Kocaeli’de yaşamak pahalı, ölmek bedava

Karaosmanoğlu, gıda, ulaşım, barınma ve diğer temel tüketim maddelerinde en pahalı iller arasında yer alan Kocaeli’de ölmek bedava olduğunu söyledi. K...

BÜYÜT

Karaosmanoğlu, gıda, ulaşım, barınma ve diğer temel tüketim maddelerinde en pahalı iller arasında yer alan Kocaeli’de ölmek bedava olduğunu söyledi. Karaosamnoğlu, “Cenaze masraflarını tahtasından yemeğine varana kadar karşılıyoruz, artık ölmek bedava” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, dün Gebze hizmet binasında Dilovası, Darıca, Çayırova ve Gebze’ye yapılan yatırımları değerlendirdi. Bölgeye yapılan alt ve üst yapı çalışmaların metrekare hesabını veren Karaosmanoğlu, sosyal işler hariç toplam 1.085.414.191 TL yatırım yaptıklarını ve en önemli projelerinin Atık Suyu Arıtma tesisi olduğunu kaydetti. Karaosmanoğlu ayrıca gıda, ulaşım, barınma ve diğer temel tüketim maddelerinde en pahalı iller arasında yer alan Kocaeli’de ölmenin bedava olduğunu söyledi. Karaosmanoğlu, “Cenaze masraflarını tahtasından yemeğine varana kadar karşılıyoruz, artık ölmek bedava” dedi.

BAŞKANLAR HAZIR BULUNDU
Toplantıya, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, AKP Kadın Kolları Başkanı Oya Tunçel ile çok sayıda daire başkanı ve basın mensubu katıldı. Karaosmanoğlu, toplantıda 2004 yılı öncesi belediye çalışmalarından bahsederek, “110 kat büyüdük, eskiden Büyükşehir sınırı 32 kilometreden oluşuyordu, şimdi ise 3505 kilometre haline getirdik, büyük insanlar büyük düşünür. Bu çalışmalar ve başarılar AKP hükümeti sayesinde oldu. Türkiye bunu taktir etmeli, çünkü başarılı bir iş yaptık” dedi.

EN ÖNEMLİSİ ATIK SU TESİSİ
Karaosmanoğlu, 2005 yılı ile 2010 yılları arasındaki çalışmalardan bahsederek, şunları kaydetti “Çöplük alanları ıslah edip Gebze ve Dilovası’na katı atık depolama tesisleri yaptık. D-100 üzerinde üst geçitleri yeniledik. 623 kilometre kanalizasyon, 110 kilometre yağmur suyu hattını tamladık. Buralarda maliyetinden yüzde 35 pahalı olmasına rağmen kaligatör boru kullandık ve Türkiye’de ilk defa kullanıldı. 512 kilometre içme suyu hattı tamamladık, biz yokken su kaybı yüzde 72 iken şimdi yüzde 35’in altında. Bunun yanında Gebze Denizli Göleti’nden OSB’lere su temin ettik. Dilovası’nda su kaybı yüzde 82 idi şimdi ise yüzde 20’nin altında. Şekerpınar’da su ve şebeke yoktu, hepsini tamamladık, Gebze’de toplam 25 kilometre dere ıslahı yapıldı.

EN BÜYÜK YATIRIM FEN İŞLERİNE
Gebze’de yapılan en büyük projelerden bir tanesi Gebze Atık Su Arıtma Tesisi’dir. Burada kullanılan demir ve betondan 1800 daire yapılır, burada depreme karşı dayanıklılık için 340 kilometre jet grout kolonu çakıldı ve 65 milyon TL’ye mal oldu. Gebze, Dilovası, Darıca ve Çayırova’da 2005-2010 yılları arasında Fen İşleri ve Park Bahçelere toplam 207.813.244.62 TL tutarında yatırım yaptık. 2011 yılında yapımı devam eden işler 208.979.049.85 TL’ye, 2011 ile 2014 yılları arasında yapılması planlanan işler de 331.421.896.58 TL’ye mal olacak. Bölgeye yapılan toplam yatırım miktarı sosyal işler hariç toplam 1.085.414.191. TL.

ÖLMEK BEDAVA
Bu çalışmalarımızın yanında Kocaeli’nin genelinde evde bakım hizmeti veriyoruz, annelere süt projesini oluşturduk, sevgi mağazaları sayesinde maddi durumu olmayan aileler giyinebiliyor. KOMEK kursları sayesinde vatandaşların beceriler ilerleyip, meslek edinilmesinde yardımcı olduk. Havadan denizleri izliyoruz, öğrenciye bilgisayar dağıttık. Mezarlıklarımızı düzenleme çalışmaları yaptık, cenaze masraflarını tahtasından yemeğine varana kadar karşılıyoruz artık ölmek bedava.” Karaosmanoğlu faaliyetlerin yanında vatandaştan tepki de aldığını dile getirerek, “Çevre düzenlemesi çalışmalarında vatandaştan tepki aldık, oysa sahillerde çay içilebilecek yer yoktu. Bu çalışmalarımız sayesinde İstanbul geride kaldı” dedi.

09 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR