Bizim HES zararsız

Türkiye’nin çeşitli illerine yapılması düşünülen HES Projelerinin doğaya zarar vermesinden korkulurken, doğaya zarar vermeyen HES, Kartepe Serindere’d...

BÜYÜT

Türkiye’nin çeşitli illerine yapılması düşünülen HES Projelerinin doğaya zarar vermesinden korkulurken, doğaya zarar vermeyen HES, Kartepe Serindere’de 6 yıldır faaliyet gösteriyor.

Doğalgaz ile elektrik üretilirken ortaya Hidroelektrik Santralleri (HES) projeleri atıldı. Özellikle Karadeniz bölgelerinde düşünülen projeler, halk tarafından büyük tepki çekiyor. Avrupa’da da örneklerinin yaşandığı yanlış HES projelendirilmesi yüzünden doğa zarar görebiliyor. Dere yataklarının değişmesi yüzünden bölge farklı bir iklime girebiliyor, canlı türleri yok olabiliyor. Bundan dolayı da HES’ler halkın tepkisini çekiyor. Ancak Hidroelektrik Santrallerini doğaya zarar vermeden de kurmak mümkün. Bunun en güzel örneğini ise Kartepe-Başiskele sınırında bulunan Örnekköy’de 6 yıldır hizmet veren Serindere Hidroelektrik Santrali (HES) oluşturuyor. 2005 yılında Kartepe’ye bağlı Örnekköy’de girişimci Sinan Kılıç tarafından hayata geçirilen HES projesi diğerlerinin aksine doğaya zarar vermiyor.

ÖRNEK OLDU
Dere yatağı değişmeden su büyük borularla makinelere tahliye ediliyor, işlem sonucunda aynı su dereye salınıyor. Ayrıca üretilen elektrik yaşam alanlarından geçmiyor dolayısıyla kanser riski de taşımıyor. Karadeniz’de düşünülen HES projelerinde suyun daha güçlü işlenmesi ve daha çok elektrik üretilmesi için genel olarak su yataklarının değiştirilmesi söz konusu iken Serindere HES projesi daha az su gücüyle çalışıyor, dolayısıyla daha az elektrik üretiyor ancak doğaya zarar vermiyor. Serindere HES’de 5 makine bulunuyor yazın 3 ya da 2 makine çalışıyor. Her şeye rağmen Serindere HES Projesi, çevre köylerin ve Kartepe Green Park Otel’in enerji ihtiyacını karşılayabiliyor. Serindere HES’te saatte 500 KW enerji üretilebiliyor. Ayrıca Serindere HES, 3 köylüye istihdam sağlıyor.

16 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR