Derince Özel Eğitim Uygulama Merkezi açıldı

Shell ve Turcas Petrol AŞ’ye ait olan binada özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için oluşturulan Derince Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim...

BÜYÜT

Shell ve Turcas Petrol AŞ’ye ait olan binada özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için oluşturulan Derince Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi dün törenle hizmete açıldı

Shell ve Turcas Petrol AŞ’nin özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklara okul imkanı sağlamak amacıyla 25 yıllığına Kocaeli Valiliği’nin kullanımına verdiği Derince’deki ek binası Derince Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi adıyla eğitime açıldı. Derince bölgesinde orta ve ağır derecede zihinsel öğrenme yetersizliği olan öğrencilere eğitim veren ilk okul olma özeliğini taşıyan bu okulun açılış törenine Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, İzmit Kaymakamı Osman Kaymak, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Shell ve Turkos CEO’su Jacek Dziembaj, Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy ve çok sayıda davetli katıldı.
70 ÖĞRENCİ EĞİTİM ALACAK
İzmit, Derince, Kandıra, Kartepe ve Körfez de dahil olmak üzere geniş bir bölgeye hizmet veren 110 öğrenci kapasiteli merkezde toplam 11 derslik, 6 bireysel oda, el sanatları, resim ve müzik atölyeleri, yemekhane, çocuk parkı ve basketbol sahası bulunuyor. Shell ve Turcas’ın geçmişte bir süre sosyal tesis olarak kullandığı ve geçen yıl okul haline getirilmesi için Kocaeli Valiliği’ne verilen iki katlı bina Valilik tarafından zihinsel öğrenme yetersizliği olan çocuklara özel eğitim sunan merkeze dönüştürüldü. 2013-14 eğitim öğretim yılında okulda toplam 70 öğrenci eğitim alacak.

“3 MİLYON 350 BİN LİRA”
Programın açılış konuşmasını yapan Nevzat İspirli, zihinsel öğrenme yetersizliği olan öğrenciler için bu eğitim kurumunun çok büyük bir önem taşıdığını belirterek, “Özel eğitim kurumlarında eğitim gören toplam bin 277 öğrencimiz var. 12 ilçemizde bulunan özel rehabilitasyon merkezlerinde tüm engelli öğrencilere yönelik 6 bin 674 bireye destek veriyoruz. 3 milyon 350 bin lira her ay engelli öğrencilerimiz için harcanıyor. 25 yıllığına Valiliğe verilen bu binanın daha uzun yıllar verilmesini arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

“YOKTAN VAR EDİLDİ”
Bu çocukların toplumumuzun bereketi olduğunu belirten Aziz Alemdar ise “Toplumumuzun yüzde 10’u engelli. 20 bin tane daha ulaşmamız gereken engelli birey var” dedi. Ardından konuşan Jacek Dziembaj, “Belediye ve Valilik bizden katkımızı istedi. Bugün bu bina gerçekten yoktan var edildi. Umarım çocuklarımız için faydalı olur” dedi. Erdal Aksoy, “Eğitimde en çok yöneldiğimiz saha bu alan olmalı” dedi.

“VELİLERE DE HİZMET VERİYORUZ”
Son olarak konuşan Vali Ercan Topaca ise ilimizde göreve başladığı günden bu yana bu boş binanın değerlendirilmesi konusunda düşündüğünü dillendirerek, “Özel eğitime muhtaç çocuklarımız dikkate alınarak bu binayı değerlendirdik. Özellikle zihinsel engelli bireylere sahip çıkma konusunda gelişme yaşıyoruz. Bu çocuklar yanı sıra velilerine de dolaylı bir şekilde hizmet vermiş oluyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmalar ardından açılış kurdelesi kesilerek okul gezildi.

19 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR