Büyükşehir’den bir tarihsel çalışma daha

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 03-05 Nisan 2015 tarihleri arasında Uluslararası Karamürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu gerçekleştirile...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 03-05 Nisan 2015 tarihleri arasında Uluslararası Karamürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu gerçekleştirilecek. Sempozyuma katılmak isteyen akademisyenler ve araştırmacıların Kocaeli Tarihi’yle ilgili bildiri başlılarını ve özetlerini 14 Aralık 2014’e kadar  karamurselalpsempozyumu@kocaeli.bel.tr adresin göndermeleri gerekiyor. Büyükşehir Belediyesinin 30 Aralık’ta kabul edilen bildirileri duyurmasının ardından 15 Mart 2015’tarihine kadar tam metinler sempozyum sekreteryasına teslim edilecek.

 

OSMANLININ İLK AMİRALİ

Ana teması Karamürsel Alp ve Kocaeli Tarihi olan bu sempozyum, tarihi süreç içinde Kocaeli Yarımadası’nda yaşanan siyasal, sosyal ve ekonomik olayları ele alacak. Sempozyumun amacı, yerel tarih çalışmaları kapsamında Kocaeli Tarihi araştırmalarına ve kültürüne katkı sağlamak, akademisyenler arasındaki iletişim ve işbirliğini güçlendirmek. Sempozyumunla Kocaeli’de Osmanlı kuruluş döneminin en önemli simalarından biri olan ve Osmanlı’nın ilk Amirali Karamürsel Alp anılarak gündeme taşınacak.

 

İLK SEMPOZYUM BÜYÜK SES GETİRDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin kentte tarih alanında gerçekleştirdiği önemli çalışmalardan ilki bu yıl mayıs ayında “Uluslararası Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu” adıyla düzenlenmişti. Sempozyum, Türkiye'de son yıllarda gerçekleştirilen en geniş katılımlı ve akademik yönü en güçlü organizasyon olarak dikkat çekti. 40 profesör ve 20 doçentin katıldığı sempozyuma, toplam 114 akademisyen 102 tebliğ sundu. Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu özellikle akademik çevrelerde büyük ses getirdi.

 

İKİNCİ TARİH SEMPOZYUMU

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu "Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi" adı ile sempozyumun 2015 yılında da sürdüreceğini açıklamıştı. Sempozyumun ikincisi ile ilgili çalışmalar start aldı. 3-5 Nisan 2015 tarihinde yapılacak “Uluslararası Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II" için akademisyenlere yönelik bildiri başlığı ve özetlerin gönderilmesi çağrısı yapıldı. Sempozyuma tebliğ sunmak isteyenler karamurselalpsempozyumu@kocaeli.bel.tr adresine tebliğ özetlerini 14 Aralık'a kadar gönderebilirler. Gelen bildiri başlıklarının kabul edilip edilmediği 30 Aralık tarihinde açıklanacak.15 Mart tarihinde ise tam metinlerin sempozyum sekretaryasına teslim edilmesi istenecek.  

 

KOCAELİ TARİHİYLE İLGİLİ YENİ BİLGİLER GELECEK

Sempozyuma adını veren Karamürsel Alp, Kocaeli'nde Osmanlı kuruluş döneminin en önemli simalarından biri ve Osmanlı'nın ilk amirali. Onun Karamürsel’de kurduğu tersanede ürettiği donanma sebebiyle Marmara Denizi’nde üstünlük Bizanslılardan Osmanlılara geçmişti. Karamürsel Alp, yaptırdığı ve kendi adı ile anılan hafif ve süratli gemiler nedeniyle dikkat çekiyor. Adını bugünkü Karamürsel ilçemize veren Kara Mürsel Alp, bu sempozyum sayesinde yeniden anılmış olacak. Bununla birlikte Kocaeli’nin tarihi ile ilgili yeni birçok bilgi bu sempozyumla beraber gün yüzüne çıkacak.

Sempozyum ile ilgili detaylı bilgi www.karamurselalpsempozyumu.com adresinde yer alıyor.

30 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR