Küçükkaya’dan ince mesajlar

CHP İzmit İlçe Başkanlığı’nın önceki gün gerçekleştirilen kongresinde Mehmet Ümit Küçükkaya yeniden ilçe başkanı seçilmişti. Seçimi 37 oy farkla kazan...

CHP İzmit İlçe Başkanlığı’nın önceki gün gerçekleştirilen kongresinde Mehmet Ümit Küçükkaya yeniden ilçe başkanı seçilmişti. Seçimi 37 oy farkla kazanan Küçükkaya 216 oy alırken, rakibi Hakan Tanta ise 179 oyda kaldı. Selman Yıldırım’ın İzmit İlçe Başkalığı’ndan istifa etmesinin ardından başkanlığa getirilen Küçükkaya, kongrede seçilmiş başkan olarak görevine devam ediyor.

 

“TANTA YÖNETİMİMİN 18. ÜYESİ”

Kongrede yaptığı konuşmasında Hakan Tanta’yı yönetim kurulunun 18. üyesi olarak gördüğünü belirten Küçükkaya, rakibi ile arasında bir sorun olmadığını ifade etti. Küçükkaya, “Elbette teknik olarak yönetime alamıyorum. Ancak Hakan Tanta ile biz iyi arkadaşız. Kendisinin samimiyetine güveniyorum Yapacağımız her programda davet edip fikirlerini alacağız. Çünkü biz bir aileyiz” dedi.

 

“ÇOK AĞLADIM”

Seçim sonucunun belli olmasının ardından çok ağladığını dile getiren Küçükkaya, şöyle konuştu: “Evet çok ağladım. Gençlik kollarımızın bir ferdi olan ve depremde yitirdiğimiz Cenk Canlı’nın mezarını ziyarete de toplanıp gitmiştik. O dönemden kalma arkadaşlarımızla birbirimize bağlıyızdır. Sabah kongreye geldiğimde Cenk’in babasını görünce çok duygulandım. Kongredeki sonucun ardından herkesin beni kucakladığını görünce dayanamadım ve ağladım. Son bir yıl benim için çok stresli geçti. Ağzı olanın konuştuğu, koca koca parti büyüklerinin genel başkanda dahil herkesi ağzına sakız yaptığı bir süreçti. Ben Mevlana felsefesiyle her şeyi içime attım. Kongrede bu gözyaşı olarak dışarı çıktı.”

 

GEÇ BAŞLAMASI BİZİM SUÇUMUZ DEĞİL

Kongrenin geç başlamasıyla ilgili eleştirilere de yanıt veren Küçükkaya, “Kongrenin geç başlamasının nedeni, divan başkanımızın kurallara titizlikle uymasıdır. Sebebi eksiliğimiz değil. Gelenlerin hepsi bizim partililerimiz. 100 imza ile kongre başlar ve gelenler sonra eklenir, ancak bu kez yarısının gelmesi beklenince böyle biri durum ortaya çıktı” dedi.

 

“TEMENNİ VAR, PROJE YOK”

Adaylıktan çekilen Ahmet Uzun’un ‘CHP köylerde çöktü. Köylü olduğumuz için bizi beğenmiyorlar’ sözlerini de değerlendiren Küçükkaya, “Ahmet Uzun yalan söylüyor, delege listelerinin numaraları da tam liste olarak verildi. Abarttıkları köy delegesi sayısı üçtür. Bütün çalışmalar köylerde de yapıldı. Hepsi biliyor ki CHP’nin 1980’den sonra en iyi mahalle delegesi seçimi yapıldı. Biz tüm seçimleri gidip köylerde yerinde yaptık. Eleştirilerin hepsi dilek ve temenni noktasındaydı. Hiç kimse karşımıza geçip proje sunmadı. Ben eleştirilerin gerekli olanlarını zaten kenara not alıyorum. Bu sorunların çözümü için de çalışma yapacağım. Arama Konferansı’mı yaparım, herkes de gelir düşüncesini, derdini, projesini anlatır, kitaplaştırıp çalışmalarımıza başlarız” dedi. Sözlerinde üye yapamama konusundaki eleştirilere da yanıt veren Küçükkaya, “CHP’ye üye getiremiyorum diyenlerin gelsin, dilekçelerini bizzat imzalayıp, genel başkana telsime edeceğim” diye konuştu.

 

“TANTA OLMASA LİSTEM EKSİK OLURDU”

İl delege listesinde Hakan Tanta’nın da yer almasıyla ilgili konuşan Küçükkaya, sözlerine şöyle devam etti: “Listemde Bozkurt Uslu’dan Ruhan Odabaş’a kadar bu partiye emek veren isimler var. Hakan Tanta da listemde. Onun adı olmasa eksiklik olurdu. Rakip olsak bile düşman değiliz, Tanta’yı listeye eklemem benim parti geleneğimdir. Onun listesinde benim bulunmamamın muhatabı ben değilim, ama canları sağ olsun. Bu konuyla ilgili hiçbir gönül kırıklığım olmaz” açıklamasında bulundu.

 

“KİMSE PROJE ÖNEREMEDİ”

Kongrenin genel değerlendirmesini de yapan Küçükkaya, “Tespit ve eleştiri siyasette olmazsa olmaz. Ama eleştiren arkadaşların diğer yandan da en azından birkaç tane çözüm önerisi sunmadıklarını gördüm. Köye gitmeliyiz diyen arkadaş, il genel meclis üyesiydi. Organize etseydi de gitseydik. Fahri Örengül de, Cüneyt Hoca da yalnızca eleştirilerde bulundu. Ama biri de çıkıp ‘Şöyle yaparsak bu sorunu çözeriz’ diyemedi. Yine en somut konuşmayı ben yaptım. Bekirpaşa’yı canlandırmak için oraya SKM kurmalıyız. CHP’liyi partiye çekebilmek için sevgi olması lazım. Kongredeki tablo daha iyi olabilirdi” ifadelerini kullandı.

 

“KİMSE ALLAH RAZI OLSUN DEMEDİ”

CHP İzmit Örgütü’nün Türkiye’deki en iyi örgütlerden biri olduğunun da altını çizek Mehmet Ümit Küçükkaya, sözlerine şöyle son verdi: “Cumhurbaşkanlığı seçimini ve genel seçimlerinin sonucunun hesabını bizden sordular. Biz tüm ortalamaların üzerindeyiz, ancak kimse Allah razı olsun demedi. Dünkü kongrede milletvekili seçilemeyen, koltuğunu bırakan insanlar ile gençlik kollarından bu yana bir arada olan insanların birleşmesiydi. Şimdi bir sayfa açıldı ve kapandı. Artık iktidar için çalışmalıyız. Yoksa elini sıkacak insan bulamaz. Dünde Hakan ve benim üslubumuz gerginliği düşürdü. Yaklaşık 3-3.5 buçuk yıllık sürede bize yapılan linç kampanyası başka arkadaşlara yapılmadı. İçimize akıttığımız gözyaşlarını kongrede boşalttık” ifadelerini kullandı. Hilal GÜDÜCÜ

30 Kasım 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR