Kandıra GİOSB’ne yürütmeyi durdurma

Kocaeli Bölge İdare Mahkemesi, Kandıra’nın Kocakaymaz Köyü Köyaltı mevkiinde yapılması planlanan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için yürütmeyi d...

BÜYÜT

Kocaeli Bölge İdare Mahkemesi, Kandıra’nın Kocakaymaz Köyü Köyaltı mevkiinde yapılması planlanan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Kocaeli Bölge İdare Mahkemesi, Kandıra’nın Kocakaymaz Köyü Köyaltı mevkiinde yapılması planlanan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için yürütmeyi durdurma kararı aldı. 30 köylünün açtığı davaların 6’sını inceleyen mahkeme kararını verdi. Oy birliğiyle verilen karar gereği özel hukuk tüzel kişisi olan organize sanayi bölgelerinin özel mülkiyete konu olan taşınmazları kamulaştırma yetkisi olmadığı gerekçesiyle OSB’nin yer seçim işleminin yürütmesini durdurdu. Davaların tamamının neticelenmesinin ardından mahkeme 20 kişilik bilirkişi heyeti atayacak. Heyet yapacağı araştırmaların ardından kesin kararı verecek.

KÖYLÜLER MEMNUN
İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyesi Ahmet Uzun ve Kocakaymaz köylüleri mahkemenin kararını sevinçle karşıladı. Kandıra Kocakaymaz Köyü’nde yapılan basın açıklamasıyla kararı basınla paylaşan köylüler, verimli araziler üzerine OSB kurulmasını istemediklerini yeniledi. Açtıkları pankartlarla AKP iktidarı ve yerel yöneticilerine tepkilerini dile getiren köylüler, topraklarını vermeyeceklerini söyledi.

OSB YÖNETİMİ İTİRAZ EDECEK
Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karagöz ise konuyla ilgili “Bizde bu karara itiraza edeceğiz. Sonrasını bende bilmiyorum. 2 bin 600 hissedar var. 30 kişi yüzünden hem onlar, hem Kandıra halkı hem Kocaeli halkı beraberinde bütün Türkiye kaybedecek” dedi. Davalı taraf avukatı Oktan Köse ise “Bu kararın projeyi durdurması gibi bir durum bulunmuyor. Bizde itirazımızı yapacağız. Bölge 700 parselle oluşturulmuş bunun 18’inde itiraz oldu. Bununda 6’sında karar çıktı” diye konuştu.

KÖYLÜLER TEPKİ GÖSTERMİŞTİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından imar planlarında ilk olarak Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgesi olarak ilan edilen bölgenin daha sonra yapılan bir değişikle Gıda İhtisas ve Organize Sanayi Bölgesi olarak imar planı çizmiş, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı imar planı doğrultusunda kamulaştırma kararı almıştı. Kocakaymaz, Topluca, Goncaaydın ve Üğümce Köylerini kapsayan Kandıra F Tipi Cezaevi’nin Kuzey Doğu’sundaki tarım arazilerinin organize sanayi bölgesi yapılmasına köylüler tepki göstermişti.

10 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR