Zeytinoğlu: İşsizlik yüksek, bütçe sevindirdi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, haziran ayında yüzde 9,6 seviyesine yükselen işsizlik oranını ve yılın ilk sekiz ayının bütçe so...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, haziran ayında yüzde 9,6 seviyesine yükselen işsizlik oranını ve yılın ilk sekiz ayının bütçe sonuçlarına ilişkin bir değerlendirme yaptı. Zeytinoğlu açıklamasında, işsizlik oranının beklentilerin biraz daha üzerinde gerçekleştiğine vurgu yaptı.

 

BÜTÇE SEVİNDİRDİ

2014 senesi hariç geçmiş yıllarda haziran ayı işsizlik oranının mevsimsel nedenlerle gerilediğinin altını önemle çizen Zeytinoğlu, “Ancak işsizlik verileri ile aynı gün açıklanan bütçe rakamları bizleri sevindirdi. Yılın ilk sekiz ayında bütçenin 640 milyon TL fazla vermesini çok olumlu değerlendiriyoruz” dedi.

 

ARTIŞ DEVAM EDECEK

Haziran ayında işsizlik oranın mevsimsel olarak işgücüne katılma oranındaki artıştan kaynaklandığını belirten Zeytinoğlu, şöyle devam etti: “İşgücüne katılım oranı yüzde 52,1 ile son yılların en yüksek seviyesine çıktı. Haziran ayında bir evvelki aya göre 280 bin kişinin iş gücüne katıldığını görüyoruz. Benzer şekilde bir evvelki aya göre 189 bin kişinin istihdam edildi. Bunlar güzel veriler olmasına rağmen mevsimsel olarak işgücüne katılımın yüksek olması sebebiyle işsizlik oranımız arttı. Önümüzdeki aylarda da bu artışın devam etmesini bekliyoruz” dedi.

 

BÜTÇE FAZLA VERDİ

Zeytinoğlu temmuz ve ağustos aylarının bütçe sonuçlarına ilişkin de yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi: “Temmuz ve ağustos ayı bütçe dengesi birbirini nötrlüyor. Ama sonuç olarak yılın ilk sekiz ayında 640 milyon TL fazla verdik. Bu yıl bütçe performansımız yıllardır fazla vererek ilerliyor. Faizler açısından bütçe disiplini çok önemli. Bu bakımdan mali disiplinden taviz verilmeden sekiz aylık bütçe performansının seçim ve seçim sonrasında da korunması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

16 Eylül 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR