Derince AKP’de Ayvaz bir adım öne geçti

AKP Derince İlçe Teşkilatı’nda, partiye kısa süre önce üye olmasına rağmen, genel merkez tarafından aday gösterilen Ahmet Ark’a karşı, muhalif kanat t...

BÜYÜT

AKP Derince İlçe Teşkilatı’nda, partiye kısa süre önce üye olmasına rağmen, genel merkez tarafından aday gösterilen Ahmet Ark’a karşı, muhalif kanat tarafından aday çıkarılan belediye meclis üyesi Celal Ayvaz adaylığa daha yakın görülüyor


AKP’de bütün ilçelerin kongreleri öyle ya da böyle yapılırken, 19 Şubat’ta kongresini gerçekleştirecek olan Derince İlçe Teşkilatı, tam bir karmaşa içerisinde. Derince İlçe Başkanı Mehmet Eryürek’in yeniden aday gösterilmemesi sonrasında başlayan sıkıntılı süreç devam ediyor. 12 başkan adayına da onay vermeyen AKP Genel Merkezi’nin partiye 2011 temmuz ayında üye olan Ahmet Ark’ı başkan adayı olarak göstermesi sonrasında Derince’deki muhalif kanat harekete geçmişti. AKP İl Başkanı Mahmut Civelek ile bir araya gelen Derince Teşkilatı’nın muhalif kanadı bir sonuç alamayınca belediye meclis üyesi Celal Ayvaz’ı ilçe başkan adayı olarak çıkardı.

AKP’DE ZİRVELERE DEVAM
Celal Ayvaz’ın ilçe başkan adayı çıkması sonrasında AKP İl Koordinatör Milletvekili Temel Coşkun Derince’de teşkilat mensuplarıyla bir araya gelerek isteklerini ve düşüncelerini aldı. Ardından da AKP İl Başkanı Mahmut Civelek parti binasında; belediye meclis üyesi Celal Ayvaz ile ona destek veren Derince Belediyesi Meclis üyeleri; Adnan Balcı, Abdullah Yalçınkaya, Bedrettin Argun, teşkilat mensuplarından Veysel Kadir Akkuş, Mustafa Tırpan ve Recep Çalışkan ile bir araya geldi. Görüşmenin basına açık bölümünde açıklama yapan Civelek, şunları kaydetti:

GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEKTİR
“Kongremiz birlik ve beraberlik içerisinde, tek liste ile yapılacaktır. 19 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek olan kongremize kadar bu tür görüşmeler devam edecek. Birkaç gün önce ilçe başkan adayımız Ahmet Ark ile de bir araya geldik. Burada muhalif diye bir şey yok. Uzlaşma sağlayarak kongreye gideceğiz.” Civelek’in bu açıklaması sonrasında basın mensupları tarafından yöneltilen sorulara Celal Ayvaz “Başkanım gereken açıklamayı yapmıştır” demekle yetindi. Birlikte fotoğraf çekilmeleri teklifine ise Ayvaz da Civelek de sıcak yaklaşmadı.

GENEL MERKEZE RAPOR
Daha sonra bu görüşme basına kapalı olarak yaklaşık 2 saat sürdü. Parti içerisinde yapılan bu görüşmenin ardından başkan adaylığı için farklı durumların olacağı sinyalleri veriliyor. Derince ilçesinde Celal Ayvaz’ın aday çıkması sonrasında İl Koordinatörü Temel Coşkun’un ilçeye gelmesinin ayrıntıları da gün yüzüne çıkmaya başladı. Coşkun, teşkilat ile yaptığı görüşmelerde genel merkez adayına neden sıcak bakılmadığından, isteklere kadar oluşan raporları hazırlayarak genel merkeze sunmuş. Yapılan görüşmelerde genel merkeze karşı gelmek gibi bir durumun olmadığını teşkilat içerisinde olabilecek aday etrafından birleşme durumlarının olduğunu dile getirilmiş.

GEBZE ÖRNEĞİ VAR
Yapılan bu görüşmelerde koordinatör milletvekili Coşkun’a teşkilat içerisinde yüzde 80-90 seviyesinde belediye meclis üyesi Celal Ayvaz’ın etrafında birleşme olduğunun yanı sıra genel merkez tarafından aday gösterilen Ahmet Ark’ın da yönetim kurulunda yer alabileceği dile getirilmiş. AKP Genel Merkezi tarafından dile getirilen tek liste isteği karşısında muhalif kesimin kendi etraflarında uzlaşmanın olabileceğine dikkat çekiyorlar. Buna örnek olarak da Gebze ilçe başkanlığında Ekrem Özenir’in aday yapılarak daha sonra vazgeçilmesi gösteriliyor.

İKİNCİ ADAM TEKLİFİ
Muhalif kanadın kongrenin yapılması durumunda Ahmet Ark’ın karşısına kesin liste çıkarma düşüncesi içerisinde olduğu iddia ediliyor. Uzlaşmanın sağlanması durumunda ise Celal Ayvaz’ın teşkilat içerisinden çıkacak olan 3’ncü bir isme olur verebileceği, parti içerisinde dillendiriliyor. Her yerde Ahmet Ark ile kişisel sorunlarının olmadığını belirten muhalif kesim, uzlaşmanın kendi tarafları içerisinde yapılması yönünde görüş belirtiyor. Bu yönde Ahmet Ark’ın sürecin önünü açmasını bekliyorlar. Ark’ın da sürecin önünü açmak, partiye zarar verilmesinin önüne geçmek düşüncesinde olduğu belirtiliyor. Ark’a oluşacak olan yönetimde görev teklif edildiği parti içerisinde belirtiliyor.

10 Şubat 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR