Zeytinoğlu: TTIP dışında kalamayız

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ve İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 22 Şubat’ta AB ile ABD heyetleri arasında 12’nci tur görüşmeler...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ve İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 22 Şubat’ta AB ile ABD heyetleri arasında 12’nci tur görüşmelerinin başladığı TTIP müzakereleri hakkında açıklamalarda bulundu. TTIP müzakerelerini ilerleyişi Türkiye açısından da büyük önem taşıdığını vurgulayan Zeytinoğlu, Türkiye’nin oluşmakta olan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Alanı’nın dışında kalması, bu alanın kural ve normlarına uyum maliyetinden daha ağır olacağını vurguladı.

 

AB’NİN TAHTI SALLANABİLİR

Müzakerelerde önemli bir yer tutan tarım ve gıda bölümü ile ilgili olarak Zeytinoğlu, şunları kaydetti: “Baştan beri en tartışmalı alanlardan biri tarım ve gıda ürünleriydi. Hayvan refahının AB’de, ABD’ye kıyasla çok daha sıkı kurallarla düzenleniyor olması, büyüme hormonlarının AB’de tamamen yasaklanması ya da hayvan yeminin ABD’de çok daha ucuza üretilebiliyor olması gibi faktörler bu alanda tam serbestleşmesini güçleştiren faktörler olarak görülüyor. Özellikle tahıl ve et konusunda belirsizliğin süreceği belirtiliyor. ABD’nin tarım politikalarındaki yüksek üretim ve agresif tutumu, özellikle AB’de hububat, et ve süt sektörlerinde baskı oluşturacak. Tarım ürünleri ihracatında önemli bir oyuncu olan AB’yi TTIP ile zor bir dönem bekliyor.”

 

8 BİN KALEM ÜRÜN VAR

AB’nin TTIP müzakerelerinde karşılaşacağı güçlükler ve baskıların benzerinin Türkiye’nin AB ile Gümrük Birliğinin güncellenmesi kapsamında tarım ürünleri tavizleri müzakerelerinde karşımıza çıkabileceğini dile getiren Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Tarafların masaya gerçekçi önerilerini koymaya başladıkları ve karar alma noktasında oldukları görülüyor. 2015 yılı sonunda ABD tarafından masaya tüm tarifelerin yüzde 87,5’inin sıfırlanması önerisinin getirilmesinin ardından AB’de tüm tarifelerin yüzde 97’sinin sıfırlanmasını önerdi. Yaklaşık 180 sayfalık listede tüm balık ve kimyasal ürünler gibi yaklaşık 8 bin kalem ürün yer alıyor. Ayrıca kamu ihaleleri konusu da farklı bir sorun olarak karşımızda duruyor.”

26 Şubat 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR