MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak’tan büyük iddia: Bakan Nihat Ergün Derince’yi boşaltıyor

Celalettin Yaylak, Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün Derince’nin içini boşalttığını ve ilçeyi Körfez’in mahallesi yapmaya çalıştığını idd...

BÜYÜT

Celalettin Yaylak, Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün Derince’nin içini boşalttığını ve ilçeyi Körfez’in mahallesi yapmaya çalıştığını iddia etti

MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak, önceki akşam il binasında bir basın toplantısı düzenleyerek, çeşitli konularda açıklamalarda bulundu. MHP İl Başkanlığı için çok sayıda aday olduğunu hatırlatan Yaylak, tek bir aday üzerinde uzlaşılması gerektiğini savundu. Yaylak ayrıca, Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile ilgili önemli iddialar ortaya attı. Ergün’ün, Derince ile bir hesaplaşma içinde olduğunu ileri süren Yaylak, “Derince’deki kamu kurum ve kuruluşları, yangından mal kaçırır gibi başka ilçelere taşınmak istediğini söyledi. Yaylak şöyle devam etti:
“Derince İlçesi’nde Çarşamba ve Perşembe günlerinde yaptığımız çalışmaların neticesinde ortaya vahim bir tablo çıkmıştır. Halk tarafından bir çok sıkıntı dile getirilmiştir. Derince ilçesinin 120 bin nüfusu vardır. 90 bin seçmeni bulunmaktadır. Son zamanlarda Derince İlçesi bürokrasiden ağır darbeler yemektedir. Bu durum Derince halkını etkilemektedir. Derince İlçesinden kamu kurum ve kuruluşları teker teker gitmektedirler. Yangından mal kaçırır gibi Derince halkına bir şey denilmeden yapılmaktadır. İlgili kişiler tarafından bu durumun açıklanması gerekiyor” dedi.
BİR ÇOK KURUM BAŞKA İLLERE TAŞINMAK İSTENİYOR
Yaylak taşınan kurumların sıralamasını da yaptı:

İl Emniyet Müdürlüğü-Başiskele’ye
Özel Hareket Şube Müdürlüğü-Kartepe Uzuntarla’ya
İsmet Paşa Stadı-İzmit–Alikahya
Gümrük Muhafaza Müdürlüğü-Körfez’e
İlçe Jandarma-Körfez’e
SEDAŞ Arıza Müdürlüğü-Körfez’e
İZGAZ-İzmit’e
Ticaret Odası İrtibat Bürosu-İzmit

DERİNCE KÖRFEZ’E BAĞLANMAK İSTENİYOR
Bu durumu Derince Belediyesi’nde başkanlık yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün belediye başkanlığını kaybettikten sonra Derince İlçesiyle hesaplaşması olarak değerlendiren Yaylak; Derince İlçesinin mahalleleşmesine göz yuman AKP iktidarının bunun nedenlerini açıklamasını istedi. Derince İlçesinin Bakan Ergün’ün ihtirasına kurban gittiği iddiaları sürdüren Yaylak, “Derince, Körfez İlçesi’ne bağlanıyor. Derince sessiz sedasız Körfez İlçesine bağlı Derince Mahallesi yapılmak isteniyor. Bu konuda Bakan Ergün’den bir açıklama bekliyoruz. Bununla birlikte bu kurumların neden gittikleri de açıklanmalıdır. Bakan Ergün Derinceylemi hesaplaşıyor? Yoksa kininimi kusuyorsun? Yoksa Derince Körfez’e bağlandı kimsenin haberi yok?”
BİRLEŞTİRME DÜŞÜNCESİ YANLIŞTIR
Bakan Ergün’ün neden hesaplaştığı iddialarına Yaylak “Bakan Ergün’ün belediye başkanlığı dönemi sonrasında yeninden aday olamadığı için Derince’yle alakalı olduğu halk tarafından bizlere dile getirildi. Halk tarafından bu konuşuluyor. 120 bin nüfuslu vatandaş ilçeleri tarafından dile getiriliyor. Derince ve Körfez İlçelerinin birleştirilmek istenmesi bizlere aykırı gelmektedir. Kurumların neden gittikleri açıklanırsa soruların hepsi cevap bulacaktır”
BEN DE TRİBÜNLERE OYNUYORUM
Umre’den dönen AKP İl Başkanı Mahmut Civelek’e de “hayırlı olsun” dileğinde bulunan Yaylak; “CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan’a sahip çıktı. “Civelek gelir gelmez, muhalefet partilerin il başkanları tribüne oynuyor. Şhov yapıyor açıklamaları bizlere etik gelmemiştir. Kentimizde yapılan yanlışları dile getirmek tribüne oynamaksa eğer o zaman bende CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan gibi tribünlere oynuyorum. Kuşkan’a de sonuna kadar destek veriyorum. Civelek bu söylemlerinden vazgeçmelidir”
CHP’YE ELEŞTİRİ
Yeni eğitim sistemi hakkında Yaylak “Meclis çalışmalarında birlik ve beraberliğin yanı sıra güç ve kuvvet doğacağını her zaman söyledik. MHP tarafından meclise Din Kültürü ve Eğitimi Dersi önergesi verilmiştir. Bu önerge yeni eğitim siteminde seçmeli ders olarak yer almıştır. Hal böyleyken CHP’nin bu tutumu yanlıştır. Yapacağınız bir öneri varsa olumlu bir şey ise kabul göreceği bellidir. Bu tarz eylem yerine bu tür öneriler şekliyle meclis de çalışmak gerekiyor. Grup toplantıları meclis çatısı altında olmaktadır. CHP’nin Tandoğan’da yaptığı mitingdir”
TEK ADAY ÇAĞRISI
Ruhi Çavdar’ın il başkan adaylığı açıklamalarının sorulması üzerine Yaylak “İl başkanlığına aday olan herkese teşkilat kapımız açıktır. Arkadaşlarımız duygu düşünce ve önerilerini gazete köşelerinde değil, burada paylaşsınlar. MHP bir yerlerden dizayn edilemez. Seçime girecek adaylar partiden çıkar. Başkan adayları güçlerini birleştirmelidirler. İl kongresinin 20 Mayıs’ta yapılması yönünde genel merkeze öneride bulunduk. Bu tarihe kadar tek vücut olarak kongreye girmeliyiz. İlçe kongreleri sırasında siyasi aktörler gereken mücadeleyi parti içerisinde yaptılar. İlçe kongrelerinin aksine partimizin denge ve güç unsurları tek çatı altında hareket etmelidirler. Aday olmak isteyenlerin MHP çatısı altında açıklama yapmalarını bekliyorum. İsim değil, herkes MHP’nin askerleridir. Koltuk sevdası yoktur. Tek bir adayın üzerinde uzlaşmaya varmalıdırlar. MHP’nin kaybedecek zamanı kalmamıştır. Kim omuz vermek istiyorsa bir isim üzerinde uzlaşma sağlasınlar. O etrafta kongreye gidelim”

31 Mart 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR