Bu robot Tatlıses&'e umut oldu

Genel durumunun son derece iyi, morali ve tedaviye katılımının üst düzeyde olduğu bildirilen İbrahim Tatlıses'in yürüme fonksiyonunu daha iyi hale get...

BÜYÜT

Genel durumunun son derece iyi, morali ve tedaviye katılımının üst düzeyde olduğu bildirilen İbrahim Tatlıses'in yürüme fonksiyonunu daha iyi hale getirebilmek için Lokomat cihazı kullanılacak. Kocaeli Romatem Fizik ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Dr. Ertunga Öney, uğradığı silahlı saldırıda yaralanan ve Almanya'da gördüğü tedavinin ardından Türkiye'ye getirilen İbrahim Tatlıses'in, hastanelerine ait Darüşşafaka Ömran ve Yahya Hamuluoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi altına alındığını hatırlattı.
''Tatlıses'in tedavisinde yürüme fonksiyonunu daha iyi hale getirebilmek için Lokomat cihazı kullanılacak'' diyen Öney, Lokomat cihazının yürüme fonksiyonunu kaybeden hastaların iyileşmesinde iyi bir potansiyel ortaya çıkardığını söyledi.
İbrahim Tatlıses ile aynı hastalığa sahip olan, yani nörolojik bir rahatsızlığı olan hastalarda bu tür tedavilerin uzun süreceğini dile getiren Öney, şöyle konuştu:
''Bilindiği üzere zaten Tatlıses'in 3 aydır süren bir tedavi süreci var. Bu süreç en az bir yıl daha devam edecek. Tabi ki her gün olmayacak. Daha sona haftanın belirli günleri tedavi programları olup, uzun soluklu tedavi süreci olacak. Belki bir süre sonra evinde devam edecek. Çünkü nörolojik hasar kendini hemen tedavi edemez.''

ROBOT EN SON TEKNOLOJİYE SAHİP
Felçli hastalar için kullanılan yürüme robotu Lokomat'ın dünyada kullanılan en son teknolojiye sahip olduğunu vurgulayan Öney, Bilgisayar destekli olan bu cihaz, hastaların normal yürüme fonksiyonlarını kazanmaları için onların hareketlerini kolaylaştırmaya çalışıyor. Beynin yürüme hareketini tekrar yapabilmesi açısından ona destek veriyor. Aynı zamanda omurilik yaralanması olan kişilerin de tekrar bacaklarının elektrik aktivitesine kavuşmasına yol açıyor. Destek bilgisayar tarafından verilmektedir. Bunun yanında bir robot var. Bu robot hastanın durumuna göre eklemlerini orijinaline en yakın şekline göre çalıştırma imkanını sağlıyor'' diye konuştu.


MOROLİ DE SAĞLIK DURUMU DA İYİ
Tatlıses'in sağlık durumuna ilişkin de yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, bu sabah yapılan ilk muayene ve değerlendirmelerin ardından sanatçıya tedavi programının uygulanmasına başlandığı belirtildi.
Tatlıses'in, tıbbi ve sosyal gereksinimleri gözününde bulundurularak yeniden tasarlanan özel bir suitte konakladığı ifade edilen açıklamada, Tatlıses'e, merkezde uygulanan tedaviler için de özel bir zaman çizelgesi doğrultusunda çalışıldığı kaydedildi.
Açıklamada, Tatlıses'in tedavisini yürüten ekibe başkanlık eden, merkezin Tıbbi Koordinatörü Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon'un şu görüşlerine yer verildi:
''Hastamızın genel durumu son derece iyi. Hatta beklediğimizden daha iyi diyebiliriz. Morali ve tedaviye katılımı üst düzeyde. Tedavilerinde, rehabilitasyon egzersizlerinin yanı sıra robotik yürüme eğitimine yer verilmiştir.''

04 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR