Hocalı Şehitler Anıtı yükseliyor

Ermenilerin Şubat 1992 yılında Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında gerçekleştirdikleri katliamın unutulmaması için İzmit Bel...

BÜYÜT

Ermenilerin Şubat 1992 yılında Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında gerçekleştirdikleri katliamın unutulmaması için İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın girişimleri sonucunda yaptırılan Hocalı Şehitleri Anıtı’nda proje şekillenmeye başladı.

 

Yenişehir Mahallesi’ndeki meydana yaptırılacak olan anıtın katliamın yıldönümü olan 26 Şubat tarihine yetiştirileceği öğrenildi.  Belediyenin Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında anıtın iskeletleri ve ankrajları tamamlandı. Yaklaşık 2,5 metre yüksekliğindeki anıtta Azerbaycan ve Türkiye’nin kardeşliğini temsil eden bayrak simgeleri kullanılırken, gökyüzüne doğru yükselen sütunların da şehitliği temsil ettiği kaydedildi. Anıtta ayrıca katliamı anlatan fotoğraf ta kullanılacak.


613 AZERBEYCANLI KATLEDİLDİ

Bilindiği gibi Ermeniler, 1992 yılında Hocalı kasabasında 106’sı kadın, 83’ü çocuk toplam 613 Azerbaycanlıyı katletmişlerdi. İzmit Belediyesi de katliamın unutturulmaması ve olayın gelecek nesiller tarafından hatırlanması için Azerbaycan Hocalı Şehitler Anıtı’nı yapmaya karar vermişti.

09 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR