Kocaeli, organ bağışında Türkiye’de dördüncü sıraya yükseldi

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi “Organ bağışı ve organ nakli” bilincini ve farkındalığını artırmak amacı ile bir panel düzenledi. Tıp Fakült...

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi “Organ bağışı ve organ nakli” bilincini ve farkındalığını artırmak amacı ile bir panel düzenledi. Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen panele, KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Mürsel Durmaz, İzmit İlçe Müftüsü Abdülkadir Keşvelioğlu, KOÜ Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Levent Özkan, Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysel Gürkan katıldı.

 

“BAĞIŞTA DÖRDÜNCÜYÜZ”

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Nazım Mutlu’nun yaptığı panelde, Mürsel Durmaz’ın organ nakli ile ilgili yaptığı sunumda, “Organ bağışı toplumsal bir konu. Nakil ve bağışı konusunda insanların bilgilendirilmesi ve bilincin oluşturulması amacımızdır. Sahada çalışmalarımız meyvelerini veriyor. Biz de Kocaeli olarak aldığımız bağışlarla Türkiye’de dördüncü sıraya yükseldik” dedi.

 

KADAVRADAN NAKİL

Bağış bekleyen insan sayısının her yıl arttığını belirten Durmaz, “Buna karşılık bağışlar isteyen düzeyde olmayınca yetersizlik oluşuyor. Bu durum Türkiye’de organ bağışının yeterli düzeyde olmadığının gösteriyor. Organ naklinde, canlı nakilden çok kadavradan nakil sayısını artırmak gerekiyor” diye konuştu.

 

“DİNEN SORUN YOK”

İzmit İlçe Müftüsü Abdülkadir Keşvelioğlu ise, “Burada organ veya dokusu alınan kişinin ölmüş olması, yakınlarının rızasının sağlanması, alınacak doku veya organ karşılığında hiçbir ücret alınmaması, tedavisi yapılacak hastanın da kendisine yapılacak bu nakle razı olması esastır. Bu şartların oluşması halinde organ naklinde dinen bir sakınca yoktur” dedi. Panel, Doç. Dr. Levent Özkan, Doç. Dr. Aysel Gürkan ve Eren Erdoğan’ın sunumları ile sona erdi.

23 Nisan 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR