Ellibeş: 16 yıllık belirsizliği ortadan kaldırdık

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, gazetemizi ziyaret ederek ilçede yapılacak olan hayata geçirilecek olan projelerle ilgili bilgilendirmede bul...

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, gazetemizi ziyaret ederek ilçede yapılacak olan hayata geçirilecek olan projelerle ilgili bilgilendirmede bulundu. Özellikle kentsel dönüşüm konusunda gelinen noktayı aktaran Ellibeş, projenin üç kısımda hayata geçirileceğini dile getirdi. Amiral Sağlam Caddesi-19 Mayıs Caddesi ve 20. Sokak bölgesinin birinci, Sanayi Sitesi ve çevresi, Adnan Menderes Bulvarı, 57. Sokak ve 54. Sokak arasında kalan bölgenin ikinci, Çelebi Caddesi, Sahil Caddesi ve Denizevler bölgesinin de üçüncü kısım olduğu belirtildi.

 

“AFET RİSKİ İNECEK”

1999 Marmara depreminin ilçede büyük bir tahribata yol açtığını kaydeden Mehmet Ellibeş, “Deprem sonrasında çağdaş bir kent oluşturuldu. İlçemizde afet riskinin en aza indirilerek vatandaşların sağlıklı bir ortamda yaşamalarını sağlamak amacıyla ilk etapta 3 bölgede kentsel dönüşüm faaliyetlerimizi başlattık” şeklinde konuştu.

 

“ZEMİN ETÜTLERİ YAPILDI”

Üçüncü bölge ile ilgili konuşan Ellibeş, “Konuta yasak olarak gösterilen bu bölgede Büyükşehir’le çalışma yaptık. Zemin etütleri Kocaeli Üniversitesi’yle yapıldı. Daha sonra Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne intikal ettirildi. Konuta yasaklı olarak kalmasına, fakat küçük bacasız sanayinin yapılabilmesine müsait olduğuna karar varıldı. Orası zaten afet bölgesi ve boşaltılmalı. Bölge tümüyle sanayiye çevrilecek” dedi.

 

ARSALAR DEĞER KAZANDI

Sanayi sayesinde ekonomik kayıpların telafisinin sağlandığına dikkat çeken Ellibeş, şöyle konuştu: “Metrekaresi 20-30 lira etmeyen arsalar şimdi 500-600 lira olmaya başladı. Oradaki insanlara yine Gölcük içinde yeni konutlar yapılacak” bilgisini verdi. İsteyenler o konutlarda, istemeyenler de nakdi olarak arsa değerinin karşılığını alacak. Bu dönüşümü sağlayacağız. Konuta kapalı yerlerde yasal düzenleme sağlanacak”

 

“PROTOKOL İMZALANACAK”

Pazartesi günü Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin, Gölcük’e geleceğini kaydeden Ellibeş, “Bakanımızla birlikte resmi protokolü de imzalayacağız. Kentsel dönüşümde önerdiğimiz sanayi çerçevesi de var. Gölcük merkez olarak gelişmiyor, patinaj yapıyor. Mevcut bina stoklarıyla da bunun olmayacağı kesin. Ayrıca binalar yorgun” ifadelerini kulandı.

 

“YENİ BİR MOTİVASYON OLUŞACAK”

Halkın yapılacak dönüşümden zararlı çıkmayacağını dile getiren Ellibeş, “Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam alanı oluşturulacak. Bu kadar zaman kalması zaten büyük bir noksanlıktı. 16 yıllık belirsizliği ortadan kaldırdık. Projelerle 500 milyonluk bir maliyet oluşuyor. Sıfır mağduriyet mümkün değil, ama herkesin kazanacağı bir proje. Bu dönüşüm kapsamında devlet 700 lira civarında kira yardımı yapıyor. Kimse açıkta kalmayacak” dedi.

 

“ÇARESİZLİK BİZİ YORMUŞTU”

Bu projeyi olgun hale getirmek için çok çalıştığını söyleyen Ellibeş, “Türkiye’de zaten bu şekliyle bitiren belediye sayısı sınırlı ve Kocaeli’de de ilk biz olacağız. Bugüne kadar çaresiz kalmak bizi yormuştu” açıklamasında bulundu. Bunu yanında sanatsal faaliyetlere de devam ettiklerini belirten Ellibeş, “Gölcük’te 3 tane sanatsal sempozyum var. 5 yıldır ulusal düzeyde yapıyorduk, bu yıl uluslararası düzeyde yapacağız” dedi.

ta-001.jpg

14 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR