri ücretin üçte biri yada askeri ücret kadar ise 33 TL pirim ödeyerek muayyene olabilecek ve ilaç alabilecek.

50 BİN YEŞİL KARTLININ DOSYASI İNCELENİYOR
50 bin 772 kişinin yeşil kart sahibi olduğu ilimiz için İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, “Sadece İzmit ilçesinde 20 bin 645 kişi yeşil kart kullanıcısı. Her hafta çarşamba günleri düzenlediğimiz toplantı ile 10 – 15 arası yeşil kart dosyasını incelemeye aldık. Bu incelemede yeni kayıtlar olduğı gibi kayıttan düşen işlemlerde mevcut” dedi.

DEVLETE PRİM ÖDENECEK
Kapsama dahil olan tüm vatandaşların sisteme belli tutarlarda prim ödemesi gereken yeni sistemde, belirlenecek yoksulluk koşullarını taşıyan vatandaşların primleri ise devlet tarafından ödenecek. Böylece mevcut yeşil kartlılar, yeni sisteminin kıstaslarına göre gerçekten yoksul oldukları tespit edildiğinde prim ödemek zorunda kalmadan sağlık sisteminden yararlanmaya devam edebilecek.

VİZE SÜRESİ 1 YIL
Yeşil kartlılar Ocak’ta Sağlık Bakanlığı’ndan SGK’ya devredilecek. Ancak halen Yeşil kartı olanlar, kartlarının vizesi dolana kadar aynı haklardan yararlanacak. Yeşil Kartlar’ın vize süresi ise toplamda 1 yıl. Kişi, bu süreyi doldurduğunda ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na gidecek.

GELİR TESTİ YAPILACAK
Yeni sistemi belirleyecek ‘Gelir Testi’nin de çatısı hazır. Gelir testi, Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (SOYBİS) kapsamında ve puanlama formülüyle yapılacak. 13 kurumdan 28 sorgulama yapılarak bir kişinin yeşil kart alma hakkını elde edip etmediği anlaşılacak. Nüfustan, TÜİK’ten, SGK’dan online ile bilgiler alınacak, tapu kayıtlarına bakılacak. Bu sorgulamalar 3’er aylık dönemler halinde otomatik olarak, kişilerin müracaatına gerek kalmaksızın yapılacak.

HANE HALKININ SAYISI ÖNEMLİ
Bu teste göre Yeşil kart hak edip etmediği ortaya çıkacak. Burada hane halkı kavramı önemli. Hanede 4 kişi varsa. 4 kişinin geliri toplanıp 4’e bölünecek. Çıkan rakam brüt asgari ücretin üçte birinden az ise 33 liralık primini devlet ödeyecek. Geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olanlar, aylık 33 lira 48 kuruş aylık prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

3 AYDA BİR SORGULAMA YAPILACAK
Geliri asgari ücret ile asgari ücretin iki katına kadar olanlar ise aylık 100.44 lira, geliri asgari ücretin iki katından fazla olanlar da 201 lira aylık prim ödeyecek. Ayrıca bu sorgulamalar 3 ayda bir otomatik olarak yapılacak. Halen 837 lira düzeyinde olan brüt asgari ücret dikkate alınırsa, bir vatandaşın geliri 279 liranın altındaysa onun primleri devlet tarafından yatırılacak ve vatandaş tek kuruş ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanacak. Ancak 2012 yılı asgari ücreti belirlendiğinde bu sınır niteliğindeki gelir de değişecek.

DEVELET KİMLERİN PRİMİNİ ÖDEYECEK
Ortaya çıkan gelir rakamı aylık asgari ücretin üçte birinden az olması halinde bu kişilerin primlerini devlet ödeyecek. Mevcut duruma göre hesaplanırsa, şu anda geliri 279 liradan fazla olan herkes devlete prim ödeyecek.
Halen brüt asgari ücret 837 lira düzeyinde bulunuyor. Bunun üçte birinden az, yani 279 liradan az geliri olan vatandaşların primleri devlet tarafından ödenecek. Bunun üzerindekiler kademeli rakamlarda prim ödemek zorunda kalacak. Örnek olarak sistem şu anda devreye girse, aylık geliri 279 lira ile brüt asgari ücret tutarı olan 887 lira arasında olanlar, brüt asgari ücretin üçte birinin yüzde 12’sine karşılık gelen 34 lira düzeyinde Genel Sağlık Sigortası primi ödeyecek.

100 LİRA PRİM ÖDENECEK
Brüt asgari ücret ile brüt asgari ücretin iki katı yani şu anda 1. 674 lira arasında geliri olanlar ise brüt asgari ücretin yüzde 12’sine karşılık gelen 100 lira tutarında prim ödeyecek. Brüt asgari ücretin iki katından fazla geliri olanlar ise brüt asgari ücretin iki katının yüzde 12’si yani 201 lira tutarında Genel Sağlık Sigortası primi ödeyecek.

ÖZEL HASTANELERDE VAR
SGK Başkanı Acar’ın açıklamalarına göre, halen 837 lira düzeyinde olan brüt asgari ücret dikkate alınırsa, bir vatandaşın geliri 279 liranın altındaysa onun primleri devlet tarafından yatırılacak ve vatandaş tek kuruş ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanacak. Ancak 2012 yılı asgari ücreti belirlendiğinde bu sınır niteliğindeki gelir de değişecek. Yeşil Kartlılar SGK Bünyesine alındığı için özel hastanelerden de faydalanabilecek. Pirim ödeyen de ödemeyen de özel hastanelerde SGK’lılara tanınan haklara kavuşacak.

YEŞİL KARTLILAR NE KAYBETTİ NE KAZANDI
Yeşil Kartlılar daha önce devlet hastanelerinden muayyene, tedave ve ilaç alımı yapabiliyordu. Sağlık bakanlığına bağlı olarak sağlık güvencisi sahibiydi. Yeni uygulamayla geliri çok olan yeşil kart sahibi SGK pirimi ödeyecek. Yeşil kart sahibi olanlar bundan böyle SGK güvencesinden sağlık sigortalı olacak. Yapılan gelir testlerine göre aylık gelirin kişi başına düşen rakamı baz alınarak pirim ödeyecek ya da ödemeyecek. Yeni düzenlemeyle tüm yeşil kartlılar özel hastanelerden de faydalanacak.

28 Aralık 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR