İzmit’te kredi gerilimi

CHP’lilerin eleştirilerini yanıtlayan Başkan Doğan, “Bu kredi kullanmak bizim karımıza” dedi. İzmit Belediye Meclisi’nin eylül ayı toplantısı öncek...

CHP’lilerin eleştirilerini yanıtlayan Başkan Doğan, “Bu kredi kullanmak bizim karımıza” dedi.

İzmit Belediye Meclisi’nin eylül ayı toplantısı önceki gün yapıldı. Nevzat Doğan başkanlığında yapılan toplantıda 14 madde gündeme alındı. Mecliste yine kredi çekme maddesinde gerginlik çıktı.

 

ARAÇLAR YÜK OLUYOR

Belediyeye ait 41 PF 848 plakalı aracın İzmit Belediye Spor Kulübüne, 41 LE 230 plakalı aracın da Alikahya Spor Kulübüne hibe olarak verilmesi ile ilgili maddede özel açıklama yapan Nevzat Doğan, “Bu araçlar bize yük oluyor. Hibe yolu ile bakım, onarım gibi masraflardan kurtulacağız” dedi. Madde oy birliği ile kabul edildi.

 

MECLİSTE GERGİNLİK YAŞANDI

Mecliste söz alan CHP’li meclis üyesi İbrahim Güçlü, belediyenin emekli olan personelin kıdem tazminatını ödemek için bir bankadan çekmek istediği kredi konusunda belediye yönetimine yetki verilmesi görüşmesi nedeniyle söz aldı. İbrahim Güçlü, “İzmit Belediyesi olarak 2 milyon lira kredi talep ediyoruz. Fakat belediye 1 lira bile kredi çekemez” dedi.

 

210 MİLYON LİRA BORÇ VAR

İzmit Belediyesi’nin borç içinde olduğuna dikkat çeken İbrahim Güçlü, “İzmit Belediyesi’nin tüm mal varlığı 318 milyon lira. Bu mal varlığının 210 milyon lirası iç ve dış borçlardan oluşuyor. Söz konusu krediyi almak için İçişleri Bakanlığı’nın izni ve kamunun güvencesini alması gerekir. Bugünkü gelirleriyle bu sıkıntıyı yaşayan belediye gelirleri azaldığı zaman durumu hiç de iyi olmaz” dedi.

 

EN İYİYİZ BUNU BELGELERİZ

İbrahim Güçlü’nün konuşmasını kesen İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Meclisi bu kadar yanlış yönlendiremezsiniz. Belediyemiz nakit sorunu yaşamıyor. Bu kredi gereklidir. İzmit Belediyesi mali yönden Türkiye’nin en iyi belediyelerinden biridir. Bunu belgeleyebiliriz” dedi. Belediyenin borç batağında olduğunu söyleyen Güçlü ise, “İzmit Belediyesi öz kaynak kullanımı ve gelir yaratma konusunda bir çabaya girmiyor. Bu şekilde alınacak krediye destek veremeyiz. İzmit Belediyesi borç batağındadır” diye konuştu.

 

SİZİN DİLİNİZDEN KONUŞMAYACAĞIM

İbrahim Güçlü’nün ardından yeniden konuşan Başkan Nevzat Doğan  “Görüyoruz ki siz mesnetsizce İzmit Belediyesi’nin en iyi olduğu mali alana laf ettiniz. Konuşmanızda tek rakam vermediniz. Belli ki bunu siyaset olarak yapıyorsunuz. Asıl İzmit Belediyesi sizin zamanınızda borç batağındaydı. Bu belediye rezil oldu. Ama ben sizin dilinizde konuşarak seviyenize inmeyeceğim” dedi.

 

AKILLICA DEĞİL

Sözlerini devam ettiren Başkan Doğan, “Burada anladığım kadarıyla siyasi bir tavır sergilenmek isteniyor. Ama bunları daha gerçekçi zeminlerde tartışalım. Ama olmayan şeyleri varmış gibi göstermek meclisin çalışma ahengini bozar. İşçilerin belediyeler önünde yatak yorgan eylem yaptığı günleri unutmayın. Sizden kalan bu borçları da ödemiş olan İzmit Belediyesi’ne mali yönden zayıfsınız gibi bir suçlama yapmak akıllıca değildir” dedi.

 

KREDİ BELEDİYENİN KARINA

İzmit Belediyesi’nin 150 milyonluk bütçesi olduğuna değinen Doğan, “Birleşen belediyelere sıfıra yakın faiz uygulamasıyla kredi veriliyor. Geçen yıl da 8 milyon lira kullandık. Çünkü hakkımız o kadardı. Bu yıl da kullanmak istiyoruz. Bu krediyi almamak İzmit Belediyesi’nin zararınadır. Yatırımları öne çekme fırsatımız elimize geldi. Ama bu kadar saptırılacağını bilsem istemezdim” diye konuştu. Eylül ayı ikinci oturumu 9 Eylül Salı günü yapılacak. Berfu SOYSAL

03 Eylül 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

MEHMET - GELİRİ İYİ OLAN ,DURUMU İYİ OLAN NİYE KREDİ ÇEKSİN SN .BAŞKAN MADEM BELEDİYENİN DURUMU İYİ NİYE BORÇLANILIYOR. BU PARA NEREDE KULLANILACAK, GEÇEN YIL ÇEKİLEN 8 MİLYON ÖDENDİMİKİ YİNE İZMİYLİLERİ BORÇLANDIRACAĞINIZ EMLAK BEYAN LARINDEN İYİ GELİR GELİYOR BU PARALARLA NE HİZMETLER YAPILIYOR

Yanıtla . 0Beğen 03 Eylül 10:17
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR