"Gelin Abhazya’da 5 yıldızlı otel yapın”

Röportaj:Bülent EKİNCİ Kente önemli bir hizmet sunan Akmis Seyahat, Sabiha Gökçen Havaalanına ulaşmanın en kolay yolunu sunuyor. Firmanın yönetim ku...

Röportaj:Bülent EKİNCİ

Kente önemli bir hizmet sunan Akmis Seyahat, Sabiha Gökçen Havaalanına ulaşmanın en kolay yolunu sunuyor. Firmanın yönetim kurulu başkanı Ruhi Karaalp, mütevazi ve başarılı bir iş adamı. Yıllar önce aklına gelen fikri hayata geçirmek için mücadele etti ve bugünkü Akmis Seyahati kurdu. Kendisi aynı zamanda Abhaz kökenli bir turizmci. Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacımba tarafından Türkiye Ticaret Temsilciliğiyle görevlendirildi. Ruhi Bey ile yaptığımız söyleşide hem Akmis Seyahati,  hem turizmi, hem de Abhazya’yı konuştuk. Karaalp, iş dünyasına yönelik önemli çağrılar da yaptı.

“YOLCULUK SIRASINDA AKLIMIZA GELDİ”

İş hayatına ne zaman atıldınız?

İş hayatına 15 yaşında başladım. Okul yıllarında tatil olduğunda rahmetli amcamın yanına gelirdik ve ona işlerinde yardım ederdik. Rahmetli amcam Nail Karaalp, İzmit Seyahat’in sahibiydi. Taşımacılık sektörüne girmemizdeki en büyük faktör de rahmetli amcamdır zaten.

Akmis Seyahat ne zaman kuruldu?

Akmis Seyahat 2010 yılında kuruldu. İlginç birde kuruluş hikayesi var. Bir gün bir yakınımızı Sabiha Gökçen Havaalanına götürmemiz gerekiyordu. O yolculuk sürecinde aklımıza geldi. İnsanların hava alanına gitmeleri, hava alanından da İzmit’e dönmeleri zordu. Bu durumu nasıl çözeriz dedik. Biz bu işi yapabilir miyiz diye kendimize sorduk.

“İŞTİRAKÇİ BULAMADIM”

Taşıma sektöründen de bir alt yapımız vardı. Bu güzergâh arasında bir hat açılması bizim bu işi yapmamızı kolaylaştıracaktı. Ulaştırma kanunlarını inceledik, bunun bir yolu olduğunu fark ettik. O dönemde de Sabiha Gökçen çok rantabl değildi, benim de ekonomim çok güçlü olmadığı için iştirakçi bulmaya çalıştım. Fakat projeye çok fazla kişi inanmadı. Küçük küçük bütçelerle bu sektörde olmayan arkadaşlarımızı inandırdık, Pegasus hava alanını inandırdım, Allah’ta yardımcı oldu ve bu işe başladık.

“MARMARA BÖLGESİNİN

TAŞIMACILIĞINI BİZ YAPIYORUZ”

İlk olarak 10 minibüs aldık. O, 10 minibüsü de çok zor şartlarda satın aldık. Kredi çıkması mümkün değildi, ekonomimiz çok güçlü değildi. Zorlandık ama koşturduk. 6 yıldır bu sektörün içerisindeyiz. Şuan 30’un üzerinde Sabiha Gökçen’e sefer yapan aracımız var. Kocaeli–Sabiha Gökçen arasında bu hattı oluşturduktan sonra Sakarya’yı da bu konsept içerisine aldık, hatta Bursa’yı da kattık. Ayrıca Gebze’den ayrı bir lokasyon yaptık. Tekirdağ’ı saymasak Marmara Bölgesinin taşımacılığını biz yapıyoruz.

“GÜNDE 3 BİNE YAKIN

YOLCU TAŞIYORUZ”

Hava alanına günde 3 bine yakın yolcu götürüyoruz. Hemen hemen her saat servislerimiz var. Bazen ek seferler koyabiliyoruz. Sabiha Gökçen tüm bölgeye faaliyet gösteriyor. Bizim bölgemizdeki ve Bursa’daki hava alanı henüz yeterli değil. Uçak firmaları da zaten şehirleri tercih ediyor. Türkiye deyince ilk akla gelen İstanbul. Pegasus buranın bir çekim nedeni oldu. Sabiha Gökçen’deki hareketi Pegasus’a bağlamak gerekiyor. Bizler sadece Pegasus’a hizmet ediyoruz. Diğer hava yollarına da hizmet verebilecek gücümüz var. Ancak yolcular ağırlıklı olarak hatta yolcuların yüzde 80’i Pegasus hava yollarını tercih ediyor. Anadolu Jet, Türk Hava Yolları’yla da görüşüyoruz. Yakında netice alacağız.

Sabiha Gökçen Havaalanına yapılan servis ücreti bazı kesimler tarafından yüksek bulunuyor. Buna ne diyorsunuz?

25 TL’ye taşıyoruz, bize de zaman zaman o eleştiriler geliyor. Bu rakamları biz belirlemiyoruz. Bizim de tabi olduğumuz bir kurum var. Sivil Havacılığa tabiyiz. Artı Ulaştırma Bakanlığı’nın bir fiyat tarifesi var. Bakanlığın verdiği fiyat tarifesinin üstüne çıkma şansınız yok. Belirli rakamda da düşüm yapamıyorsunuz. Ama en ucuz ulaşım yine bizim sistemimiz.

“SERVİS DAHA UCUZA GELİYOR”

6 yıl önce kendi aracınızda Sabiha Gökçen’e gittiğinizde hem yakıt harcıyordunuz, hem de fahiş bir fiyatta otopark ücreti ödüyordunuz. Dolayısıyla gidiş gelişinizi hesapladığınızda çok bir para değil. Ayrıca yaptığımız sözleşme gereği sizin uçak saatinize göre rezervasyonunuzu yapıyoruz. Yaşanan bir aksilikten dolayı uçağınızı kaçırdığınızda ise biz bunun zararını karşılamakla mükellefiz.

“ELEŞTİRİLERE AÇIĞIZ”

6 yıldır ciddi bir tecrübe kazandık. Bursa’dan yolcu taşırken feribot kalkmasa bizim Körfez’i dolanmamız gerekiyor. Biz bu eleştirilere olumlu bakıyoruz. Hiç eleştiri almasak yaptığımız yanlışı doğru zanneder ve daha çok hata yaparız. Eleştiri olacak ki bizler de kendimizi o eleştirilere göre düzenleyeceğiz.

Peki, sadece havaalanına yolcu mu taşıyorsunuz?

Özellikle bu proje başladıktan sonra olmasa olmaz uçak biletleri satışına başladık. TÜRSAB yönetim kurulu üyesiyiz aynı zamanda. Uçak bileti hizmetimiz var. Bölgemizdeki bütün oteller, hastaneler ve bizi tercih eden fabrikalarla çalışıyoruz, VİP hizmeti sunuyoruz. Eğlence mekanlarıyla çalışıyoruz, mesela Hayal Kahvesi’nin özel konuklarını getiriyoruz. Cemiyetlerde destek veriyoruz. Yaklaşık 200 kişi görev yapıyor bu firmada.

“FOTOĞRAFÇILIK PROJE

PLATFORMUNU OLUŞTURDUK”

Sanatsal faaliyetlere destek vermeye çalışıyoruz. Bu kapsamda Fotoğrafçılık Proje Platformunu oluşturduk. Tüm fotoğrafçıları bünyesinde bulunduran bir site oluşturduk. Türkiye’nin herhangi bir yerinden girerek bu siteye fotoğraflar eklenebiliyor. Oradan da çok iyi fiyatlara satışlar olabiliyor. Uluslararası ödüller almış fotoğrafçılar bulunuyor. Bunun tanıtımıyla ilgili bir lansman yapacağız.

“KİCK BOKS TURNUVASI YAPILACAK”

Yakında ilimizde önemli bir organizasyona imza atacağız ve Uluslararası Kick Boks Turnuvasına ev sahipliği yapacağız. Turnuva, Türkiye’de birkaç ilde yapılacak ve bunlardan biri de biziz. Finali ise Dubai’de yapılacak. Turnuva Recep Topaloğlu’nda gerçekleştirilecek. Tarih tam olarak beli değil. ATV ya da A Haber’de yayınlanacak. Şehrimizin tanıtımı için çok önemli bir proje bu. Keyifle bu organizasyonu yapacağız.

Son süreçte Türkiye’nin içinde bulunduğu durum turizmi ne kadar etkiledi?

Turizm ister istemez bir yara aldı. Zaten bizim ilimizdeki konaklama tesislerinin yabancı müşteri tutamama sıkıntısı vardı. Son dönemlerde Rusya ile ilgili gerilim ve terör olaylarının yansıması hissedilir derecede oldu. Ancak şöyle bakmak lazım, Türkiye büyük bir ülke ve bunları atlatabilecek kapasitede. Koordine olmak önemli. Şehrimizde özellikle belediyelerin önemli çalışmaları var ama yeterli bulmuyorum. Bir toplantıda söylediğim gibi ‘Başka şehirlerde nasıl yapılıyorsa bizim şehrimizde de öyle yapılmalı’.

“İYİ BİR TURİZM BİRLİĞİ OLUŞTURULMALI”

Yeni bir model aramaya gerek yok. İyi bir turizm birliği oluşturursak iştirakçiler de işin içine daha ciddi girer. Hem de daha güzel bir şey yapılabilir. Mardin ve Eskişehir’i ele alalım. Mardin’de 6 yaşındaki çocuk 6 tane dil biliyor. Neden? İhtiyaç var çünkü. Size bölgesini anlatabilmesi için sizin dilinizi bilmesi gerekiyor. Alt yapımızı dizayn ederken ayrıntıları gözden kaçırmamak gerekir. Kandıra’ya yapacağınız otel ile Başiskele’de yapacağınız otel bir olmamalı. Her birinin kendine has konsepti olacak. İnsanlar buradan Afyon’a gidiyor, Eskişehir’e gidiyor. Eskişehir’de ne var. Hiçbir şey. Ama adam öyle güzel pazarlamış ki ilini.

Sanayi ve turizm yan yana olabilir mi?

Sanayi şehri olmak turizm açısından kötü bir şey değil ki. Sanayi olmasa biz kimlerin VİP müşterilerini taşıyacağız? Bunun bir sürü örneği var. Almanya, Detroit, ABD’de ve birçok yerde Fransa’da bile bunların örneği var.  Sanayileşmek turizmin önüne geçmiyor. Üst bir akıl oluşturmak gerekiyor. Yani turizm birliği oluşturmak lazım. Bununla ilgili bir girişim var inşallah sekteye uğramaz.

“TURİZMİ CANLANDIRMAK ZOR DEĞİL”

İzmitliler ne kadar bu şehri biliyor, kaç kere Yuvacık’taki parkurları gezdiler, ya da bisiklet turlarına katıldılar. Şöyle bakmak lazım bizim şehrimizi kentin insanı bilmiyor. Dışarıdan gelenler kenti daha iyi algılıyor. Coğrafi açıdan baktığımızda Türkiye grafiğini veriyor. Tam bir merkez bu şehir ve bu şehri turizm açısından canlandırmak çok da zor değil. Bunun yolu da turizm birliğinden geçiyor. Bu birlik oluşturulursa ilimiz çağ atlayacaktır.

Abhazya Ticaret Elçiliği görevi size nasıl verildi?

Turizmci olmamız nedeniyle düzenlenen bir toplantıya katıldım. Buradaki izlenimlerim beni etkiledi. Abhazyalılar dünya insanı olmak istiyorlar. Türkçe biliyorlar, İngilizce biliyorlar. Ben de madem Abhazım, burada bir şeyler yapalım dedim. Abhazya’ya TURSAB'ın davetlisi olarak gitmiştik. Biz de kendilerini Kocaeli’ye davet ettik. KOTO’da kendilerini misafir ettik. Daha sonra bölgeye iş adamlarımızı götürdük. Türkiye’ye geldiklerinde bizim bünyemizdeki fuarlara katıldılar.

“BİR YILDIR BU GÖREVİ YÜRÜTÜYORUM”

Bizim bu samimi gayretimizi değerlendiren devlet başkanı beni Abhazya’ya davet etti. Bu davette Abhazya Dışişleri Bakanı Viyaçeslav Çirikba, ‘Biz yeni bir ülkeyiz. Türkiye tanımasa da bize sahip çıkıp destek olduğunu biliyoruz. Bizim ticaret hacmimizin gelişmesi için sizden destek istiyorum, ticari elçimiz olur musun’ diye sordu. Tabiî ki ben de böyle bir görev verildiği için çok mutlu oldum. Bir yıldır da bu görevi yürütüyorum. 

Bu görev bağlamında ne tür faaliyetleriniz var?

Ankara’da ve İstanbul’da ofislerimiz var. Ülkelerin birbirlerine sempatiyle bakması, o ülkeler arasındaki ticari hacmin genişlemesine bağlı. Rusya ile yaşadığımız gerilime rağmen Rusya bazı kalemlerden vazgeçemiyor. Dolayısıyla ticaretinizin kuvvetli olması gerekiyor, insanların size pozitif bakabilmesi için. Hepimiz ticaretin içerisindeyiz. Biz doğru projeleri doğru insanlarla buluşturmaya çalışıyoruz.

“TURİZM BAKANLIĞI KURULDU”

Bir dönem Azerbaycan’a da iş adamları yatırım için gitti. Bazen başarılı olunamıyor ve bu kötü bir referans sağlıyor. Bazen de insanlar iyi niyetli olmayabiliyor. Abhazya da yeni yeni gelişen bir ülke. Teamülleri oluşuyor, birtakım gelişmeler yaşanıyor. Abhazya’nın en büyük geliri turizm. Ancak Turizm Bakanlığı yoktu. Bizde bu bakanlığın kurulması için telkinde bulunduk. O bile yeni kuruldu. Şuanda yetersiz de olsa bir turizm bakanlığı var.


“ABHAZYA’YA 5 YILDIZLI OTEL YAPILMALI”

Abhazya’nın yüzölçümü 8 bin 700 kilometrekare. Dolayısıyla 300 bin nüfuslu küçük bir ülke. Geçen sene 5 milyon turist ağırladı. Bu yıl ise beklenti 10 milyon turist. Yatak kapasitesi az olduğu içinde Abhazya’ya 5 yıldızlı otel yapılması gerekiyor. Biz buradaki dostlarımıza gelin Abhazya’da yatırım yapın diyoruz. Doğru insanlarla doğru yatırımlar yapılırsa başarı için geriye kalan tek ayrıntı kendinize duyduğunuz güven olacaktır. Ülkede beş yıldızlı otel sayısı çok az. Biz de Akmis Grup olarak Abhazya’da beş yıldızlı bir otel düşünüyoruz. Görüşmelerimizi geçenler de tamamladık. Önümüzdeki süreçte projeyi hayata geçirmeyi düşünüyoruz.

“GÖRÜŞMELERİMİZ OLDU”

Rusya Büyükelçimizle bir araya geldik, yaşanan süreçle ilgili görüşümüzü belirttik. ‘Bu durumun kötü olmasının kimseye bir yararı yok’ dedik. Netice itibariyle istenmeyen bir olay yaşandı. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştük, Ekonomi Bakanı Sayın Mustafa Ellitaş ile görüşmelerimiz oldu. Abhazya’daki arkadaşlarımız Sayın Vladimir Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüştüler. Yakında Lavrov’la bir görüşme daha olacak, belki ben de gideceğim o görüşmeye. Şunu anlatmaya çalışıyorum. Biz savaştan çok çekmiş bir ülke olduğumuz için o psikolojinin zararını biliyoruz. Biz Türk vatandaşıyız ülkemizi ve bayrağımızı çok seviyoruz. Türkiye’nin kimseyle kötü olmasını istemeyiz. Bizim dileğimiz Karadeniz çocukları Karadeniz’i kendileri yönetsin. Başka bölgelerden gelip de burayı yönetmesineler. Türkiye de, Rusya da bunu istiyor. İlişkilerin yakında eskisi gibi olacağının kanısındayım.

 

“Sağlık turizmi

yapacağız”

Türkiye’de sağlık sektöründe çok iyi şeyler olmaya başladığını söyleyen Ruhi Karaalp, “Bu da yeni yeni oteller açılmasına vesile oluyor. Biz VİP hizmetlerimizde şunu gördük, Gebze’de bir sağlık kuruluşu bizden hizmet alıyor. Uçaktan yolcu geliyor hastaneye gidiyor. Başka ne yapabiliriz diye kendimize sorduk ve bir paket programı yaptık. Sağlık turizmi firması kurduk. En önemsediğimiz şirketlerden biri bu. Hastanelerle de sözleşmelerimizi yaptık. Yakında da Kocaeli’de sağlık turizmi yapmak için hazırlıklarımız olacak. Sayın Valimizle de bu konuyu görüştük” şeklinde konuştu.

 

“Abhazya, el

değmemiş bir yer”

Abhazya’nın özelliklerinden bahseden Ruhi Karaalp, “Abhazya el değmemiş bir yer ve çok modern bir ülke” dedi

Abhazya’nın bazı özelliklerinden bahseden Ruhi Karaalp şunları sıraladı: “Abhazya’nın ilginç bir coğrafyası bulunuyor. Kuş bakışı baktığınızda Trabzon ile karşı karşıya. Ama iklimi farklı. Abhazya’da muz da yetişiyor, fındık da ve hatta çay bile yetişiyor. Sıcak ama nem oranı az olan bir ülke. Sıcak su kaynakları var ve Türkiye’den bir grup, şu sıralar orada bir termal otel yapmayı planlıyor. Doğal güzellikleri saymakla bitmez.

“TÜRKİYE TANIYACAKTIR”

Tarım ve hayvancılık için bulunmaz bir nimet buralar. El değmemiş bir yer. Abhazya’da gittiğinizde birçok markette Türkçe bilen insanlarla karşılaşırsınız. Ülkede güvenlik sorunu yok. Gece 1’de 2’de bayanlarla birlikte sokakta yürüyebiliyorsunuz. Size kimse Müslüman mısınız, Hıristiyan mısınız diye sormuyor. Çok modern bil ülke. Yüzü batıya dönük bir ülke. Türkiye’nin de tanıyacağını düşünüyorum. Gürcistan ile problemleri var ama inşallah onlar da aşılacak.”

RUHİ KARAALP KİMDİR?

1973 İzmit doğumlu. İzmit’in Fethiye Köyü’nden. İzmit’in kurucuları da köylerinin büyükleri. Fethiye Caddesi’nin ismi de bu köyden geliyor. Dedeleri ise Abhazya’dan geldi. Ataları, Osmanlı - Rus savaşıyla Kefken Babalı’ya geldi. Dedesinin babası Abhazya’dan geldi. Evli ve 1 çocuk babası.

 

1- “Akmis Seyahat, bölgemizde Sabiha Gökçen Havaalanı’na servis çeken tek firma. Sakarya ve Bursa’dan da yolcu taşıyan Akmis Seyahat her gün yaklaşık 3 bin yolcuyu Sabiha Gökçen’e taşıyor.”

2- “Turizmimde iddialı olan Abhazya, bu yıl 10 milyon turist bekliyor ve bu sayı her geçen yıl artmakta. Kocaelili ve Türk iş adamlarını, Abazya’ya yatırım yapmaya davet ediyoruz.”

3- “Bu şehri turizm açısından canlandırmak çok da zor değil. Bunun yolu da turizm birliğinden geçiyor. Bu birlik oluşturulursa ilimiz çağ atlayacaktır.”

26 Haziran 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR