Kaşukçi: 56 bin kişi iş arıyor

İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı ikinci oturumunda sunum yapan İŞKUR Müdürü Öztekin Kaşukçi, 2013 yılı Ağustos ayı itibari ile 56 bin kişinin iş aradığın...

BÜYÜT


İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı ikinci oturumunda sunum yapan İŞKUR Müdürü Öztekin Kaşukçi, 2013 yılı Ağustos ayı itibari ile 56 bin kişinin iş aradığını söyledi
İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı ikinci oturumu dün Valilik 100.Yıl Toplantı Salonu’nda İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantı yoklama ve açılış ile başladı. Eğitimle ilgili konuşmak için söz alan CHP’li meclis üyesi Mehmet Kaçar Hereke’deki sorunlara değinerek, “Hereke Şırnak gibi. Üç tane lisemiz var. Burası Körfez’in yarısından büyük bir alandır. Çocuk oranı fazla, her evde dört beş tane okul çağında çocuk var. Halıcılık da bitti. İçim yanarak söylüyorum Kocaeli’de çocuklarımız 13-14 yaşlarında evlenmek zorunda kalıyor. Burada az sayıda liseye giden var. Bunlar taşıma sistemi ile merkeze gelmeli. Yaptığımız ilkokulun liseye çevrilmesini tavsiye ediyorum” dedi. Kılıç ise, “Bu doğrultuda bir talep varsa değerlendirilir” diye cevap verdi.
“DOĞA KATLİAMI”
CHP’li Nurhan Atalay ise denizin doldurulmasıyla ilgili söz aldı. Toprakla denizin doldurulduğunu belirten ve çektiği fotoğrafı gösteren Atalay, “Bu bir doğa katliamı. Bunun olmayacağını üç yaşında çocuk biliyor da bu kenti yönetenler bilmiyor mu? Kıyılara kirletici etkisi olan atıkların dökülmemesi kanunla sabitlenmiş. Denizi doldurmak için gerekli izinler alınmış olabilir. Minareyi çalan kılıfını hazırlar. Biz hizmete karşı değiliz ama düzgün ve yerinde yapılmasını istiyoruz. Denizin doldurulmasının doğru olduğunu düşünmüyorum. Çevre Komisyonu’nun bu konuyu araştırıp rapor hazırlamasını istiyorum. İçimiz rahatlasın. Büyükşehir’in bir yandan denizi temizleyip bir yandan doldurup kirletmesini anlamıyorum” diye konuştu. Atalay’a cevap veren Kılıç, “Biz Büyükşehir’in yaptığı işleri denetleme yetkisine sahip değiliz” dedi.
“SAHİL DÜZENLEMESİ YAPIYOR”
Konuyla ilgili söz alan AKP Grup Başkan Vekili Celal Özkaraaslan, “Büyükşehir orada dolgu yapmıyor. Ben hafriyatçılık yapıyorum. Burada denizdeki balçık temizlemesi yapılıyor. Bu yapıldıktan sonra kayalarla istinat oluşturuluyor. İnşaat alanından çıkan toprağın hafriyat alanına dökülmesi yasaklandı. Büyükşehir burada sahil düzenlemesi yapıyor. Buradan çıkan toprağı stok yaptırıp, oranın peyzajında kullanıyor. Toprakla isteseniz de deniz dolgusu yapamazsınız. Orada bir metre bile dolgu alanı yok. Çok güzel piknik alanları yapılacak. İçiniz rahat olsun” şeklinde konuştu.
“CİDDİ ANLAMDA ÖN PLANDAYIZ”
Konuşmaların ardından toplantıya konuşmacı konuk olarak katılan Kocaeli Çalışma ve İŞ Kurumu İl Müdürü (İŞKUR) Öztekin Kaşukçi, bilgilendirme sunumu yaptı. İŞKUR’un ana görevinin işçi bulma değil, yerel bazda işgücü alanını analiz etmek olduğunu belirten Kaşukçi, “Hükümetin istihdam konusundaki amacı uzun süreli işsiz olanların istihdam edilmesidir. Onun dışındakiler kademe kademe işe alınmaya çalışılıyor. İşsizlik Sigortası servisi de sosyal sorumluluk projesi kapsamında işliyor. Burada işçinin kusuru olmayacak, kafasına göre ben gidiyorum demeyecek” dedi. İnsanların çocuklarına iş kurmak için talepte bulunmamasından şikayet eden Kaşukçi, “Bir çalışma yaptık. İŞKUR girişimcilik kursunu bitiren bir kişi 30 bin liraya kadar kredi alabiliyor. Özellikle bayanlarımızı tebrik etmek istiyorum. Bu konuda ciddi anlamda ön plandayız” ifadelerine yer verdi.
“YARARLANMALARINI İSTİYORUZ”
Şu anda aktif ya da pasif olmak üzere 56 bin kişinin iş aradığını belirten Kaşukçi, “Kamuoyunun çalışmalarımızı iyi takip edip bunlardan yararlanmasını istiyoruz. Bazen kursiyer işvereni beğenmiyor. Şu ana kadar bize gelenlerden sigortasız çalıştırıldım diyen kimse yok. Sigortam aldığım ücrete göre daha az yatıyor diyenler var ama bununla ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gönlüm kurumlara ceza kesmekten yana değil ama mecbur kalıyoruz. 2 milyon 608 bin liralık para cezası kesmek zorunda kalmışız” açıklamasında bulundu. Engellilerin iş kanununa da değinen Kaşukçi, “Bu konuda Gebze’de biraz sıkıntı var. Son zamanlarda yaptığımız çalışmalar sonunda ilimizden de engelliler işe alınmaya başladı. Devletimizin engellilere yönelik çok güzel çalışmaları var” diye konuştu. Kaşukçi’nin sunumunun ardından soru cevap kısmına geçildi.
“ÜCRETLERİNİ ALAMIYORLAR”
Soru cevap kısmında söz alan CHP’li Mehmet Kaçar, “40 yıllık geçmişi olan Gebze Feniş Fabrikası’nda işçiler ücretlerini alamıyorlar. Geçmişte bir fabrikası kapanmıştı, burası o fabrikanın hurdacısı. Bununla ilgili ne yapılabilir? Kız çocuklarının istihdamına katkı sağlanabilir mi?” diye sordu. Kaçar’ın ardında söz alan CHP’li Erdal Baş, “Okullardaki hizmetlilerle ilgili sıkıntı var. 19 dersliğe kadar yalnızca bir hizmetli bakıyor. Bu sayı üç olmalı. Bu konuda bakanlığın ya da sizin herhangi bir çalışmanız var mı?” diye sordu. Soruları cevaplayan Kaşukçi, “Çocuk işçilerin engellenmesi için 5 uzmanımız var. Çocuk işçilerin okula gönderilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Feniş Fabrika Müdürü beni arayıp işletmeyi kapatacağını söyledi. İşçilerin mağduriyeti önlensin diye kısa çalışma uygulaması yapalım dedik. Kapatma gerekçesi iflassa iflas fonu uygulayalım dedik. Bu fabrikada işsiz olanları başka işletmelere yönlendirme çalışmamız oldu” dedi.

02 Ekim 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR