Denize çelenk bıraktılar

20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edilen Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre; akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğ...

20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edilen Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre; akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

 

ice33-020.jpg

 

BAŞARILI OLUYORUZ

Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 90’ncı yıl dönümü münasebetiyle Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kocaeli Liman Başkanlığı ve Deniz Ticaret Odası Kocaeli temsilciliği tarafından ortak etkinlik yapıldı. Kültür Tepesi’nde başlayan etkinliklerde İzmit Halk Eğitim Merkezi tarafından yapılan gösteri sonrasında, Atatürk anıtına çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu. Hazırlanan kürsüye Kocaeli Liman Başkanı Murat Müftüoğlu “Ülkemiz vatandaşlarına ait gemiler kara sularımızda ve özellikle tüm dünya denizlerine de bayrak dalgalandırmak ta ve diğer denizci devletlerle rekabet edebilmekteyiz. Ülkemiz üniversitelerinden mezun olan denizciler gittikleri her yerde başarılı olmaktadırlar” dedi.  

 

ice2-016.jpg   

 

DÜNYA SEVİYESİ

Deniz Ticaret Odası Kocaeli Temsilcisi Vedat Doğusel ise “2007 yılından bu yana ilimizde Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri yapılmaktadır. 47 denizlik faaliyeti ülkemizde yapılmaktadır. Kendimize ne kadar bakıyorsak aynı şekilde denize de bakmamız gerekiyor. KOÜ’nde Denizcilik Fakültesi kuruldu burada 260 öğrenci eğitim görmektedir. Bunların mezun olması ile yeni bir süreç başlayacaktır. Ülke genelinde 71 tersane bulunmaktadır. Denizcilik faaliyetlerini dünya seviyesine çıkarmamıza gerekiyor” açıklamasında bulundu.

 

ice1-026.jpg

 

DENİZE ÇELENK

Konuşmaların ardından İzmit İlçe Kaymakamı Ersin Emiroğlu, KOÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Özcan Gündoğdu’nun da katılması ile denize açılan heyet, deniz şehitleri için çelenk bırakırken bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra programa katılanlar Gayret Müze Gemisi’ni gezdiler.

Serkan BORLAK

01 Temmuz 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR