İlimizde 6 bin metal işçisi greve çıkacak

Birleşik Metal-İş Sendikası MESS toplu iş sözleşmeleri kapsamında iş yerlerine grev kararını asmaya başladı. Kocaeli genelinde 6 bin işçiyi ilgilendir...

BÜYÜT

Birleşik Metal-İş Sendikası MESS toplu iş sözleşmeleri kapsamında iş yerlerine grev kararını asmaya başladı. Kocaeli genelinde 6 bin işçiyi ilgilendiren grev kararı bugün Bekaert’e asılacak.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ile MESS (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası) arasında uzun bir süredir yürütülen 2010-2012 metal işkolu grup toplu iş sözleşmesinde yasal süreç sona erdi. Eylül ayında başlayan MESS grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Türk Metal Sendikası ile Çelik-İş Sendikası’nın 5,35 oranındaki zamma imza atmış, Birleşik Metal-İş greve gitme kararı almıştı. MESS’in verdiği ücret teklifine karşı duran Birleşik Metal-İş örgütlü olduğu 35 fabrikada grev kararını asmaya başladı. Dün Gebze Areva, Bosal ve Yücel Boru fabrikalarına asılan grev kararından sonra bugün de, Bekaert fabrikasına grev kararı asılacak. Genel Başkan Adnan Serdaroğlu, dün Kocaeli Şubesi’nde yaptığı basın açıklamasında, metal işverenlerini MESS’ten ayrılarak son kez toplu sözleşme masasına davet etti.

İLİMİZDE 13 FABRİKA
Düzenlenen basın toplantısına Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu dışında, Genel Sekreter Selçuk Göktaş, Örgütlenme Genel Sekreteri Özkan Atar, Eğitim Genel Sekreteri Celalettin Aykanat, Şube Başkanı Hami Baltacı ve iş yeri temsilcileri katıldı. Kocaeli ve Gebze’de MESS’e bağlı 13 fabrikada sırayla grev kararı asacak olan sendika, ilimizde 6 bin işçiyle greve çıkacak. Türkiye genelinde ise 35 fabrika ve 15 bin işçi greve katılacak. Metal işverenlerinin sözleşme masasına oturmaması halinde sendika Mart ayının başında tüm fabrikalarda sırayla greve çıkacak. Genel Başkan Serdaroğlu, hükümetin ve işverenlerin beraberce hareket ederek işçilerin tüm haklarını ortadan kaldırmak istediğini söyledi.

GREV KOMİTELERİ HAZIR
Metal işçilerini işverenlere pazarlayanların şimdi de Torba Yasa ile tüm emekçileri hükümete pazarladığını belirten Serdaroğlu, dünden itibaren örgütlü oldukları ve MESS’in yetkili olduğu 35 fabrikada grev kararını asmaya başladıklarını söyledi. 11 Aralık’ta yaptıkları TİS komisyonu toplantısında MESS’in teklifini reddedip mücadele kararı aldıklarını söyleyen Serdaroğlu, “11 Aralık’tan bugüne gelinen noktada hazırlıklarımızı başlattık. İşyeri komitelerimizi grev komiteleri olarak yeniden şekillendirdik ve komite eğitimlerini verdik. Bunun yanında eylemlerimizi de devam ettirdik” dedi.

İŞÇİNİN YÜKÜ ARTTI
Serdaroğlu, “Metal iş kolunda yaşanan büyümeye rağmen krizin bedeli işçilerin sırtına yüklendi ve hala ağır koşullarda çalışmamız isteniyor. Türk Metal’in altına imza attığı sözleşmeyi MESS bizim önümüze de koydu. Ama biz reddettik” açıklamasında bulundu. Türk Metal Sendikası’na bağlı işyerlerinde imzalanan sözleşmeden kaynaklı büyük sıkıntıların olduğunu ifade eden Serdaroğlu, “Ford işyerinde büyük huzursuzluk var ve sendikamıza mail atan işçiler tespit edilip işten çıkartılıyorlar” dedi. MESS ve işyeri yönetimlerine seslenen Serdaroğlu, “21 yıl sonra yeniden greve çıkıyoruz ve bunu yapmayacağımıza inanmayanlar, fabrikaların kapısından içeri giren grevi görmeli” dedi.

20 KURUŞA HAYIR
Hükümetin işverenlerle kol kola girerek işçi ve emekçilerin tüm haklarını ortadan kaldırmaya çalıştığını söyleyen Serdaroğlu, Birleşik Metal-İş’in bu mücadele cephesini kaybetmesi halinde herkesin kaybedeceğini vurguladı. Türkiye’de yaşanan büyümenin yüzde 70’ni metal sektörünün oluşturduğunu ifade eden Serdaroğlu, “Bu büyüme işçilerin sırtından elde ediliyor ve bunun karşılığında 20 kuruş zam veriliyor. Biz bunu kabul etmeyeceğiz. İşyerlerinde grev oylaması yapılacak. İşçilerimiz sendikanın aldığı kararla oylamaya katılmayacak ve greve gidecektir. İşverenler MESS’ten ayrılıp gelip bizimle sözleşmeye imza atsınlar. Bizim için grev amaç değil bir araçtır” dedi.

İZMİT’E YÜRÜYECEKLER
Dün Gebze’deki fabrikalara asılan grev kararlarının ardından bugün de Bekaert fabrikasına saat 16.00’da Avrupa Metal İşçileri Federasyonu Genel Sekreteri Peter Scherrer’in katılımıyla grev kararı asılacak. Kararın asılmasının ardından işçiler ve kurumlar Bekaert’ten kent merkezine yürüyerek taleplerini tüm halka duyurmaya çalışacak. Yürüyüşe sendikanın örgütlü olduğu tüm işyerlerinden katılım olması bekleniyor.

10 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR