Gebze Kent Meydanı yeni yüzüne kavuşuyor

16 dönüm alan üzerinde yapılan çalışmalarla Gebze Kent Meydanı yeni yüzünü göstermeye başladı300 bin’den fazla vatandaşın yaşadığı Gebze’de eskiden ot...

BÜYÜT

16 dönüm alan üzerinde yapılan çalışmalarla Gebze Kent Meydanı yeni yüzünü göstermeye başladı

300 bin’den fazla vatandaşın yaşadığı Gebze’de eskiden otopark olarak kullanılan Gölcüönü Meydanı’nda çalışmalar tamamlandı. Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’ne bakan meydanda süs havuzu yer alıyor. Gölcüönü Meydanı’nın kuzey kısımdaki Abdullah Efendi mezarının önünde bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda ise çalışmalar sürüyor. Meydan Atatürk’ün at üstündeki heykeliyle hareketlendirildi. Cumhuriyet Meydanı’nda son zemin çalışmaları yapılıyor.

SEMBOL ÇEŞME
Kent meydanındaki çalışmaları inceleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı’ya; Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yazıcı, Fen İşleri Daire Başkanı Tahir Akman da eşlik etti. Bütün büyük kentlerin büyük meydanları olduğunu ifade eden Yazıcı, “Kentimizde büyük meydanlar oluşturmaya çalışıyoruz. Gebze’nin kendine yakışır bir meydanı yoktu. Bu meydanla Gebze, tarihi dokusunu da rahatça izleyebilecek. Meydanın çalışmaları bir ay içinde tamamlanmış olacak. Meydanı güzel bir çeşme ile süsleyecek ve buranın sembolü haline getireceğiz” dedi.

16 DÖNÜM
Projenin uygulandığı 16 dönümlük alanın 14 dönümü sert zeminden 2 dönümü ise yeşil alandan oluşuyor. Sert zeminlerde Bergama gri granitinin farklı tür ve ebatları ile Aksaray yaylak graniti ve Bazalt kullanılıyor. Alanda ayrıca doğal döşemeden farklı olarak renkli beton döşemeleri de bulunuyor. Meydanda biri dairesel ve fıskiyeli diğeri ise üçgen kaskatlı ve fıskiyeli olmak üzere 2 adet süs havuzu yer alıyor. Amfiler, merdivenler ve yürüyüş yolları meydanın diğer özelliklerini oluşturuyor.

09 Kasım 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR