Tunceli Bağin Kaplıcaları gidilmesi gereken bir yer!

Ruhi başkan, “Mazgirt’te bulunan Bağin Kaplıcalarına gidelim” dedi. Bize eşlik eden İsmail Yıldız da kararı onayladı. Ben de tamam dedim. Arabamın y...

Ruhi başkan, “Mazgirt’te bulunan Bağin Kaplıcalarına gidelim” dedi.

Bize eşlik eden İsmail Yıldız da kararı onayladı.

Ben de tamam dedim.

Arabamın yönünü Pülümür’e çevirdim. 20 kilometrelik bir asfalt yoldan sonra Pah Köprüsü’nden geçip, köy yoluna girdik. 

 

YAŞLI KADIN TERÖRDEN DERT YANDI

Belli bir süre gittikten sonra yolda yaşlı köylü bir kadın el kaldırdı.

Durduk.

Nereye gideceğimizi sordu…

Bağin Kaplıcalarına diye cevap verdik.  

O da Teşrik Köyü’ne gideceğini söyledi.

Ruhi başkan da “yol üzeri, gel götürelim” dedi.

Yaşlı kadın, köy minibüsünü kaçırmış.

Yürüyerek neredeyse 10 kilometrelik yolu yürüyecekti.

Zira, o bölgede köy minibüsünü kaçırdın mı, yandın. Ancak, yoldan geçen bir arabaya binmesi gerekiyor. Araba da durmazsa, o yolu yürümek zorunda. Hava da çok sıcaktı. Yaşlı kadına, Tunceli’deki durumu sorduk. Bir sorduk, bin ah işittik.

 

KÖY HALKI ÇOK HUZURSUZDU

Yaşlı kadın, terörden dolayı tepkiliydi. Akşamları evlerinden çıkamadıklarını, Çok korktuklarını söylüyordu. Çözüm süreci boyunca, yani 2.5 yıl içinde rahat olduklarını, istedikleri saatte dışarı çıktıklarını, istedikleri saatte seyahat ettiklerini belirtiyordu.Ama terör hortlayınca, çok huzursuz olduklarını ifade ediyordu. Yaşlı kadını istediği yerde indirdik. Bize “Hızır yardımcınız olsun” diye dua etti.

 

PKK TIR’LARI YAKINCA, ÇALIŞMA DURMUŞ

Bağin Kaplıcalarına doğru giderken, yol iyice kötüleşti. Yol kenarlarına mıcır dökmüşlerdi. Ama mıcırlar küme halinde duruyordu. PKK’nın Pülümür- Erzincan yolunda yaktığı TIR’lardan sonra yolda çalışma durmuş. Yolun bir tarafına mıcır kümelendiği için, iki araya yan yana geçemiyor. Tozu, toprağı da cabası. Belli bir süre gittikten sonra mıcırların serildiği yolla karşılaştık. Belli bir süre gittikten sonra Bağin Kaplıcalarına vardık. Kaplıcalar, Tunceli merkeze 45 kilometre uzakta idi. Ama yolu çok bozuktu.

 

DERNEK BAŞKANI RUHİ ÇELİK’E ŞORT ARADIK

Ben, Ruhi başkan ve İsmail Bey, arabamızı park ettik, kaplıcaya doğru yöneldik. Kaplıcaya giriş kişi başı 10 liraydı. Benim ve İsmail Bey’in şortu vardı. Ruhi başkana kaplıcalarda şort alacaktık. Ruhi başkan, birkaç şorta baktı, hepsi de bedenine küçüktü. Zira Ruhi başkanın maşallahı vardı. Kendisine şort bulmakta epeyce zorlandık. Neyse ki bir şortu beğendirdik. Şortlarımızı giydik ve havuza girdik. Suyun sıcaklığı epeyce vardı. Ama Elazığ’ın Karakoçan ilçesindeki Golan Kaplıcaları kadar sıcak değildi. Nereden biliyorsun? diye sorabilirsiniz. Söyleyeyim; Çocukken o kaplıcalara çok gitmiştim. Köyümüze çok yakındı.

 

KAPLICALARDA NEFES ALDIK

Kaplıca’nın tadını çıkarmaya çalıştık. Kaplıcalar, Peri Nehri’nin hemen bitişiğinde idi. Kaplıcaların yaklaşık 40 kilometre üstünde Özlüce adında bir baraj yapılmış. Su tutulduğu zaman, nehirden karşıdan karşıya geçiliyormuş.  Kaplıcalar, Tunceli tarafında. Kaplıcaların hemen karşısı Elazığ il sınırı. Yani kaplıcalar Tunceli ile Elazığ sınırında.

 

BAĞIN KAPLICALARINA GİTMEK LAZIM

Kaplıcalar, dağ başında olmasına rağmen tesisleri beğendiğimi söyleyebilirim. Kaplıca çıkışında üstü kapalı bir alanda masalar konmuş, orada yemek yiyebilirsiniz. Restoran tabir etiğimiz yer, nehrin hemen bitişiğinde. Yükseklik korkusu olanlar, aşağı bakmasın. Yukarıda barajda su tutulduğu için, nehirde biraz pislikler birikmiş. Barajın kapakları açıldığında o pislikler de gidiyormuş. Tunceli’ye gidenler, Mazgirt Bağin’de kaplıca ihtiyacını giderir diye düşünüyorum. Arabamıza atladık ve tekrar Tunceli merkezinin yolunu tuttuk.

 

1-manset-010.jpg

Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik imle birlikte Bağın Kaplıcalarına girdik. Su sıcaktı. Sık sık nefes almak için dışarı çıktık.

 

rafting.jpg

Tunceli’de son yıllarda Munzur nehrinde rafting yapılıyor. Rafting, bölgenin tanıtımına önemli katkıda bulunuyor.

 

kale.jpg

Mazgirt kalesi, ilçeye ayrı bir hava katıyor. İlçeye gidenler kaleyi görmeden geçemiyor.

 

mazgirt2-carsi.jpg

Mazgirt, 1700 nüfuslu küçük bir ilçe. Ama insanları çok içten ve samimi.

 

ismail-yildiz.jpg

Gebze eski Dersimliler Derneği Başkanı İsmail Yıldız, kaplıcaları beğendi. 

 

cadir-001.jpg

Bağın Kaplıcalarında çadırda kalabilirsiniz. Geceliği 50 lira.

 

nehir.jpg

Peri nehri, Tunceli ile Elazığ il sınırını belirliyor.

 

Tunceli’de ilginç düğün geleneği

Derince’den tanıdığım Hıdır Yıldız, Tunceli’de beni bir düğüne davet etti. Düğün salonu Ovacık yolu üzerindeydi. Tunceli’deki düğünleri görmek için akşam üstü saat 20.00 civarında düğüne gittim.  Hıdır Bey ile sohbet ederken, masamızdan birileri takı takmak için izin istedi. O sırada gelin-damat halay çekiyordu. Baktım, gidip masanın başında oturan adama isim yazdırıp, para verdiler. Ben de Hıdır Bey’e niye böyle yapıyorlar diye sordum.

 

“TUNCELİ’DE ADET BÖYLEDİR”

O da, “Tunceli’de adet böyledir. Takı merasiminde iki ailenin birinci derecedeki akrabaları takı takar, diğerleri de gidip isim yazdırıp, paralarını verirler. Bu sayede düğünde takı merasimi uzamaz ve davetliler bol bol oynar”dedi. Kendisine ama İzmit’teki Tuncelililer böyle yapmıyor dediğimde, “haklısın, bu geleneğimiz İzmit’te yok oldu” dedi. Aslında güzel bir uygulama, gidip takı kuyruğunda beklemektense, ismini yazdırıp parayı vermek daha mantıklı… Bu düğün sayesinde, Tunceli’de bir geleneği daha öğrenmiş oldum.

 

TERÖR YÜZÜNDEN BU YIL KAPLICAYA GELENLER AZALMIŞ

tesis-002.jpg

Kaplıcaya gelenlerle sohbet ettik. Kimisi Diyarbakır’dan, kimisi Elazığ’dan, kimisi Erzincan’dan kaplıcalara gelmişti. Kaplıca yeterince kalabalık değildi. Bunun nedeni de terör, yine terör. Kaplıcalar dağlık ve ormanlık bir alanda. Durum böyle olunca, vatandaşlar bu yüzden kaplıcaya giderken korka korka gidiyorlar. Kimisi de terör yüzünden kaplıcalara gitmiyor.

YARIN: ESKİ İZMİT KAYMAKAMI, TUNCELİ VALİSİ  OSMAN KAYMAK, TERÖRLE İLGİLİ NE SÖYLEDİ?

22 Ağustos 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR