Orakçı: Yeni yönetmelik, diş hekimlerini zorlayacak

Sağlık Bakanlığı, 3 Şubat 2015 tarihinde Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında yeni bir yönetmelik yayınladı. Eski yöne...

Sağlık Bakanlığı, 3 Şubat 2015 tarihinde Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında yeni bir yönetmelik yayınladı. Eski yönetmeliğe göre diş hekimleri yalnız muayenehane veya ağız – diş sağlığı merkezi açarken ruhsat aşamasında denetime tabi tutulurken, yeni yönetmeliğe göre ruhsat aşamasında ve hizmet aşamasında (muayenehane aktif hizmet verirken) olmak üzere iki tip denetim uygulanacak. Her iki denetim biçiminde diş hekimlerinin uygulamada sorun yaşayacağı maddeler bulunuyor.

 

1 OCAK 2016’YA ERTELENDİ

Bu yönetmeliğin uygulanmaması durumunda işyeri kapatma noktasına kadar gidebiliyor. İlk olarak 30 Ekim tarihinden sonra yaptırımların başlayacağı açıklanırken, bu süre daha sonra 1 Ocak 2016 tarihine kadar ertelendi. Yakın zamanda bir ertelenmenin daha yapılması olasılık dahilinde. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Kocaeli Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Hasan Orakçı, “Mevcut yönetmelikle yeni mezun meslektaşlarımızın bugünkü koşullarda muayenehane açmalarının zor gözüktüğü gibi, aktif olarak hizmet veren muayenehaneler zor durumda kalıyor“ dedi.

 

“İLLERDE UYGULAMA FARKLILIKLARI VAR”

Uygulama ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Kocaeli Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Hasan Orakçı, “Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) ve Odalarının itirazlarına rağmen 3 Şubat 2015 tarihinde  yayınlanarak yürürlüğe giren ağız ve diş sağlığı hizmeti sunulan  özel sağlık kuruluşları hakkında yönetmelikle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı 20 Nisan 2015 tarihli yazıyı yönetmeliğin yaptırımlarının 30 Ekim 2015 tarihinden itibaren uygulanacağını belirtmişti. Odalardan ve diş hekimlerinden TDB ‘ye ulaşan bilgiler yönetmelikle ilgili olarak illerde uygulama farklılıklarının olduğu ayrıca somut olgulara ilişkin olarak bakanlığın yazılarında da yönetmeliğin uygulama kurallarının farklı biçimde ifade edildiği görüldü” dedi.

 

“DEĞİŞİKLİKLER ÇOK KESKİN”

“Bu süreçte diş hekimlerinin gerekli hazırlıklarını tamamlayabilmeleri için TDB tarafından bakanlığa gönderilen bir yazıyla yönetmelik yaptırımlarının 1 yıl daha ertelenmesinin talep edildiğini” belirten Orakçı, “Bakanlık yönetmelik yaptırımlarına ilişkin denetimler,1 Ocak 2016 tarihinde sonraya erteledi. Yönetmeliğin iptali için TDB’nin açmış olduğu dava halen daha devam etmektedir.  Ağız ve diş sağlığı hizmeti sunan sağlık kuruluşlarıyla ilgili olarak bir takım düzenlemelerin yapılmasını bekliyorduk. Ancak bu yayınlanan yönetmelikle birlikte yapılan değişikliklerin çok keskin olduğunu düşünüyoruz. Ve hekimlerin yeni yönetmeliğe dair uygulamaları gerçekleştirmekte zorlandıklarını görüyoruz. Temennimiz şuan için esnetilerek uygulanmasıdır. Çünkü; mevcut yönetmelikle yeni mezun meslektaşlarımızın bugünkü koşullarda muayenehane açmalarının zor gözüktüğü gibi, aktif olarak hizmet veren muayenehaneler zor durumda kalıyor” ifadelerini kullandı.

 

DİŞ TEKNİSYENİ BÜYÜK SORUN

Yönetmelikle ilgili değerlendirmelerine devam eden Orakçı, “Bu yönetmelikte ruhsat almak isteyen diş hekimlerinin önüne zorluklar çıkarıldığı gibi faaliyet gösteren diş hekimlerinin de işi zorlaştırılmaktadır. Bu noktada bizi en çok zorlayan iki madde vardır. İşyerinde diş teknisyeni bizi zor duruma düşürmektedir. Bunun nedeni de diş teknisyeni bulmak bizim için çok güç. Çünkü diş teknisyenliği belgesi sınırlı sayıda meslek yüksek okulunda buluna iki yıllık bir eğitim sonunda alınabiliyor. Bakanlık yeterli sayıda diş teknisyeni olmadığı için bir kereye mahsus olmak üzere lise mezunlarına bir sınav açarak diş teknisyenliği belgesini verdi. Ancak bu sınava birçok kişi giremedi. Çünkü küçük şehirlerde diş hekimi yardımcılarının pek çoğu ortaokul mezunuyken bu sınava girmenin ön koşulu lise mezunu olmaktı” sözleri ile diş teknisyeni bulundurma zorunluluğu maddesini değerlendirdi.

 

TİCARETHANEYE DÖNECEK

Yönetmelikte bulunan bir diğer önemli maddenin yeni bir sahiplik biçimi olarak diş hekimi olmayanların, sermayedar ortağın % 49 hisse ile A tipi ağız ve diş sağlığı merkezi (ADSM) içinde yer alması mümkün hale gelmesi olduğunu belirten Orakçı, “Bu madde, ADSM’lerin diş hekimleri ile değil sermayedarlar ile kurulmasının önünü açmaktadır. Bu durum da sağlık sektörünün önemli bir alanı olan ağız ve diş sağlığının ticaret alanına girmesi ve sağlık hizmeti verem kurum olmanın yanı sıra ticarethane olarak hizmet vermesinin önünü açmaktadır. Bu durum başta ben olmak üzere tüm diş hekimlerini rahatsız etmektedir” şeklinde konuştu. Hilal GÜDÜCÜ

 

Türk Diş Hekimleri Birliği’nin Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti

Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik şöyle;  

1) Asansörsüz binada muayenehane açılamıyor

2) Yapı kullanma izin belgesi, depreme dayanıklılık raporu ve yangın raporu olmayan binalarda muayenehane açılamıyor.

3) Muayenehanede çalışma süresi sınırlandırılıyor.

4)  Yeni poliklinik açılamayacak. Mevcut poliklinikler, adres değişikliğinde bile A tipi ADSM olmak zorundadır.

5) A tipi ADSM koşulları. Diş hekiminin bir biçimde A tipi ADSM açmaya niyetlenmesi halinde karşılaması gereken çeşitli koşulları yerine getirmesi yetmemekte bir de tabip ortak bulması gerekmektedir.

6) Yönetmelikte ağız-diş sağlığı hizmeti sunulan yerler arasında ADSM’ler lehine düzenleme yapılmış; diş teknisyenleri muayenehanede çalıştırılamazken ADSM’lerde çalışmalarına izin verilmektedir.

7) Tanıtım yapılması imkanı genişletilip reklama izin veriliyor.

8) Sağlık kuruluşunun bir daha açılmamak üzere bütünüyle kapatılması da mümkün.

9) Meslek örgütü ile diş hekimleri arasındaki bağ zayıflatılıyor. Üyelik kontrol edilmediği gibi inceleme/denetleme ekiplerindeki oda temsilcileri de çıkartılmıştır.

10 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR