KADRİ VEZİROĞLU: Büyükşehir suç işliyor

İzmit Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Kadri Veziroğlu, Otel Altınnal’da Yuvacık Barajı hakkında basın açıklaması düzenledi. Kocaeli Büyükş...

İzmit Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Kadri Veziroğlu, Otel Altınnal’da Yuvacık Barajı hakkında basın açıklaması düzenledi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, Yuvacık Barajı’ndan alıp, halka dağıttığı 600 milyon ton suyun ücretini ödemediğini dile getiren Veziroğlu, konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri Ali Haymanalı ve Fikret Gökmen, İSU eski Genel Müdürü Servet Alparslan ve CHP Körfez Belediye Başkan adayı Reşat Başar da açıklamada yer aldı.

“KOCAELİ HALKI ADINA GÖREVİMİZDİR”

Yuvacık Barajı’nın 15 yıldır Kocaeli’de evsel ve endüstriyel su ihtiyacını karşıladığını vurgulayan Kadri Veziroğlu, “Baraj, geçtiğimiz günlerde İşletme Sözleşmesi süresi tamamlandığı için resmen Büyükşehir Belediyesi’nin oldu” dedi. Seçimlerden bu yana 5 yıl geçtiğini hatırlatan Veziroğlu, “5 yılda barajdan 600 milyon ton su alan ve bu suyu İSU vasıtasıyla halkımıza 850 milyon dolar fatura ile dağıtan bugünkü belediye yönetimi, işletme şirketinin 5 yılda kestiği 390 milyon dolarlık faturanın tek dolarını ödememiştir” diye konuştu. Belediyenin, halktan alınan 850 milyon doları da hazineye ödemediğini iddia eden Veziroğlu, bunun hesabının sorulması gerektiğini söyledi. Yetkililerden açıklama beklediğini ifade eden Veziroğlu, “Bu üç rakamın yanlışı varsa, iki hafta içinde açıklama bekliyorum” şeklinde konuştu.

“BELEDİYE FAHİŞ FAİZLERE MAĞDUR KALDI”

Büyükşehir Belediyesi’nin yıllara göre ne kadar su satıp, karşılığında ne kadar fatura ödemesi gerektiğine dikkat çeken Kadri Veziroğlu, “Belediye, 2009 yılında 73,5 milyon dolar, 2010 yılında 76 milyon 600 bin dolar, 2011 yılında 75 milyon 800 bin dolar, 2012 yılında 72 milyon 700 bin dolar ve 2013 yılında 93 milyon 900 bin dolarlık faturaları, Hazine Müsteşarlığı’na ödeterek, çok fahiş faiz yüklemelerine maruz kalmıştır” diye konuştu.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Konunun, Türk Ceza Kanunu’nun 257. maddesine göre 1-3 yıl ceza alması gerektiğini ifade eden Veziroğlu, “Bu suç 2004 yılından beri devam etmektedir” dedi. Ayrıca meydana gelen kamu zararlarının ilgililerden tahsil edilmesi gerektiğini dile getiren Veziroğlu, “Şimdi yapacağımız şey; 850 milyon dolarlık su faturasını tanzim ettiği halde, işletmeci şirketin Belediye’ye kestiği 390 milyon dolarlık su faturasını ödemeyen Belediye Başkanı ve Belediye yöneticilerinin işledikleri ‘Hizmet nedeni ile emniyeti suistimal’ suçu hakkında, suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

KAMU ZARARININ KARŞILANMASI

Suç duyurusunu hem Cumhuriyet Savcılığı’na hem Belediye Meclis Gruplarına ve hem de İçişleri Bakanlığı’na yapacaklarını belirten Veziroğlu, ikinci yapacakları işlemin ise kamu zararının karşılanması için, aynı görevlilere tazminat davası açılmak üzere Belediye Meclisi’ne ve Belediye Teftiş Kurulu Başkanlıkları’na bildirimde bulunmak olduğunu söyledi. Aynı durumla ilgili kendilerinin de mahkemeye verildiklerini hatırlatan Veziroğlu, “Biz, her şeyi belgeleri ile açıklayıp beraat etmiştik” dedi.

“SUÇA ORTAK OLMASINLAR”

Açıklamaya katılan Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri Ali Haymanalı ve Fikret Gökmen’in, 13 Şubat’ta yapılacak olan İl Genel Meclisi Toplantısı’nda gündeme getireceklerini dile getiren Kadri Veziroğlu, “Arkadaşlarımız, Meclis’te önerge verecekler. Belediye Meclis Üyeleri bu süreçte olumlu oy kullanmazlarsa, onlar da işlenen bu suça ortak olmuş olurlar” diye konuştu. 

02 Şubat 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR